Sedavé zaměstnání, dlouhé hodiny u počítače i jednostranná zátěž jsou velmi nebezpečné. Nesou s sebou nepohodlí, nepříjemné bolesti v oblasti krku a ramen a spoustu dalších zdravotních problémů. Velmi často jimi trpí trapézový sval – velký sval táhnoucí se od spodní části lebky přes krk a ramena až k hrudní páteři. Jeho zablokování přináší nejen bolest, ale také omezenou pohyblivost hlavy a ramen. Jak zablokovaný trapézový sval uvolnit a co dělat pro prevenci této nepříjemnosti?
U sportovců i úředníků je zablokovaný trapézový sval na denním pořádku
Bolest trapézového svalu se nevyhýbá nikomu – ohroženi jsou jak lidé se sedavým zaměstnáním, tak sportovci. Dlouhé sezení v jedné poloze, stres nebo jednostranné přetěžování velmi často následuje bolest a zatuhlost svalu. Sportovci si často přetěžují trapézový sval při jednostranných pohybech, například při vzpírání, plavání nebo tenisu. U lidí, kteří tráví většinu dne u počítače, dochází zase k chronickému napětí, protože se ramena podvědomě zvedají a krční svaly se stahují. Z toho potom bolí hlava, dochází ke špatnému držení těla a postupnému omezení pohyblivosti.
Bolest trapézového svalu často vzniká přetížením horních končetin
Přetížení horní části těla vede k bolesti a zablokování trapézových svalů. To může být způsobeno:
- Dlouhým sezením v jedné poloze – špatné držení těla a předklon hlavy vytváří tlak na krční svaly.
- Nošením těžkých tašek či batohů – nerovnoměrné zatížení ramen způsobuje přetížení trapézového svalu.
- Stresovým napětím – stres způsobuje reflexní ztuhnutí svalů, zejména v oblasti ramen a krku.
- Nedostatkem pohybu – absence pravidelného protahování a posilování svalů vede k jejich zkrácení a oslabení.
Důležité je trapézový sval dostatečně protahovat
Bez pravidelného protahování a posilování prevence ani léčba bolesti trapézového svalu neexistuje. Správné cviky na trapézový sval bolest pomáhají uvolnit napětí, zlepšit krevní oběh a předcházet dalším problémům. Různé gely na bolesti sice pomůžou, ale bez pohybu to zkrátka nepůjde.
Jaké jsou nejlepší cviky na trapézový sval?
Cvičení zaměřená na uvolnění a posílení trapézového svalu nemusí být na hodiny. Stačí jednoduché cviky, které snadno zařadíte do denního režimu. Jaké jsou na trapézový sval cviky?
- Úklony hlavy do stran – Sedněte si rovně a ramena nechte uvolněná. Pomalu nakloňte hlavu k rameni, dokud neucítíte lehký tah. Vydržte 20–30 sekund a opakujte na druhou stranu.
- Protažení ramen – Postavte se rovně a spojte ruce za zády. Táhněte ruce dolů a mírně zakloňte hlavu. Držte 15–20 sekund, poté uvolněte.
- Rotace ramen – Postavte se rovně, ruce volně podél těla. Pomalu kružte rameny dozadu a dopředu. Proveďte 10 opakování v každém směru.
Pomoci může při bolesti trapézového svalu i sauna
Saunování je velmi zdravé, pro duši i tělo. I trapézové svaly. Teplo podporuje prokrvení svalů a pomáhá jejich regeneraci. Jaká sauna je nejlepší na zablokovaný trapézový sval? Klasická finská sauna prohřeje svaly při teplotě 80–90 °C, uvolní napětí a zlepší pružnost svalů. Infrasauna nabízí hluboké prohřátí pomáhá snížit bolest a podporuje regeneraci svalů. Kombinace sauny a studené vody také stojí za to, střídání horké a studené vody stimuluje krevní oběh a pomáhá odstranit toxiny.
Vyzkoušejte také dechová cvičení
Věřte nebo ne, vliv dechu na svalové napětí je nezanedbatelný. Špatné dýchání zvyšuje stres a přispívá mimo jiné i ke ztuhlosti trapézového svalu. Dechová cvičení pomáhají tělo i mysl uvolnit. Jak na ně? Máme pro vás jednoduché dechové cvičení:
- Sedněte si a zavřete oči.
- Pomalu se nadechněte nosem do břicha (4 sekundy).
- Zadržte dech na 2 sekundy.
- Pomalu vydechněte ústy (6 sekund).
- Opakujte 5–10 minut.