Někdy usínáme bez problémů, jindy si musíme pomoci speciálními postupy a přípravky. Již od pradávna se používaly bylinky jako podpora usínání. Ty v moderní době nahrazují léky a doplňky stravy. Jaké bylinky používaly naše (pra)babičky, abychom se ukolébali ke spánku? O tom se dočtete na následujících řádcích.
Jaké bylinky jsou vhodné pro podporu spánku?
Příroda nás zásobuje mnoha bylinkami, ne všechny lze ale zařadit do kategorie bylinky na spaní.
Kozlík lékařský
Skvělým pomocníkem v boji proti nespavosti je kozlík lékařský. Ne nadarmo ho milují naši kočičí přátelé, kterým také přináší pocit klidu, úlevy a uklidňuje je. V domácnostech se používá jako čaj, tinktura, kapky nebo přísada do koupele. Jeho velkou nevýhodou je však specifický zápach, který je pro spoustu lidí nepřijatelný.
Meduňka lékařská
Možná si pamatujeme, jak nám rodiče jako malí vařili večer čaje, aby se nám lépe spalo. Často se jednalo o meduňku lékařskou, která je vhodná i pro děti. Meduňka pomáhá s uklidněním nervů a trávení. Mimo čaje lze meduňku použít i do koupele.
Ashwaganda
Ashwagandha, známá také jako indický ženšen, je adaptogenní bylina tradičně používaná v ájurvédské medicíně. Pomáhá tělu lépe zvládat stres, což může mít pozitivní vliv na spánek. Díky svým uklidňujícím vlastnostem snižuje hladiny stresového hormonu kortizolu, což vede k lepšímu uvolnění a snazšímu usínání. Zlepšuje kvalitu spánku, zejména u lidí, kteří trpí nespavostí nebo vyčerpáním. Ashwagandha podporuje hormonální rovnováhu, což může přispět ke klidnějšímu spánku, a často se užívá ve formě prášku nebo kapslí večer před spaním.
Heřmánek
Pro tyto účely lze využít i heřmánek, který také disponuje uklidňujícím efektem, bojuje s nespavostí a je vhodný pro děti.
Mučenka pletní
Mučenka pletní (Passiflora incarnata), známá také jako passionflower, je léčivá rostlina, která se tradičně používá pro své uklidňující účinky na nervový systém. Díky svému obsahu flavonoidů a alkaloidů se mučenka často využívá při léčbě úzkosti, nespavosti a stresu.
Třezalka tečkovaná
Své nezastupitelné místo má mezi bylinkami na spaní i třezalka tečkovaná. Kromě podpory spánku ovlivňuje též na náš psychický stav – zmírňuje deprese, úzkostné stavy a stres. Třezalka však má mnoho kontraindikací s dalšími léky, a proto byste se měli o jejím užívání poradit se svým lékařem (zejména pokud užíváte antidepresiva nebo máte cukrovku).
Chmel otáčivý
Mezi čaje na spaní lze zařadit i chmel otáčivý. Ano, nejen pivo se z něj vaří. Chmel do této kategorie také patří, neboť podporuje usínání.
Levandule
Levandule se hodně často užívá při aromaterapii, její příjemná vůně totiž navozuje pocit klidu a odpočinku. Díky tomu ji můžete použít jako přísadu do polštáře, koupele nebo si ji pořiďte ve formě sirupu či oleje.
Vhodné a nevhodné čaje před spaním
Ne všechny čaje jsou ale vhodné na spaní. Některé sice uklidňují, jiné vás naopak budou v aktivitě podporovat a vy díky nim neusnete.
Jestliže se chcete vyspat nebo vám usínání dělá problémy, měli byste říct ne zeleným a černým čajům před spaním. Ty totiž obsahují vysoké množství teinu, díky čemuž jsou jejich povzbuzující účinky srovnatelné s kávou. Stejně tak byste měli ve večerních hodinách vynechat Maté, které vás nabudí, což večer zřejmě nechcete.
I když se ale rozhodnete pro jiný druh čaje, měli byste mít na paměti jednu věc – nepijte čaj těsně před spaním. Čaj je močopudný nápoj, a tak se může stát, že během noci budete pořád chodit na záchod. Nejvhodnější doba pro pití čaje je mezi 15. až 19. hodinou.
Další tipy jak rychleji usnout
Pokud vám čaje nepomáhají, máme pro vás další tipy, díky kterými budete spát jako miminko.
Základem je samozřejmě minimalizování modrého světla ve večerních hodinách, které negativně ovlivňuje produkci melatoninu (pokud se přístrojům večer nevyhnete, používejte speciální brýle proti modrému světlu).
Pomoci vám také může fyzická aktivita během dne. Zejména pokud máte sedavé zaměstnání, měli byste dbát na dostatečné cvičení. Večer už ale silově necvičte; naopak se doporučuje jóga, meditace nebo dechová cvičení (metoda 4-7-8, kdy se 4 vteřiny nadechujete nosem, 7 sekund zadržujete dech a 8 vteřin vydechujete pusou).
Svoji roli sehrává i správně zvolená hudba (relaxační melodie nebo bílý šum), dobře nastavený jídelníček (vyhýbejte se večer kaloricky bohatým a těžkým jídlům) nebo kvalitní vybavení pro spánek (dobrá matrace, polštář, aromatické svíčky apod.). Na trhu jsou též dostupné doplňky stravy na spaní ( například doplňky s melatoninem).