Brýle proti modrému světluMasky na spaníŠpunty do ušíDoplňky stravyZnačkyKontaktBlog
Porovnání brýlí

Čtyřměsíční spánková regrese u miminek: Proč přichází a jak si s ní poradit?

Jak se nazývá noční můra všech rodičů? Spánková regrese. Jedná se o období, kdy se u dětí mění kvalita a délka spánku, přičemž první se objevuje okolo čtvrtého měsíce věku. Zatímco dříve možná vaše miminko spalo delší dobu v kuse, nyní se začíná častěji budit a spí neklidněji. Ačkoliv je tato regrese přirozenou součástí vývoje…

Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 31. 10. 2024  |  Aktualizováno: 31. 10. 2024  |

Jak se nazývá noční můra všech rodičů? Spánková regrese. Jedná se o období, kdy se u dětí mění kvalita a délka spánku, přičemž první se objevuje okolo čtvrtého měsíce věku. Zatímco dříve možná vaše miminko spalo delší dobu v kuse, nyní se začíná častěji budit a spí neklidněji. Ačkoliv je tato regrese přirozenou součástí vývoje každého drobečka, přesto může být změna spánkového režimu náročná jak pro samotné dítě, tak i pro rodiče. Pojďte si přečíst náš článek, ve kterém nabízíme informace k pochopení této složité fáze.

pexels laura garcia 1667452 3963711

Co je to spánková regrese a co spánkovou regresi způsobuje?

Spánková regrese je stručně řečeno změna v cirkadiánním rytmu dítěte. Tato změna se projevuje tak, že dětský spánek je najednou hlubší. Dochází totiž k tomu, že se formují jednotlivé spánkové cykly, což může někdy znamenat, že se miminko budí v noci každou hodinu. To ale s sebou nese mnoho nepříjemných vedlejších projevů.

Kromě častějšího buzení, které představuje zřejmě nejvýraznější vlastnost, se projevuje se spánková regrese také odmítáním spánku, větší potřebou nočního krmení (zejména tehdy, pokud je miminko kojené a u maminky takto usíná), náladovostí, zvýšenou únavou a sníženým pocitem pohodlí.

Kdy spánková regrese přichází a jak dlouho trvá?

K čtyřměsíční spánkové regresi obvykle dochází – jak je patrno z názvu – zhruba ve čtvrtém měsíci věku děťátka. Většinou trvá okolo 1–6 týdnů. Každé miminko je ale jedinečné, a proto může trvat i delší nebo naopak kratší dobu. Útěchou vám může být fakt, že se jedná o přechodný stav. Také můžete mít štěstí a spánková regrese se vašemu dítěti může úplně vyhnout (i takové případy jsou).

Bohužel, kromě čtyřměsíční spánkové regrese se rozlišují i jiné varianty – další spánková regrese se může u vašeho dítěte rozvinout v šestém a osmém měsíci a poté v prvním a druhém roce.

pexels shvetsa 3845291

Jak spánkovou regresi zvládnout?

Základem všeho je rutina, kterou budete se svým dítkem dodržovat. Vytvořte miminku ideální prostředí pro spánek – tedy tmavé a tiché místo, kde se mu bude skvěle usínat. Snažte přes noc udržovat tmu (využít můžete maximálně noční světýlko, ideálně červené barvy), abyste nenabourali spánkový režim dítěte, což by mohlo vést k větší potřebě spánku během dne.

Velkou pomocí budou různé speciální pomůcky – například uklidňující hudba (relaxační, bílý šum) nebo muchláček (skvělá hračka, bez které mnoho dětí neusne). Miminko můžete také houpat nebo mu zpívat ukolébavku. Dítě pak ukládejte terpve unavené, ne už spící (mohlo by se totiž probudit a současně by se mělo samo naučit přejít do spánku).

Období spánkové regrese je opravdu náročné období pro oba rodiče, a proto se nebojte a řekněte si o pomoc (kamarádce nebo členům rodiny), abyste si našli čas na sebe a odpočinuli si – fyzicky i psychicky.

Někdy ale ani jeden z výše uvedených tipů nepomůže, a tak vám doporučujeme jen trpělivost. Může vám být útěchou, že každá spánková regrese jednou přejde.

pexels rdne 6849529

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

Obsah Vašeho košíku