Brýle proti modrému světluMasky na spaníŠpunty do ušíDoplňky stravyZnačkyKontaktBlog
Porovnání brýlí

Sny: Jak vznikají a co nám mohou prozradit?

Když jdeme spát, často nás doprovází přání krásných snů. Ne vždy ale máme to štěstí a zdá se nám skutečně něco pěkného. Naše sny mohou být totiž i naprosto nepochopitelné, děsivé anebo se nám během noci vůbec nic nezdá. I když se možná může na první pohled jevit, že jde pouze o náhodné myšlenky, je…

Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 31. 10. 2024  |  Aktualizováno: 31. 10. 2024  |

Když jdeme spát, často nás doprovází přání krásných snů. Ne vždy ale máme to štěstí a zdá se nám skutečně něco pěkného. Naše sny mohou být totiž i naprosto nepochopitelné, děsivé anebo se nám během noci vůbec nic nezdá. I když se možná může na první pohled jevit, že jde pouze o náhodné myšlenky, je vznik snů poměrně složitý. Jak vlastně sny vůbec vznikají? A mají nějaký význam? To se dozvíte v tomto článku.

pexels bertellifotografia 573258

Proč máme sny a jaké fáze spánku jsou s nimi spojeny?

Sny jsou skutečně fascinujícím jevem, který po staletí zajímal filozofy, psychology a další vědce. Obvykle sny chápeme jako něco nahodilého, nicméně existuje i přesvědčení, že jde o naše podvědomé obavy, přání nebo nevyřešené problémy.

Lidský spánek je rozdělen do celkem pěti fází, jež na sebe navazují – od mělkého spánku, po fázi, kdy je náš spánek nejtvrdší. Sny se nám většinou zdají nad ránem, právě během jedné z nejhlubších částí, REM fáze (tvoří asi 25 % našeho spánku). Během této fáze jsou sny živé, detailní, klidné.

Spánek a s ním spojené sny jsou velmi fascinující části lidského života. Bohužel zatím o těchto jevech toho moc nevíme. Stejně jako spánek je však i snění předmětem mnoha zkoumání. Vědci prozatím došli k závěru, že když spíme, naše emoce se harmonizují. Jinými slovy jsme díky snům sami sobě terapeutem.

Možná si ale v tuto chvíli říkáte, jak nás mohou noční můry, které mohou být poměrně časté, uklidňovat? To je velmi dobrá otázka. Tyto šílené sny se nám často zdají v během mělkých fází našeho nočního odpočinku, kam REM spánek nepatří.

Ač se to možná nezdá, sny mají pro nás plno důležitých funkcí. Kromě zpracování emocí nám tedy pomáhají čistit paměť, zprostředkovat komunikaci mezi tělem a myslí, ukládat vzpomínky do dlouhodobé paměti, případně tvořit pomyslný most mezi vědomím a nevědomím nebo minulostí a přítomností.

pexels vanyaoboleninov 935777

Nejčastější sny a jejich význam

O tom, zda mají sny nějaký význam se přou vědci již dlouhou dobu. Ostatně první snáře pochází už z dob starověkého Egypta. Je však velmi složité sny nějak racionálně vysvětlit nebo uchopit. Musíme nad nimi často přemýšlet hluboce, abstraktně a v souvislostech. Také bychom měli zohlednit i to, komu se sen zdál – například jiný význam může mít sen pro mladého člověka a pro seniora.

Často se nám zdají sny o tom, s čím se aktuálně potýkáme, co prožíváme. Jinými slovy všechny sny vychází z toho, co jsme zažili nebo viděli. Mezi nejčastější témata patří:

  • bydlení
  • peníze
  • zdraví
  • smrt
  • mezilidské vztahy
  • erotika

Význam snů je pak skutečně komplexní, a tak pokud se nám zdá například o penězích, nelze sen vyložit jen tak, že toužíme po tučném kontě – ve skutečnosti totiž mohou peníze reprezentovat naši vnitřní energii.

Sny se nedotýkají jen všedních záležitostí. Jde často o události, které již probíhají nebo se v blízké budoucnosti stanou. Ostatně například Mistru Janu Husovi nebo americkému prezidentu Abrahamu Lincolnovi se zdálo o jejich blížící se smrti.

Symbolika snů je skutečně složitá věda. Pokud chcete svým snům skutečně porozumět, doporučuje se si je zaznamenávat. Může se nám ale stát, že se ráno probudíme a sen si nepamatujeme. To nám naznačuje, že prožíváme klidné období, a není tak čeho se obávat.

glenn carstens peters RLw UC03Gwc unsplash

Jak ovlivnit své sny: Lucidní snění a relaxační techniky

Naše sny nemusí být zase tak nahodilé. Existují totiž speciální techniky, které nám umožní je ovládat. Jedná se o takzvané lucidní snění, jež ale pro některé představuje kontroverzní ezoterickou oblast.

Přečtěte si více o lucidním snění v tomto článku: Lucidní sny: co to je a jak lucidní snění…

Lucidní snění lze jinak označit jako vědomé snění. Tedy případ, kdy si člověk uvědomuje, že právě sní a může své sny ovládat. Rozlišujeme dva druhy: lucidní snění, do kterého se dostaneme přímo ze sna (DILD) a snění, do nehož se dostaneme z bdělého stavu (WILD). Ani jedna varianta není jednoduchá, přivodit si lucidní sen vyžaduje pravidelný trénink.

Existuje pestrá škála technik, jak si přivolat lucidní sen. Řadíme sem především různé psychologické, fyziologicko-farmakologické a další metody – např. autosugesce, metoda přerušení spánku, technika řetězení, technika rukou, ale i relaxační nebo šamanské techniky. Pomoci si můžete i vybranými bylinkami, vitamíny nebo CBD přípravky. Nutno dodat, že pokud chcete zvýšit své šance na prožití lucidního snu, měli byste ideálně tyto techniky kombinovat.

Pamatujte, že dosažení lucidního snění je běh na dlouhou trať. Pokud se vám nepodaří si jej navodit během pár dní, nevěšte hlavu a buďte trpěliví. Bohužel existuje i statistika, podle které se okolo 30 % lidí nikdy nepodaří lucidního snění dosáhnout.

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

Obsah Vašeho košíku