Poslední šance! Sleva 30 % na hedvábí kódem s „denmatek“ končí dnes v 23:59  

Nakoupit v akci

⚠️ 20% sleva na hedvábné produkty s kódem „leto20“ – Pouze do středy 16.7 23:59.

+420 734 428 555

  (Volejte po-pá 9:00-17:00)

⚠️ 20% sleva na hedvábné produkty s kódem „leto20“ – Pouze do středy 16.7 23:59.

Spíte na břiše? Tohle byste měli vědět, než vás začne bolet páteř

Spíte na břiše? Možná je to pohodlné. Ale tělo za to platí velkou daň. Bolesti zad, ztuhlá šíje, těžké dýchání… to všechno se ozve až s časem. Ale zato pořádně nahlas. Víte, co vás čeká, když se svým spánkem nic neuděláte?

Autor: Marie Diblíčková  |   Zvěřejněno: 14. 7. 2025  |  Aktualizováno: 8. 7. 2025  |

Spíte na břiše? Možná je to pohodlné. Ale tělo za to platí velkou daň. Bolesti zad, ztuhlá šíje, těžké dýchání… to všechno se ozve až s časem. Ale zato pořádně nahlas. Víte, co vás čeká, když se svým spánkem nic neuděláte?

Spací polohy a jejich dopad na tělo

Spací poloha není jen neškodný zvyk. Je to každonoční osmihodinový vliv na vaše klouby, svaly a vnitřní orgány. Způsob, jakým ležíte, ovlivňuje to, jak se ráno probouzíte, i dlouhodobou kvalitu vašeho zdraví. Jsou zdravější i problematičtější polohy. A poloha na břiše, přestože má své zastánce, je snad úplně nejhorší (obzvláště třeba s vysokým polštářem).

obrazek 2025 07 08 105944913

Proč poloha na břiše není ideální

Spaní na břiše zapříčiňuje, že musíte mít hlavu otočenou do strany. Jinak byste se nemohli nadechnout. A v tom je právě ten problém. Krk je celou noc ve zkrutu, a vzniká napětí ve svalech i tlak na nervy. Navíc se páteř přirozeně prohýbá do nezdravé pozice. Tělo se pak během spánku neobnovuje, ale naopak ještě více namáhá.

Rizika pro krční a bederní páteř

Při spaní na břiše trpí obzvláště krční a bederní páteř. Hlavu máte otočenou na jednu stranu, krční obratle se deformují a může dojít až k uskřinutí nervů. To se projevuje bolestmi hlavy, šíje či dokonce rukou. Bederní oblast se zase prohýbá nepřirozeně dolů, což zatěžuje ploténky. Dlouhodobě to může způsobit bolesti zad, v extrémních případech až vyhřeznutí ploténky.

Jak se poloha na břiše podepisuje na zdraví

Důsledky spaní na břiše se netýkají jen kostí a kloubů. Postupně ovlivňují i fungování vnitřních orgánů a celkový komfort spánku. Jestliže pravidelně spíte na břiše, mohli jste si už všimnout, že se nebudíte tak odpočatí, jak byste chtěli. Záda jsou zatuhlá, šíje bolavá a dýchání povrchní. A to vše má svůj důsledek.

Napětí v zádech a šíji

Ležení na břiše způsobuje, že se svaly v zádech a šíji nenapínají rovnoměrně. Jedna strana krku je natažená, druhá stažená. Po několika hodinách to vede k chronickému napětí. Svaly se „zkracují“ a postupně se přizpůsobují nezdravému držení těla. Důsledkem jsou bolesti při pohybu, snížená flexibilita a horší držení těla přes den. Navíc se zvyšuje riziko blokád obratlů a zatuhlosti ramen.

Omezené dýchání a kvalita spánku

Spaní na břiše může ztížit i dýchání. V této poloze jsou hrudník a bránice stlačené mezi matrací a tělem. Plíce se nemohou plně rozepnout.

  • Dýchání je pak měkčí a plytčejší.
  • Nedostatek kyslíku znamená horší regeneraci a větší únavu.
  • Tělo se méně dostává do hlubokého spánku.
  • Důsledky se projevují nejen ráno, ale i dlouhodobě na psychice, soustředění a imunitě.

Co s tím, když jinak neusnete?

Někteří lidé prostě neusnou jinak než na břiše. Tělo si někdy zvykne na určitou pozici tak, že ji víc potřebuje pro pocit klidu než z fyziologických důvodů. Důležité je ale nezůstávat u pohodlného zvyku za cenu zdraví. Existují způsoby, jak svému tělu ulevit, i když nedokážete poloze na břiše hned odvyknout.

Speciální polštáře pro břišní spáče

Dají se koupit i kvalitní polštáře přímo pro lidi, kteří spí na břiše. Jsou velmi ploché, aby nezvedaly hlavu do záklonu. Některé mají středovou dutinu, do které si můžete položit obličej a dýchat přímo dolů, bez nutnosti zaklánění hlavy. Kromě toho se vyplatí zvážit i ortopedickou matraci, která podepře bedra a zmírní prohnutí zad. Tím výrazně klesá riziko bolestí páteře.

Přechod na polohu na boku pomocí triků

Chcete-li se odnaučit spát na břiše, pomohou vám jednoduché triky. Dejte si například menší polštář pod bok, který vás jemně natočí na stranu. Můžete si dát polštář i mezi kolena, kde pomáhá udržet v rovině boky. Postupně se tak můžete dostat až do fáze, kdy usnete na boku. Tělo si potom už na novou polohu zvykne rychle.

obrazek 2025 07 08 110142260

Zkuste také umístit do postele měkké překážky (plyšáky, polštáře…), které vám nedovolí se převalit zpět na břicho. Někdy pomůže i větší peřina, kterou obejmete. Hlavní je trpělivost a pravidelnost.

 

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

Košík