Rádi cestujete letadlem, ale často se vám stává, že po dosažení cílové destinace na vás padne únava nebo se u vás projeví problémy se spánkem? Pak možná trpíte pásmovou nemocí, ve světě známou jako jet lag. Jak se s tímto jevem vypořádat, abyste si mohli užívat klidné dovolené, objevovat místní přírodu a kulturu nebo se věnovat práci?
Co je to jet lag?
Jet lag v překladu znamená „tryskáčové zpoždění”. Ačkoliv se v českých končinách používá pojem pásmová nemoc, přesto se můžete setkat s oběma variantami. V odborných kruzích se navíc používá termín desynchronóza (desynchronosis).
Příčinou jet lagu je narušení biologických rytmů v našem těle. Jinými slovy dojde ke změně v přirozených dějů v organismu. Řadí se sem například tolik známý cirkadiánní rytmus, který nás řídí. Příčinou tohoto stavu je rychlé překonání několika časových pásem (obvykle 2–5). Jet lag lze charakterizovat jako stav doprovázený zejména nadměrnou únavou a poruchami spánku.
Jak dlouho jet lag vlastně trvá? Záleží na celkovém počtu překonaných časových pásem, směru letu a individuálně nastavených biologických hodinách. Obvykle se udává 1–2 dny na každé překročené časové pásmo.
Příznaky jet lagu
Projevy pásmové nemoci jsou poměrně široké a zahrnují jak méně závažné, tak závažnější příznaky. Mezi nejčastější patří již zmíněná únava a poruchy spánku, dále nevolnost, bolesti těla, dezorientace, podrážděnost, nechutenství, mravenčení nebo poruchy soustředění. Ženy se také mohou setkat se zpožděním menstruačního krvácení.
Čím dále letíte, tedy čím více časových pásem překročíte, tím horší příznaky vás zřejmě potkají. Pokud letíte na východ, možná budete mít problém s usnutím; při cestách na západ se lidé naopak velmi brzy probouzí. Obvykle ale platí, že cesty na východ zeměkoule jsou pro člověka náročnější než na západ (to proto, že den je kratší a vy přicházíte o hodiny; na západ od nás je den naopak delší, což je pro tělo v konečném důsledku lépe zvládnutelné). Současně má pásmová nemoc horší projevy u starších lidí.
Co pomáhá na jet lag?
Zásadní význam při boji s projevy jet lagu má preventivní příprava. Pokud vás čeká dlouhá cesta, měli byste začít upravovat svůj spánkový režim ještě před cestou – míříte-li na východ choďte spát dřív, jestliže naopak cestujete na západ, běžte do postele později. Po příletu do cílové destinace byste se měli snažit co nejdříve přizpůsobit. Jestliže přiletíte v průběhu dne, snažte se vydržet až do večera. Při večerním příletu byste měli relaxovat, připravovat se na odpočinek (tedy žádná náročná aktivita) nebo jít rovnou spát.
Pro kvalitní spánek je důležitý melatonin. Tento spánkový hormon sice naše tělo přirozeně produkuje ve večerních a nočních hodinách, nicméně pokud přiletíme v noci a my máme přirozeně ještě den, můžeme mít problém s usnutím. V takovém případě byste se měli zdržet používání všech elektronických přístrojů s modrým světlem nebo můžete využít i doplňky s obsahem melatoninu. Využijte také brýle proti modrému světlu, jestliže potřebujete být u obrazovek večer.
Pomoci si samozřejmě můžete i dostatečným příjmem tekutin (pijte ideálně čistou vodu) a zdravou stravou. Vyhněte se tedy těžkým a tučným jídlům, naopak se snažte konzumovat jídlo bohaté na vitamíny a bílkoviny. Stejně tak nepijte nápoje obsahující cukr nebo kofein.
Požijte masku na spaní, když vás ruší světlo a nebo špunty do uší, když máte kolem sebe hluk.