Brýle proti modrému světluMasky na spaníŠpunty do ušíDoplňky stravyZnačkyBLACKFRIDAYKontaktBlog
Porovnání brýlí

Nedostatek hořčíku: Za jak dlouho se doplní hořčík v těle?

Ačkoliv je hořčík (magnesium) jeden z nejdůležitějších a nejvíce zastoupených minerálů v lidském těle, ze statistik vyplývá, že každý třetí člověk trpí nedostatkem hořčíku. Přitom funguje jako klíčový prvek při více než 300 chemických procesech v těle. Jaké jsou příznaky nedostatku hořčíku, kdo na tento stav nejvíce trpí a jak magnesium účinně doplnit se dozvíte…

Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 24. 7. 2024  |  Aktualizováno: 25. 7. 2024  |

Ačkoliv je hořčík (magnesium) jeden z nejdůležitějších a nejvíce zastoupených minerálů v lidském těle, ze statistik vyplývá, že každý třetí člověk trpí nedostatkem hořčíku. Přitom funguje jako klíčový prvek při více než 300 chemických procesech v těle. Jaké jsou příznaky nedostatku hořčíku, kdo na tento stav nejvíce trpí a jak magnesium účinně doplnit se dozvíte v následujícím článku.

Příznaky nedostatku hořčíku

Nízká hladina hořčíku v těle se může projevovat mnoha způsoby, přičemž některé důsledky jsou velmi vážné. Konečné následky deficitu hořčíku závisí na jeho míře a době trvání.

V prvé řadě je nedostatek hořčíku příčinou mnoha chronických onemocnění – např. Alzheimerova choroba, cukrova 2. typu, hypertenze, migréna nebo ADHD.

Nedostatek magnesia na sobě lidé poznají tak, že mají neklidné nohy, mravenčení v končetinách, tiky v oku, jsou unavení, podráždění, fyzicky slabí, bez nálady a zažívají noční pocení. Kromě toho absence dostatečné úrovně hořčíku provází nespavost, bolesti zad a hlavy, úzkosti, zhoršené soustředění, snížená imunita, zhoršený stav nehtů a vlasů, nechutenství, zvracení, třas, apatie, bušení srdce nebo zhoršená funkce střev.

Mezi vážnější projevy chybějícího hořčíku v těle patří zhoršená orientace v prostoru, zmatenost, problémy s psychikou (deprese, úzkosti), narušená funkce ledvin a jater, ale i kardiovaskulární problémy (zvýšení krevního tlaku, srdeční arytmie, angina pectoris, infarkt).

pexels minan1398 1124837

Kdo může nejvíce trpět nedostatkem hořčíku?

Nedostatek hořčíku a dalších minerálů je mimo jiné důsledkem intenzivního zemědělství a průmyslového zpracování potravin. Nicméně přesto existují určité skupiny osob, které mají k deficitu hořčíku blíže než ostatní – především jde o těhotné a kojící ženy, sportovce a děti.

Prokazatelnou nízkou hladinu magnesia pak najdeme u osob po operačním zákroku, cukrovkářů nebo pacientů užívajících specifické léky (diuretika, kortikosteroidy, hormonální antikoncepce apod). Tito lidé by doplnění chybějícího hořčíku, a často i dalších minerálů, měli konzultovat se svým lékařem.

Do rizikové skupiny osob pak patří alkoholici, konzumenti nápojů s fosfáty, osoby s nesprávně nastaveným jídelníčkem (diety, nezdravé tuky, nadměrná sůl) nebo lidé zažívající nadměrný stres.

towfiqu barbhuiya 04ev82q s0 unsplash

Jak doplnit hořčík?

Hořčík lze do organismu doplnit několika způsoby. Nejlepším postupem je konzumace potravin s významným obsahem hořčíku. Jde především o ořechy (para, kešu), hořkou čokoládu, žitný chléb, ryby a maso. Z ovoce a zeleniny lze upřednostnit špenát, artyčoky, banány, brokolici nebo maliny. Ideální na doplnění hořčíku je pravidelná příprava ovocných a zeleninových smoothies.

Další možností je pořízení kvalitních doplňků stravy s magnesiem. Ty byste si měli pořídit až tehdy, co se vám nedaří získávat hořčík ze stravy. Na trhu je velké množství suplementů, a tak byste si měli nastudovat, v jaké formě je hořčík dostupný. Ideální je varianta hořečnatých solí typu citráty (dodávají energii a zlepšují trávení), maláty (snižují úlevu a bolest svalů), bisglycináty (podpora regenerace) nebo cheláty (zlepšují imunitu). Vybrat byste si měli také tekuté doplňky stravy, neboť se lépe vstřebávají.

Hořčík však můžete doplnit i ve formě mastí, olejů nebo krémů. Magnesium totiž patří mezi minerály, které lidská pokožka umí vstřebat.

pexels martabranco 1295572

Za jak dlouho se hořčík v těle doplní?

Hořčík se do těla začne dostávat cca jednu hodinu po konzumaci potraviny nebo doplňku stravy. Bude trvat další 2–8 hodin, než dojde k úplnému vstřebání. Magnesium se vstřebává v tenkém střevě a ke správné absorpci pomáhá vitamín D a B6, vápník nebo bílkoviny. Optimální úrovně magnesia je pak při správně nastaveném jídelníčku dosaženo za cca tři měsíce.

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

Obsah Vašeho košíku