Speciální akce: Doprava zdarma na všechny objednávky přes balíkovnu 🚚

Špatně držíte tělo? Pak vám hrozí bolest čelisti od krční páteře

Naše tělo funguje jako propojený systém, kde jednotlivé části vzájemně ovlivňují svůj stav. Držení hlavy, krku a páteře hraje zásadní roli v tom, jak pracují svaly kolem čelistního kloubu. Pokud máme například hlavu často v předklonu – třeba při práci na počítači nebo při koukání do mobilu – dochází k přetížení krční páteře. Tím se…

Autor: Marie Diblíčková  |   Zvěřejněno: 6. 3. 2025  |  Aktualizováno: 28. 2. 2025  |

Naše tělo funguje jako propojený systém, kde jednotlivé části vzájemně ovlivňují svůj stav. Držení hlavy, krku a páteře hraje zásadní roli v tom, jak pracují svaly kolem čelistního kloubu. Pokud máme například hlavu často v předklonu – třeba při práci na počítači nebo při koukání do mobilu – dochází k přetížení krční páteře. Tím se vychyluje i postavení dolní čelisti, a to potom vede k nerovnoměrnému zapojení svalů a jejich přetěžování. Dlouhodobé přetížení může vyvolat bolest čelisti od krční páteře, a dokonce i další komplikace, jako jsou migrény nebo poruchy skusu.

Dejte si pozor na monotónní zátěž

Velmi nebezpečná je monotónní zátěž – častý strůjce problémů s krční páteří i čelistí. Pokud denně vykonáváte monotónní, opakující se pohyby rukama, jako je psaní na klávesnici, řízení auta nebo jiné jednostranné činnosti, svaly v oblasti krku a ramen se přetěžují. Dlouhodobé setrvávání v jedné pozici a zmíněné opakované pohyby některé svaly oslabují a jiné zase přetěžují. Výsledkem je svalová nerovnováha, která se projevuje bolestmi v oblasti šíje a ramen i nepříjemným pnutím v čelisti. Pokud těmto signálům těla nevěnujeme pozornost, mohou se problémy postupně zhoršovat. V pozdějších fázích nebo vyšším věku (když takto nevhodně sedíme u práce třeba i desítky let) se pak velmi špatně řeší.

řízení auta

Jak se zbavit bolesti čelisti od krční páteře?

Dobrá zpráva je, že pokud je bolest čelisti způsobená špatným držením těla a přetížením svalů, jsou způsoby, jak si ulevit a postupně se jí zbavit. Chce to samozřejmě notnou dávku trpělivosti, ale nemožné to není. Důležité je zaměřit se na zlepšení držení těla, posílení oslabených svalů a pravidelné uvolňování přetížených partií.

Důležité je cvičit

Nejlepší je si občas u práce zacvičit (ideálně na pár minut několikrát denně). Tím si zpevníte svaly v krku i ramenech a zároveň tělu dáte pauzu od nevhodné polohy. Zkuste třeba tyto cviky:

  • posílení zadní části krku – položte si ruce za hlavu a mírně tlačte hlavu dozadu proti odporu rukou. Držte několik sekund, potom povolte. Opakujte pětkrát.
  • posílení bočních svalů krku – položte si ruku na stranu hlavy a jemně tlačte hlavu do strany proti odporu ruky. Vydržte pár sekund, pak vyměň strany. Opakujte pětkrát.
protahování ramen

Každý den věnujte několik minut protažení

Kromě posilování je zásadní také pravidelné protahování. Protahování pomáhá uvolnit přetížené svaly a zlepšit pohyblivost krční páteře a tím i čelistního kloubu. Stačí několik minut denně, aby se svaly postupně uvolnily a bolest ustoupila. Zkuste třeba toto:

  • Protahování krku do stran – nakloňte hlavu k rameni, druhou ruku jemně položte na temeno hlavy a lehce přitlačte, vydržte 20 sekund, pak vyměňte strany.
  • Protažení zadní části krku – přitáhněte si bradu k hrudníku, spojte ruce za hlavou a jemně tlačte dolů, vydržte 20 sekund.
  • Protažení přední části krku – zakloňte hlavu dozadu a lehce vysuňte bradu nahoru, vydržte 15–20 sekund.
  • Protažení ramen a trapézů – přitáhněte jednu ruku přes hrudník k protějšímu rameni a druhou ji jemně přidržte, vydržte 20 sekund, pak vystřídejte.

Vhodná je fyzioterapie a doplňky stravy

Zkoušeli jste všechno, ale bolest čelisti od krční páteře ne a ne zmizet? Možná je čas na pomoc odborníka. Fyzioterapeut identifikuje konkrétní příčinu problému a navrhne individuální plán cvičení a manuální terapie. To vám pomůže, když domácí postupy selžou.

fyzioterapie

Kromě fyzioterapie mohou pomoci i některé doplňky stravy. Pro zdraví kloubů a svalů můžete doplňovat třeba hořčík (pomáhá uvolňovat svalové napětí), kolagen (podporuje zdraví kloubů a vazivových tkání) nebo omega-3 mastné kyseliny (působí protizánětlivě a podporují regeneraci).

 

Mrkněte na další naše články o spánku 👇