Cestujete a nechce se vám lámat si záda na karimatce? Skvělá alternativa pro ty, kdo si rádi s sebou vozí luxus, je nafukovací matrace. Nafukovací postel využijete jak při kempování, tak i doma, když potřebujete rychlé a pohodlné řešení třeba pro hosty, nebo i jako záložní matraci, kdyby cokoli. Ale může být nafukovací matrace na spaní opravdu pohodlná? Dá se vybrat takové, ze které se vám nebude ani chtít vstát? A jak vybrat tu nejlepší? Pojďme se na to podívat!
Jak vybrat nejlepší nafukovací matraci na spaní?
Výběr správné nafukovací postele není jen tak. Hledáte matraci do ložnice nebo matraci do auta? A co ještě zvážit? Určitě berte v potaz její velikost, nosnost a způsob nafukování.
Hlavně se neztratit ve všech možných druzích nafukovacích matracích, co najdete na internetu. Je důležité rozlišovat například nafukovací matraci na vodu, která se hodí jen pro letní radovánky a relaxaci ve vodě, od klasické nafukovací matrace na spaní. Na trhu jsou také k dispozici různé verze pro děti – taková dětská nafukovací postel je skvělá třeba když má vaše dítě kamarády, co občas přijedou přespat.
Na velikosti matrace záleží
Jak velkou matraci koupit? To je vesměs na vás, hlavně na vašem prostoru a způsobu, jakým ji chcete využívat. Například pokud vybíráte matraci do auta, nezapomeňte si před výběrem změřit kufr se sklopenými sedačkami. Jaké jsou k dostání rozměry?
- 90×200 nebo 120×200 – ideální volba pro jednoho člověka nebo pro menší prostory.
- 140×200 a 160×200 – pohodlná varianta pro dva, která poskytuje dostatek prostoru, ale stále nezabírá příliš mnoho místa.
- 180×200 a 200×200 – extra velké matrace pro maximální pohodlí a prostor.
Nosnost aneb kolik lidí se na ní kvalitně vyspí?
Nafukovací matrace mají omezenou nosnost. Každá bude mít jinou, obecně platí, že kvalitnější matrace ji mají vyšší. U nafukovací matrace jednolůžko je samozřejmě nosnost menší, obvykle kolem 150 kg. U nafukovací matrace pro dva bývá nosnost vyšší, většinou mezi 200–300 kg, aby se na ní mohli vyspat dva dospělí. Než si matraci pořídíte, zkontrolujte si nosnost a spočítejte si, jestli vám bude stačit. Určitě se vyplatí zainvestovat do matrace s vyšší nosností, ať máte rezervu.
S kompresorem, nebo s pumpou?
Už při výběru nafukovací matrace se budete muset rozhodnout, jak ji budete nafukovat. Pokud chcete ušetřit čas i námahu, je lepší nafukovací matrace s kompresorem. Kompresor naplní matraci vzduchem za pár minut a vy se nemusíte namáhat. Matrace s ruční nebo nožní pumpou jsou sice levnější, ale nafouknutí zabere více času a někdy bývá docela náročné.
Ušetřete si práci při nafukování matrace
Máte rádi absolutní luxus? Zvažte samonafukovací matraci. Ta se během několika minut sama naplní vzduchem, stačí ji rozbalit a nechat pracovat. Je to trochu pomalejší, než když matraci nafukujete kompresorem, ale zase u toho nemusíte stát a můžete ji prostě bez dozoru nechat nafouknout.
Nezapomeňte na správnou péči a čištění
Tak jako u každé matrace, i ta nafukovací vyžaduje péči, aby by vám vydržela co nejdéle. Nezanedbávejte pravidelné čištění matrace a používání ochranných potahů nebo povlaků.
Jak matraci čistit? Nejjednodušší řešení je samozřejmě koupit si čistič matrací, který odstraní skvrny i bakterie. Ekologické a ekonomické řešení je pak přírodní vyčištění matrace sodou. Tou jednoduše posypete povrch matrace, necháte ji minimálně půl hodiny působit, vstřebat nečistoty, a potom ji vysajete vysavačem. Soda výborně neutralizuje zápachy. Pro podrobnější návod na vyčištění potahu matrace a složitějších fleků si můžete přečíst náš článek o čistění matrací.
Vyberte nejlepší přípravek na čištění matrací
V obchodě najdete mnoho různých přípravků určených pro čištění matrací a gaučů. Jak se v nich vyznat? Doporučujeme vybírat čističe, které jsou šetrné k materiálům a zároveň účinné proti skvrnám a alergenům. Podívejte se na obal a zkontrolujte si, na jaké materiály se čistič matrací hodí a co všechno umí. Čím víc materiálů je na obalu povoleno, tím šetrnější čistič.