Brýle proti modrému světluMasky na spaníŠpunty do ušíDoplňky stravyZnačkyPodzimní výprodejKontaktBlog
Porovnání brýlí

Lucidní sny: co to je a jak lucidní snění vyvolat?

Občas se nám zdají takové sny, u kterých bychom si moc přáli vědět, že sníme. Mohou to být sny krásné nebo naopak noční můry. Díky tomuto uvědomění jsme pak schopni ovlivňovat události, jež se ve snu odehrávají. Jedná se o tzv. lucidní snění a my si ho v tomto článku blíže představíme.Co jsou to lucidní…

Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 16. 9. 2024  |  Aktualizováno: 16. 9. 2024  |

Občas se nám zdají takové sny, u kterých bychom si moc přáli vědět, že sníme. Mohou to být sny krásné nebo naopak noční můry. Díky tomuto uvědomění jsme pak schopni ovlivňovat události, jež se ve snu odehrávají. Jedná se o tzv. lucidní snění a my si ho v tomto článku blíže představíme.

pexels enginakyurt 1463924

Co jsou to lucidní sny?

Jak už jsme si řekli, lucidní sny jsou specifický jev, ke kterému dochází v době, kdy spíme. Rozdíl oproti běžnému snění je ten, že obsah snů je v našich rukách, čehož jsme si vědomi. K vědění o tom, že se nacházíme ve snovém světě, dospějeme spontánně nebo na základě specifických událostí, které v reálném světě nemohou nastat (např. setkání se zemřelou osobou, létání).

Rozlišují se dva druhy lucidního snění – DILD (Dream Induced Lucid Dream) a WILD (Wake Induced Lucid Dream). První typ předpokládá snění, které si navodíme během spánku, do druhého typu vstoupíme v bdělém stavu.

S lucidními sny se může za život potkat až 70 % lidské populace, nicméně stejně jako vše ostatní, i tohoto fenoménu dosáhneme jen díky tréninku a dodržování přesného návodu. Anebo budeme mít štěstí.

johannes plenio DKix6Un55mw unsplash

Kdy se nám zdají lucidní sny a k čemu jsou dobré?

Lucidní sny vstupují do našeho spánku během REM (Rapid Eye Movement) fáze, se kterou se pojí nejen rychlý pohyb očí, ale též silná mozková aktivita. REM fáze se opakuje několikrát za spánek (průměrně pětkrát) a platí, že čím je člověk starší, tím jeho podíl REM na celkové době spánku klesá. Z vědeckých výzkumů také vyplývá, že většina snů, které se během této fáze člověku zdají, si pak po probuzení pamatuje. REM fáze nastupuje obvykle nad ránem, kdy se tedy zvyšuje i pravděpodobnost lucidního snění. 

Výhod, proč prožívat lucidní snění je celá řada:

  • Jedná se v prvé řadě o perfektní možnost, jak se zabavit nebo vyzkoušet něco neobvyklého. Kdy jindy si totiž můžete vyzkoušet létat nebo kouzlit než ve snech?
  • S tím se ostatně pojí i možnost osobního rozvoje, neboť nám lucidní snění umožňuje prozkoumávat oblasti své psychiky. Díky tomu lze přistupovat k těmto snům i jako k formě terapie.
  • Současně nám může možnost zasahovat do snů pomoci v rozvoji našich dovedností nebo kreativních schopností. Toho mohou využít sportovci, umělci a další osoby, které se chtějí zlepšit v určité oblasti.
darius bashar 3KYviZ qG7M unsplash edited scaled

Jak na lucidní snění?

I když se na tento fenomén nahlíží jako na něco fascinujícího, přesto je lucidní snění opředeno mnoha kontroverzemi – jsou považovány za ezoterickou oblast a paranormální jev, ke kterému můžeme dospět i díky psychotropním látkám.

