Speciální akce: Doprava zdarma na všechny objednávky přes balíkovnu 🚚

Příliš své tělo přetěžujete? Dejte si pozor na bolest hrudní páteře

Tělo není nerozbitné a když ho každodenně přetěžujeme, brzo nám to ukáže formou bolestí a dalších zdravotních obtíží. Každodenní shon, dlouhé hodiny strávené u počítače nebo nesprávně prováděné fyzické aktivity jsou nejnebezpečnější. Problémů, které od nich pramení, je spousta. My se dnes zaměříme konkrétně na bolest hrudní páteře, která je sice velmi nepříjemná, ale hlavně…

Autor: Marie Diblíčková  |   Zvěřejněno: 20. 3. 2025  |  Aktualizováno: 13. 3. 2025  |

Tělo není nerozbitné a když ho každodenně přetěžujeme, brzo nám to ukáže formou bolestí a dalších zdravotních obtíží. Každodenní shon, dlouhé hodiny strávené u počítače nebo nesprávně prováděné fyzické aktivity jsou nejnebezpečnější. Problémů, které od nich pramení, je spousta. My se dnes zaměříme konkrétně na bolest hrudní páteře, která je sice velmi nepříjemná, ale hlavně bychom ji měli vnímat jako varovný signál, že se svým tělem nezacházíme správně.

Příčin bolesti hrudní páteře je mnoho

Bolest v oblasti hrudní páteře má hromadu různých příčin, od špatného držení těla až po vážnější zdravotní problémy. Ve většině případů je ale na vině právě nesprávné zatěžování páteře a pohybové návyky, které tělu neprospívají.

nevhodné držení těla

Nejčastějším důvodem bolesti je nevhodné zatěžování páteře

Dlouhé sezení v nesprávné pozici, zvedání těžkých předmětů nebo jednostranná fyzická zátěž. To jsou problémy, které jako příčinu bolesti hrudní páteře uslyšíte nejčastěji. V těchto případech se často zároveň s bolestí hrudní páteře objevuje také ztuhlost zad a omezená pohyblivost.

Abyste těmto problémům předešli, soustřeďte se hlavně na správné držení těla (i ve spánku), pravidelně se protahujte a při práci u počítače si dělejte časté krátké přestávky, u kterých se protáhnete, nebo se alespoň zvednete a uděláte pár kroků. Pokud pravidelně cvičíte, ujistěte se, že cviky provádíte správně a zatěžujete celé tělo rovnoměrně. Zvažte konzultaci se zkušeným trenérem, který vám řekne, co možná děláte špatně.

Pozor si dejte také na nekoordinovaný pohyb

I náhlé nebo nekoordinované pohyby mohou hrudní páteři uškodit. Prudké otáčení těla, nesprávná technika při sportu nebo přetížení svalů snadno zablokují páteř a způsobí bolesti. Důležité je naučit se pohybovat vědomě a vyhnout se rychlým, nekontrolovaným pohybům. Výrazně pomůže i posílení zádových svalů a celkové zlepšení flexibility, protože když budete mít svaly v dobré kondici, spíš vyrovnají nevhodné pohyby a udrží páteř i ostatní klouby tam, kde mají být.

Bolest hrudní páteře a nevolnost

Bolest hrudní páteře nechodí vždy sama. Často ji doprovází i další nepříjemné pocity, jako jsou žaludeční potíže nebo nevolnost. Proč spolu bolest hrudní páteře a nevolnost tak často chodí ruku v ruce?

Běžná je bolest hrudní páteře a žaludku

Spojitost mezi bolestí hrudní páteře a žaludku je častější, než by se vám mohlo zdát. To je nejčastěji kvůli propojení nervových drah, které vedou z páteře do vnitřních orgánů. Když je kvůli nesprávné pozici páteře některý z nervů utlačený, může to občas ovlivnit i fungování trávicí soustavy. Lidé si často stěžují na pálení žáhy, pocity tlaku v oblasti žaludku nebo nadýmání. Jestli-že se u vás tyto příznaky objevily společně s bolestí zad, může být problém právě v přetížení páteře.

Nejlépe se problému zbavíte konzultací s lékařem

I když se bolest hrudní páteře a nevolnost dá celkem efektivně vyřešit změnou návyků, pokud vás trápí dlouhodobě nebo je intenzivní, nemeškejte a zajděte si rovnou k doktorovi. Ten vám pomůže zjistit pravou příčinu obtíží, vyloučí vážnější zdravotní problémy a doporučí vhodnou léčbu či rehabilitační cviky. V některých případech může být bolest hrudní páteře signál vážnějších zdravotních problémů, například onemocnění srdce nebo žaludečních vředů. Rozhodně tyto potíže nepodceňujte.

Jak si můžete pomoci sami?

  • Dbejte na správné držení těla – vyhýbejte se hrbení se a dlouhému setrvávání v jedné pozici.
  • Zařaďte do svého dne pravidelný pohyb – ideální je plavání, jóga nebo rehabilitační cvičení.
  • Dopřejte si dostatek odpočinku – přetížení těla vede ke zhoršení bolestí.
  • Vyhýbejte se stresu – ten má negativní vliv na páteř i na celý organismus.
plavání

 

Mrkněte na další naše články o spánku 👇