Brýle proti modrému světluMasky na spaníŠpunty do ušíDoplňky stravyZnačkyPodzimní výprodejKontaktBlog
Porovnání brýlí

Přerušovaný spánek: Jak ovlivňuje naše tělo?

Někdy se stane, že nespíme jako v bavlnce – neustále sebou hážeme, zdají se nám zlé sny nebo máme velmi slabé spaní. Výsledkem je přerušovaný spánek, který rozhodně není kvalitní. Pořádný odpočinek se totiž neměří jen v počtu hodin, ale i v nepřerušované délce. Pokud nám něco narušuje spánek pravidelně, měli bychom se zaměřit na…

Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 16. 9. 2024  |  Aktualizováno: 16. 9. 2024  |

Někdy se stane, že nespíme jako v bavlnce – neustále sebou hážeme, zdají se nám zlé sny nebo máme velmi slabé spaní. Výsledkem je přerušovaný spánek, který rozhodně není kvalitní. Pořádný odpočinek se totiž neměří jen v počtu hodin, ale i v nepřerušované délce. Pokud nám něco narušuje spánek pravidelně, měli bychom se zaměřit na odstranění příčin, protože z dlouhodobého hlediska se může tento stav projevit i na našem zdraví, psychickém i fyzickém.

Jak se projevuje přerušovaný spánek?

Přerušovaný spánek je situace, kdy naše spaní není konstantní. Jinými slovy dochází k tomu, že se během noci budíme. Nejčastěji se tento patologický jev projevuje tak, že se probudíte uprostřed noci, a to klidně i několikrát. Hned poté však opět usnete, což lze považovat za tu „lepší” variantu. Horší situace nastává, pokud po probuzení nemůžete opět usnout, byť se tento projev už řadí spíše k insomnii.

Jestliže jde o jednorázový případ, nic se ve výsledku neděje – na vině totiž může být mnoho starostí nebo noční můra. O významném problému hovoříme tehdy, když se s přerušovaným spánkem setkáváme každou noc.

lazy woman laying in bed picjumbo com

Přerušovaný spánek – příčiny a dopady na zdraví

Přerušovaný spánek se nejčastěji objevuje osob, které mají fyzicky i psychicky náročné povolání nebo aktivity.

Skutečných příčin však může být více:

  • špatná teplota v místnosti
  • nadměrný hluk
  • světlo
  • nepohodlí
  • nedostatek cvičení
  • alkohol
  • nikotin
  • nevhodná strava

Jak už jsme uvedli, pokud se jedná o jednorázový projev, není se čeho obávat. S přerušovaným spánkem se alespoň jednou za život setká každý z nás. V takovém případě se budete další den jen cítit nevyspale a mrzutě.

Pokud se však s přerušovaným spánkem setkáváte prakticky každou noc, nejen že je čas, abyste začali znovu dobře spát, ale současně může dojít ke zhoršení vašeho zdraví.

Dlouhodobě přerušovaný spánek totiž může s sebou přinést:

  • sníženou schopnost regenerace (váš spánek totiž neprojde všemi fázemi)
  • zhoršení kognitivních funkcí (snížená schopnost učení, rozhodování, paměti, koncentrace)
  • zvýšené riziko rozvoje nemocí (obezita, diabetes II. typu, kardiovaskulární choroby, deprese)
  • snížená imunita
  • zhoršení psychického stavu (podrážděnost, úzkosti, deprese, emoční nestabilita).
pexels olly 3807629

Co na přerušovaný spánek? Tipy a rady

V prvé řadě byste se měli zaměřit na vytvoření ideálního místa pro váš spánek. To zahrnuje správnou teplotu v místnosti, ticho a tmu. Záleží, co vám přesně brání od kvalitního odpočinku. Pokud vás trápí světla pouličních lamp, pořiďte si zatemňovací závěsy nebo masky na spaní. Jestliže vás naopak ruší hluk, řešením mohou být špunty do uší. Současně si před spaním pořádně vyvětrejte. Myslete i na kvalitní a pohodlnou postel, matraci a polštář.

Zaměřit byste se však měli i na další atributy spánkové hygieny – choďte spát pravidelně ve stejnou dobu, vyvarujte se modrému světlu před spaním apod. Pomoci mohou i bylinkové čaje nebo tablety určené k usínání (složení většinou obsahuje meduňku, chmel nebo kozlík, případně i melatonin). V krajním případě navštivte lékaře, který vám vystaví recept pro léky na předpis, případně doporučí návštěvu spánkové laboratoře.

Pokud se během noci probudíte a nedaří se vám delší dobu usnout (po dobu alespoň 20 minut), vstaňte. To však neznamená, že byste měli začít nový den. Zaměřte se na uklidňující aktivity při slabém světle, uvařte si bylinkový čaj, vyvětrejte si nebo vyzkoušejte dechová cvičení. Hlavně se vyhněte modrému světlu (produkované telefony, počítači a televizí) a lednici (noční přejídání se projeví nejen na nespaní, ale časem i na tělesné hmotnosti).

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

Obsah Vašeho košíku