Speciální akce: Doprava zdarma na všechny objednávky přes balíkovnu 🚚

Jaké jsou příčiny bolesti nohou od páteře? Nejčastěji se jedná o nedostatek pohybu

Bolí vás nohy od bederní páteře? Cítíte při pohybu vystřelující bolest od páteře až do nohy? Nejste sami. Bolest nohou od páteře trápí mnoho lidí. Příčiny jsou různé, nejčastěji to bývá nedostatek pohybu, nevhodná fyzická zátěž nebo velká nadváha. Dnes si o bolesti bederní páteře vystřelující do nohy řekneme něco víc a povíme si i…

Autor: Marie Diblíčková  |   Zvěřejněno: 20. 3. 2025  |  Aktualizováno: 13. 3. 2025  |

Bolí vás nohy od bederní páteře? Cítíte při pohybu vystřelující bolest od páteře až do nohy? Nejste sami. Bolest nohou od páteře trápí mnoho lidí. Příčiny jsou různé, nejčastěji to bývá nedostatek pohybu, nevhodná fyzická zátěž nebo velká nadváha. Dnes si o bolesti bederní páteře vystřelující do nohy řekneme něco víc a povíme si i jak s ní co nejrychleji (a na co nejdéle) zatočit.

Příznaky bolesti nohou od páteře

Bolest nohou od páteře se projevuje různě, v závislosti na tom, která část páteře ji způsobuje. Jaké má bolest nohou od páteře příznaky? Nejčastěji se objevují tyto symptomy:

  • Tupá i ostrá bolest v dolní části zad – může se postupně šířit do hýždí, stehen, lýtek nebo dokonce až do chodidel.
  • Brnění nebo necitlivost – některé části nohy mohou být méně citlivé – to naznačuje útlak nervů v páteři.
  • Svalová slabost – pokud jsou nervy utlačené silně, svaly na nohou mohou ochabnout. To se projeví například obtížemi při chůzi do schodů nebo při stání na špičkách.
  • Zhoršení bolesti při pohybu – bolest se většinou zhoršuje při pohybu, chůzi nebo i dlouhodobém stání.
bolavé nohy

Běžná je snížená citlivost hýždě

Při problémech s páteří se často zvyšuje tlak na sedací nerv (ischiadicus), který vychází z bederní páteře a prochází nohou. Když je nerv utlačený, může se stát, že se znecitliví hýždě. Tento stav se označuje jako ischias, a kromě necitlivosti může způsobovat i ostrou bolest vystřelující do nohy.

Příčiny bolesti nohou od páteře

Příčin bolesti nohou od páteře je celá řada. Dnes si spolu projdeme ty nejčastější. Takže – jaké má bolest nohou od páteře příčiny?

Za bolest nejčastěji může nedostatek pohybu 

Jak to tak u bolestí zad bývá, nejčastěji je na vině sedavý způsob života. To platí i u bolesti bederní páteře vystřelující do nohy. Dlouhé hodiny strávené v kanceláři nebo u počítače oslabují svaly zajišťující stabilitu páteře, což vede ke zvýšenému tlaku na meziobratlové ploténky a nervy. Postupně se mohou objevit nejen bolesti zad, ale i potíže s nohama. Řešení je pravidelný pohyb – procházky, lehké posilovací cviky nebo protahování pomůžou udržet páteř ve správném postavení a snížit riziko bolestí díky posílení potřebných svalů.

Příčinou může být i nevhodná pohybová aktivita

S tím pohybem je to ale malinko složitější. Může totiž i uškodit, když na něj půjdete špatně. Nesprávně prováděná nebo příliš náročná fyzická aktivita může bolest zad a nohou jen zhoršit. Při cvičení vždy dbejte na správnou techniku a volte pohyby, které jsou přiměřené vaší aktuální kondici. Ideální jsou aktivity jako plavání, jóga nebo pilates, které posilují hluboké svaly kolem páteře a zlepšují její stabilitu.

silové cvičení

Bolest bederní páteře vystřelující do nohy zapříčiní také obezita

Velká nadváha a obezita představují velkou zátěž pro celé tělo, zejména pak páteř. Přebytečná kila zvyšují tlak na meziobratlové ploténky, zapříčiňují jejich degeneraci a následný útlaku nervů. To často způsobuje bolest nohou od páteře a zhoršuje celkovou pohyblivost. To samozřejmě neplatí pro mírnou nadváhu, pokud nejste vysloveně obézní a trápí vás bolest bederní páteře vystřelující do nohy nebo bolest kyčle, rozhodně problém neřešte hubnutím.

Velmi často při problémech se zády vzniká bolest kyčle a třísel 

Bolest kyčle je častý doprovodný jev při potížích s bederní páteří. Když dojde k narušení stability dolní části zad, kyčelní klouby musí kompenzovat nesprávné držení těla, přetěžují se a bolí.

Jak bolestem předcházet?

Prevence bolest bederní páteře je jednoduchá. Vyžaduje hlavně konzistentnost. Spočívá totiž především v pravidelném pohybu a správném držení těla. Pravidelně posilujte svaly na zádech, protahujte se a pokud problémy neustupují, navštivte fyzioterapeuta nebo lékaře.

fyzioterapie

 

Mrkněte na další naše články o spánku 👇