Právě probíhá Jarní čištění skladu  – Slevy až 40 % 

Nakoupit v akci

Nejčastěji bolest bederní páteře vzniká přetížením, jak se jí zbavit?

Bolí vás záda? Nejste sami… život v moderní době je pro páteř zlý sen. Bolest bederní páteře nejčastěji vzniká v důsledku přetížení, ať už dlouhodobým nesprávným držením těla, sedavým zaměstnáním nebo i nevhodným pohybem. V některých případech se bolest bederní páteře může šířit i do dolních končetin. To už může signalizovat vážnější problém. Jak bolest zmírnit…

Autor: Marie Diblíčková  |   Zvěřejněno: 7. 3. 2025  |  Aktualizováno: 28. 2. 2025  |

Bolí vás záda? Nejste sami… život v moderní době je pro páteř zlý sen. Bolest bederní páteře nejčastěji vzniká v důsledku přetížení, ať už dlouhodobým nesprávným držením těla, sedavým zaměstnáním nebo i nevhodným pohybem. V některých případech se bolest bederní páteře může šířit i do dolních končetin. To už může signalizovat vážnější problém. Jak bolest zmírnit a co pomáhá na prevenci?

Příčiny bolesti bederní páteře

Bederní páteř je velmi namáhaná část těla. Drží velkou část naší váhy, podílí se na stabilizaci trupu a při špatném pohybu nebo dlouhodobé zátěži dochází k jejímu přetížení snáz, než by jeden čekal.

Sedavé zaměstnání a jednostranná zátěž

Sedavé zaměstnání, zhouba pro záda. Dlouhé hodiny strávené u počítače, v autě nebo na židli bez dostatečného pohybu často vedou ke zkrácení svalů, oslabení středu těla a následné bolesti. Podobně na naše tělo působí jednostranná zátěž. Například pokud často nosíte těžkou tašku na jednom rameni nebo děláte monotónní opakované pohyby pouze jednou stranou těla (například při práci u pásu nebo na pokladně), postupně vám některé svaly ochabnou a jiné naopak příliš zesílí. Tím vznikne svalová nerovnováha, která se časem projeví bolestí.

sedavá práce v kanceláři

Za bolest bederní páteře vystřelující do nohy často může stání a nevhodný pohyb

Bolest bederní páteře vystřelující do nohy je způsobená hlavně drážděním sedacího nervu (ischias). Tento stav vzniká například v důsledku vyhřezlé ploténky nebo skřípnutého nervu v bederní oblasti. K takovému problému si můžete přijít třeba prudkým a nesprávným pohybem, například nešikovným zvednutím těžkého břemene nebo i špatnou technika cvičení. Pokud se bolest objeví náhle, a kromě vystřelování do nohy cítíte také brnění nebo slabost v noze, vyhledejte hned odbornou pomoc. Zdraví páteře není radno podceňovat.

Cviky na bolest bederní páteře

Prevence je lepší než léčba. To je jasné. Jak na ni? Nejlepší cesta, jak předcházet bolesti bederní páteře nebo zmírnit už existující potíže, je pravidelné a správné cvičení. Pravidelné posilování středu těla a protahování svalů pomáhá udržovat rovnováhu svalů a tím i páteř v dobré kondici.

plank

Skvělý je superman a plank

Cviků na posílení svalů v zádech a trupu je spousta. Jedny z nejlepších cviků na bolest bederní páteře jsou superman a plank. Jak provádět tyto cviky na bolest bederní páteře?

  • Superman – Lehněte si na břicho, natáhněte ruce před sebe a zvedněte současně ruce i nohy pár centimetrů nad zem. V této pozici vydržte 5–10 sekund a poté se pomalu vraťte zpět. Opakujte alespoň pětkrát.
  • Plank – Podpírejte se o předloktí a špičky nohou, tělo držte v rovné linii – neprohýbejte se dolů, páteř by měla být rovně. Začněte s 20–30 sekundami a postupně prodlužujte čas, po který v pozici vydržíte.

Při akutní bolesti bederní páteře navštivte lékaře

Zastihla vás akutní bolest bederní páteře, která vás omezuje v běžném pohybu nebo neustupuje ani po odpočinku? Pokud ano, nezkoušejte žádné domácí řešení a běžte rovnou k lékaři. Akutní bolest může ukazovat na závažnější problém, například výhřez meziobratlové ploténky, zánět nebo jiný neméně vážný problém. Doktor vám doporučí vhodnou léčbu, která může zahrnovat fyzioterapii, rehabilitační cvičení nebo v některých případech i farmakologickou léčbu.

Jak se chránit před bolestí bederní páteře?

Bolest bederní páteře je často výsledek nevhodných návyků, ale správným pohybem a prevencí se dá snadno zmírnit. Když začnete, než problémy vzniknou, můžete se jí i úplně vyhnout. Jak na to?

  • Pravidelně cvičte a posilujte střed těla.
  • Dbejte na správné držení těla při sezení i chůzi.
  • Vyhýbejte se dlouhodobému sezení bez přestávek.
  • Zvedejte těžké předměty jen opatrně– z podřepu s rovnými zády.
  • Dbejte na ergonomii správnou ergonomii vašeho pracovního místa.
cvičení

 

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

Obsah Vašeho košíku