Brýle proti modrému světluMasky na spaníŠpunty do ušíDoplňky stravyZnačkyPodzimní výprodejKontaktBlog
Porovnání brýlí

Méně stresu, více spánku: Jak na zklidnění mysli před spaním?

V současné době mnoho lidí žije pod permanentním tlakem, což se projevuje na kvalitě jejich spánku. Možná i vy jste zažili nebo zažíváte situace, kdy nemůžete usnout, neboť stále přemýšlíte nad každodenními starostmi, pracovními úkoly a dalšími neodkladnými záležitostmi. Přečtěte si tento článek, ve kterém naleznete odpověď na otázku, jak zvolnit svou mysl před uložením…

Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 16. 9. 2024  |  Aktualizováno: 16. 9. 2024  |

V současné době mnoho lidí žije pod permanentním tlakem, což se projevuje na kvalitě jejich spánku. Možná i vy jste zažili nebo zažíváte situace, kdy nemůžete usnout, neboť stále přemýšlíte nad každodenními starostmi, pracovními úkoly a dalšími neodkladnými záležitostmi. Přečtěte si tento článek, ve kterém naleznete odpověď na otázku, jak zvolnit svou mysl před uložením se k spánku.

Stres a spánek: Proč nemůžu usnout?

Příčin, proč nakonec nemůžete usnout, je spousta. Na jedné straně stojí chronická nespavost a únava, na straně druhé právě stres. Oboje však vede k tomu, že jsme nevyspalí, podráždění a bez chuti fungovat.

Na kvalitu spánku má vliv nespočet faktorů. Právě stres ovlivňuje základní funkce v lidském organismu. V určité míře je sice pro tělo prospěšný, nicméně moderní doba klade na jedince vysoké nároky, a tak se často potýkáme s abnormální mírou stresu.

Vše začíná u hormonu kortizolu, který má na svědomí produkci dalších hormonů, například adrenalinu a noradrenalinu. Jestliže se se stresem potýkáme víc, než je zdrávo, pak se v těle hromadí stresové hormony a současně dochází k nedostatečné produkci melatoninu (hormon spánku). Důsledkem tohoto procesu je, že máme problém usnout. Takto se dostaneme do začarovaného kruhu, protože zhoršený spánek nám též může způsobit další stres (určitě si umíte například představit všechny ty výčitky, že naspíte pouze pár hodin).

Poloho spaní na zádech

Techniky pro zklidnění mysli i duše

Jestliže jste se v předchozím odstavci našli, máme pro vás několik tipů, které vám pomohou dosáhnout lepšího odpočinku.

Relaxační hudba

Skvělým pomocníkem pro zklidnění je správně vybraná relaxační hudba, jež vám pomůže s uvolněním. Vyberte si ideálně nějakou pomalejší hudbu s poklidným tempem – může se jednat například o hru na piano, šumění moře nebo zvuky lesa (to se označuje jako tzv. bílý šum, neboli anglicky white noise). Nezapomeňte zároveň nastavit, aby se přístroj, ze kterého hudbu pouštíte, po nějaké době sám vypnul.

Dechová cvičení

Pro zmírnění stresu se hojně doporučují dechová cvičení, meditace a jóga. Všechny tyto aktivity mají zklidňující účinek.

Pohyb ve dne

Pokud jde o cvičení, zařaďte fyzickou aktivitu i během dne; je totiž prokázáno, že se vám pak bude lépe usínat.

Omezte elektroniku

Nezapomeňte též na omezení modrého světla – nejen že má špatný vliv na produkci melatoninu, ale současně vás neustálá potřeba kontrolovat elektronická zařízení moc neuklidní. Zapomeňte tedy i na usínání u puštěných filmů a seriálů. Pamatujte, že byste se měli vyvarovat modrému světlu alespoň dvě hodiny před spánkem; pokud ale musíte pracovat, pořiďte si speciální brýle proti modrému světlu.

Zkuste čaj, horkou koupel nebo knihu

Perfektní výsledky mají i teplé nápoje (čaj, mléko), teplá koupel, čtení nebo vizualizace uklidňujícího prostředí.

pexels jeshoots com 147458 576834

Bylinky na spaní: zklidnění mysli před spaním

Bylinky jsou významným pomocníkem při mnoha problémech, zmírnění stresu nevyjímaje. Pro tyto účely je skvělá levandule lékařská – rozmístěte pytlíčky se sušenou levandulí pod polštář nebo si ovoňte vzduch levandulovou vodou.

Perfektní je též meduňka lékařská, jež je navíc vhodná i pro děti. Na uklidnění lze použít i kozlík lékařský, nicméně ten mnoho lidí zavrhuje pro svůj specifický odér. Zařadit můžete i chmel otáčivý nebo šafrán setý. Doporučujeme také třezalku tečkovanou; tuto zázračnou bylinku však nemohou lidé, kteří berou antidepresiva, antikoncepci, případně osoby s alergiemi nebo cukrovkou, a tak užívání třezalky nejprve konzultujte se svým lékařem. Všechny uvedené bylinky se hodí na přípravu čaje nebo do koupele.

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

Obsah Vašeho košíku