Brýle proti modrému světluMasky na spaníŠpunty do ušíDoplňky stravyZnačkyPodzimní výprodejKontaktBlog
Porovnání brýlí

Červené brýle blokující modré světlo: Jsou vhodné před spaním?

Dnešní doba je charakteristická tím, že oproti předchozím generacím trávíme až příliš mnoho času před obrazovkami počítačů, tabletů nebo smartphonů. Pořádnou neplechu v našem každodenním rytmu umí udělat i veřejné osvětlení. Všechny tyto prostředky totiž produkují nepřirozené, umělé světlo, které radikálně ovlivňuje lidský biorytmus. Abychom ochránili své zdraví, existují na trhu červené brýle proti modrému…

Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 20. 6. 2024  |  Aktualizováno: 25. 7. 2024  |

Dnešní doba je charakteristická tím, že oproti předchozím generacím trávíme až příliš mnoho času před obrazovkami počítačů, tabletů nebo smartphonů. Pořádnou neplechu v našem každodenním rytmu umí udělat i veřejné osvětlení. Všechny tyto prostředky totiž produkují nepřirozené, umělé světlo, které radikálně ovlivňuje lidský biorytmus. Abychom ochránili své zdraví, existují na trhu červené brýle proti modrému světlu. Pro někoho jde o přehnanou novotu, nicméně vědecké studie prokazují, že červené brýle před spaním skutečně pomáhají zlepšit kvalitu spánku.

style cervene zare 1

Proč je modré světlo škodlivé?

Modré světlo není přirozené, a tak má bohužel špatný dopad na lidské zdraví. V prvé řadě negativně ovlivňuje hladinu hormonu melatoninu, který reguluje pocit unavenosti. Nízká hladina melatoninu znamená, že člověk necítí únavu, špatně v noci spí a ráno se cítí velmi unavený. Zároveň jde o velmi účinný antioxidant, jenž uzdravuje naše tělo.

Druhým škodlivým rysem modrého světla je ovlivnění cirkadiánních rytmů (tj. každodenní biologický rytmus člověka), zejména tehdy, pokud se mu vystavujeme ve večerních hodinách. Z odborných studií vyplývá, že nadměrná expozice modrému světlu, a s tím spojená redukce tvorby melatoninu, zvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění.

pexels augi 1038166

Vliv modrého světla na spánek

Spánek je velmi důležitá součást lidského života. Nejen že si odpočineme a nabereme síly na další den, ale především dochází k regeneraci. Pořádný spánek je tedy nezbytný pro fyzické i psychické zdraví člověka a my bychom měli zajistit, aby naše spaní bylo co nejkvalitnější.

Výše v článku jsme uvedli, že modré světlo snižuje hladinu spánkového hormonu melatoninu. Modré světlo tak výrazně ovlivňuje úroveň spánku a ve svém konečném důsledku může výrazně narušit spánkový biorytmus. Pokud se budeme pravidelně večer vystavovat modrému světlu, budeme mít problém s usnutím a ovládne nás pocit nedostatku spánku.

V prvé řadě bychom neměli číst před usnutím ze smartphonů a tabletů. Určitou náhradou mohou být čtečky knih, které jsou jemně podsvícené. Modré světlo nejsou jen obrazovky, ale též LED žárovky. Pokud tedy chceme dobře spát, měli bychom se vyhnout instalaci LEDek do svých ložnic. Panuje přesvědčení, že alespoň 3 hodiny před kýženým spánkem bychom se měli vyhnout modrému světlu.

Z dalších užitečných doporučení stojí za zmínku nepropustné zatemňovací závěsy a masky na spaní. Kromě toho byste se měli podívat po hitu posledních několika let, a to po brýlích proti modrému světlu.

pexels olly 3768582

Co jsou brýle s červeným filtrem?

Kromě standardních brýlí jsou na trhu dostupné i červené brýle s filtrem modrého, ale také zeleného světla. Tyto brýle mají pozitivní vliv na spánek a celkové zdraví člověka. Současně brýle s červenými skly posilují blahodárný vliv červené složky světelného spektra na lidské tělo. Červené brýle proti modrému světlu navíc brání migrénám.

Kdy si nasadit červené brýle před spaním?

Podle odborníků byste si měli nasadit brýle cca 90 minut před ulehnutím do postele. Tato doba by měla sloužit jako příprava na spánek, a tak bychom měli limitovat vše, co by jej mohlo narušit. Dodržením tohoto vyhrazeného času se spustí produkce melatoninu.

Pamatujte však, že tyto brýle byste neměli nosit venku a už vůbec ne při řízení vozidel, neboť může dojít ke zhoršení vnímání barev v prostředí (např. na semaforu).

pexels designecologist 1999463 6

Proč je tedy důležitá blokace modrého světla před spaním?

Brýle proti modrému světlu jsou nezbytností pro ty, kteří i po večerech tráví čas u obrazovek, neboť pomáhají modré světlo blokovat.

Je vhodné nosit brýle cca 1-2 hodiny před plánovaným celonočním odpočinkem. Díky tomu jsou ochráněny cirkadiánní rytmy a produkce melatoninu. Takové brýle totiž pomáhají navodit pocit přirozeného prostředí, díky čemuž kvalita našeho spánku nebude narušena. Tělo tak zvládne rozlišit, zda je den nebo noc a podle toho se přizpůsobit. Biorytmus řídící produkci hormonů, trávení, imunitu atd. tak není modrým světlem ohrožen.

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

Obsah Vašeho košíku