Hlavním účelem ložnice je spánek. To ale neznamená, že by to tam mělo vypadat jako v kryptě. Základem každé domácnosti jsou pokojové rostliny. Podporují totiž spojení s přírodou, estetický dojem a v neposlední řadě navozují pocit klidu a míru Jestliže si chcete svou ložnici vybavit nějakou pokojovou rostlinou, přečtěte si náš článek.
Proč si do ložnice pořídit pokojovou rostlinu?
Květina do ložnice by měla být základní dekorací vašeho odpočinkového prostoru. Dříve panovalo přesvědčení, že pokojovky berou lidem kyslík, takže do ložnice nejsou vhodné. Tento mýtus byl ale vyvrácen. Nejen že tedy pokojovky vypadají doma skvěle, ale současně lidem mohou přinést několik benefitů.
Kromě toho, co jsme uvedli v úvodním odstavci, umí pokojovky účinně ničit toxické látky ve vzduchu a přeměňují jej na kyslík, takže zlepšují vzduch v místnosti, což přispívá k lidskému zdraví. Se vzduchem souvisí i schopnost jej zvlhčovat. Současně pokojové rostliny mají blahodárný efekt na spánek, zmírňují stres a navozují pocity štěstí a pozitivních emocí. Tím vším zajišťují kvalitní spánek.
Jaké tedy vybrat květiny do ložnice?
Vybrat si vhodnou květinu do ložnice není vůbec složité. Je ale potřeba, abyste vybrali květinu živou, nikoli sušenou. Ty podle filozofie feng-shui reprezentují stagnující energii, což by v ložnici nemělo být přítomno. A které rostliny bychom do naší místnosti pro odpočinek měli pořídit?
Tchýnin jazyk
Ideální pokojovou rostlinou je tchýnin jazyk. Má neuvěřitelnou moc odstraňovat ze vzduchu škodlivé látky (benzen, toluen, xylen, formaldehyd a trichlorethylen) a zároveň péči o ni zvládne i naprostý začátečník. Je to totiž nenáročná rostlina, která prosperuje prakticky v jakýchkoli podmínkách.
Šplhavnice zlatá
Druhou rostlinou vhodnou do ložnice je šplhavnice zlatá. Stejně jako tchýnin jazyk je snadná na údržbu a čistí vzduch. V neposlední řadě i tím, jak šplhá, skvěle vypadá – je to prostě šplhavnice,
Levandule
V našem výčtu nesmí chybět levandule, jež podporuje spánek, neboť má relaxační a uvolňující účinky. Nicméně jedná se o rostlinu, které se daří spíše venku, a proto pěstování přímo uvnitř domu doporučujeme spíše zkušenějším zahradníkům – levandule totiž potřebuje dostatek světla a nízkou zálivku.
Aloe vera, břečťan, lopatkovec nebo palma areková
Doporučujeme také aloe vera, lopatkovec květnatý (zmírňuje příznaky alergie a astmatu), břečťan popínavý, palma areková nebo sarracenie (odpuzuje komáry a další dotěrný hmyz).
Květiny do ložnice podle feng-shui: Kam umístit květinu podle feng-shui ložnice?
V předchozím odstavci jsme tuto oblíbenou východní filozofii lehce naťukli. Pojďme si ale podrobněji říct, jak bychom měli podle feng-shui rozmístit pokojové rostliny v naší ložnici.
Přečtěte si více o filozofii harmonie Feng Shui v dalším článku: Feng shui ložnice: Jak vytvořit harmonický a klidný prostor?
K nalezení ideálního místa pro rostlinu byste měli použít tzv. bagua mapu. Stoupněte si s mapou do dveří ložnice tak, aby spodní okraj mapy lícoval se dveřmi. Pokojovku potom dejte do té části ložnice, jejíž energii chcete podpořit.
Jakým květinám se v ložnici vyhnout?
Jak už bylo uvedeno, někteří odborníci na feng-shui květiny v ložnici nedoporučují, především ty sušené. Stejně tak energie, již květiny vydávají, může být zejména pro citlivější osoby být moc silná.
Na závěr článku přinášíme ještě seznam rostlin, které byste si do ložnice pořizovat neměli. Jde hlavně o toxické rostliny, náročné rostliny, květiny nepřinášející člověku žádné benefity, velké rostliny zabírající mnoho místa nebo rostliny, které jsou napadeny škůdci, plísněmi či nemocemi. Zde jsou některé příklady:
- Dieffenbachia
- Oleandr obecný (Nerium oleander)
- Filodendron (Philodendron)
- Monstera deliciosa
- Zamioculcas zamiifolia (kulkas zamiolistý)
- Fikus benjamín (Ficus benjamina)