Tryptofan se v poslední době dostal do hledáčku mnoha sportovců a následovatelů zdravého životního stylu. Jedná se o látku, která hraje klíčovou roli v mnoha procesech v našem těle. Bez dostatečného přísunu tryptofanu tedy můžeme jen stěží vést plnohodnotný život. O jeho funkcích, účincích a zdrojích pojednává tento článek.
Co to je a jak tryptofan funguje? Tryptofan účinky
Jedná se o esenciální aminokyselinu, kterou neumí lidské tělo syntetizovat, a proto musíme myslet na jeho doplňování. Z chemického hlediska se tryptofan podílí na vzniku serotoninu (hormon štěstí), melatoninu (hormon ovlivňující cirkadiánní rytmy) a nikotinamidu (sehrává svoji roli v oxiredukčních dějích).
Hlavním účelem tryptofanu je pomoci tělu k lepšímu výkonu a s regenerací svalů. Tím, že se podílí na tvorbě dalších důležitých hormonů a aminokyselin, patří mezi jeho hlavní účinky vliv na správnou funkci centrální nervové soustavy, dále ovlivňuje naši náladu, kvalitu spánku, unavenost, pozornost, schopnost učení a paměť. Současně bojuje s psychickými chorobami (zejména depresemi a úzkostmi).
Kde všude najdeme tryptofan a jak ho doplnit?
Doporučená denní dávka tryptofanu by se měla pohybovat okolo 1–5 g. Do své stravy jej zařaďte spíše ve večerních hodinách, kdy se maximalizují jeho účinky na lidské tělo. Jedině tak vám skutečně pomůže k dosažení lepšího spánku a regenerace (v opačném případě, tj. konzumace během dne nebo před cvičením, může způsobit ospalost).
Tryptofan najdeme v mnohých potravinách – získáváme jej především z příjmu komplexních bílkovin (vejce, maso, mléčné výrobky, luštěniny). Mezi další zdroje tryptofanu patří banány, mořské řasy, sezamová semínka a oříšky (mandle, kešu). U těchto potravin je však vstřebávání tryptofanu pomalejší.
V případě potřeby můžeme využít i doplňky stravy. Ty jsou pro osoby, jež trpí poruchami spánku, možná i lepší než samotná strava, protože konzumace běžných zdrojů tryptofanu může jeho hladinu dočasně snížit.
Za jak dlouho zabere tryptofan?
Tryptofan se hodí pro aktivní jedince, kteří si chtějí zlepšit kvalitu svého života. Pokud ale nemáte problémy se spánkem nebo psychickými poruchami, je možné, že účinky tryptofanu budou minimální. Ideální je však pro osoby trpící poruchami spánku (včetně seniorů) a duševními chorobami.
Jestliže jste do své rutiny zařadili tryptofan ve formě doplňků stravy, bude vám obvykle stačit 30–90 minut, než pocítíte jeho účinky. Proto jak už bylo řečeno výše, byste jej měli brát chvíli před spaním.