Z hlavních technik navození lucidních snů lze zmínit:

Technika Mnemonic Induction of Lucid Dreams (MILD)

je postavena na vytvoření a opakování afirmace, ve které si před spaním stanovíte cíl rozpoznat, že sníte. Tím zvyšujete šanci, že si během snu uvědomíte jeho průběh.

Postup techniky MILD je následující:

  1. Připomínka snů: Před spaním si na několik minut připomeňte sny z minulé noci a snažte se vybavit co nejvíce detailů.
  2. Volba snového znamení: Vyberte si element, který často vidíte ve svých snech, jako je například květina nebo zvíře. Rozhodněte se, že když toto znamení uvidíte, uvědomíte si, že sníte.
  3. Opakování afirmace: Ležíc v posteli opakujte frázi „Pamatuji si, abych poznal, že sním“ a vizualizujte, jak se ve snu „probouzíte“ a vidíte váš snový symbol.
  4. Usínání s vizualizací: Usínejte, zatímco opakujete frázi a představujete si snový symbol.
  5. Zápis snů: Po probuzení se snažte vybavit všechny sny z noci a zapište je.

Technika Wake Back to Bed (WBTB)

se opírá o myšlenku, že krátké probuzení v noci následované návratem ke spánku zvyšuje šanci na lucidní snění. Tato metoda využívá faktu, že lucidní snění je pravděpodobnější během druhé poloviny noci ve fázi REM spánku.

Kroky techniky WBTB:

  1. Nastavení budíku: Nastavte si budík na čtyři až šest hodin spánku.
  2. Probuzení a činnost: Po probuzení zůstaňte přibližně 20 až 30 minut vzhůru. Během této doby můžete číst, meditovat nebo se věnovat aktivitě, která vám pomůže uvolnit se a soustředit se na cíl být lucidní.
  3. Opakování afirmace: Opakujte frázi „až příště budu snít, chci vědět, že sním“ nebo podobnou afirmaci.
  4. Návrat ke spánku: Vraťte se do postele a snažte se usnout s myšlenkou na lucidní snění.
  5. Zápis snů: Po probuzení se pokuste vybavit si všechny sny a zapište je.

Technika Wake Induced Lucid Dream (WILD)

je postavena na principu, že udržením bdělé mysli při usínání těla se zvyšují šance na lucidní snění. Tato metoda je považována za jednu z nejnáročnějších a vyžaduje pokročilé dovednosti, spoustu praxe a trpělivosti.

Postup pro techniku WILD zahrnuje následující kroky:

  1. Uvolnění: Lehněte si do postele a relaxujte celé tělo.
  2. Soustředění na dech: Zaměřte svou pozornost na dýchání a snažte se vyčistit mysl od rušivých myšlenek.
  3. Udržení bdělosti: Jakmile cítíte, že se blíží spánek, věnujte pozornost tělesným pocitům a snažte se zůstat vědomě bdělí.
  4. Pocit spánkové paralýzy: Když začnete vnímat symptomy spánkové paralýzy, jako jsou vibrace nebo mravenčení, udržujte mysl koncentrovanou a čistou.
  5. Vizualizace snu: Při pocitech představivosti se snažte vizualizovat sebe v požadovaném snovém prostředí nebo scénáři.
  6. Lucidita ve snu: Jakmile se ocitnete ve snu, pokračujte ve vědomém uvědomování si, že sníte a zkuste sen řídit.

Technika WILD je jednou z nejvýznamnějších metod lucidního snění, ale její osvojení může být složité a může trvat dlouho, než se dosáhne úspěchu. Aristoteles poznamenal, že někdy „spícímu něco v duši praví, že to, co se mu zdá, je pouze sen.“ Je důležité si uvědomit, že úspěch v lucidním snění není nikdy zaručen a může být pro některé lidi obtížnější. Proto je klíčové nevzdávat se po prvních neúspěších a pokračovat v praxi. Nakonec se to může povést.

bruce christianson XyZxxJI8g30 unsplash

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

Obsah Vašeho košíku