Naše tělo potřebuje ke svému správnému fungování nejen vyváženou stravu, ale i dostatek pohybu, kvalitního spánku a dalších součástí zdravého životního stylu. Tyto aktivity stimulují tvorbu dopaminu – neurotransmiteru, který hraje klíčovou roli v regulaci cirkadiánních rytmů, působí ale také na náladu a motivaci člověka. Někteří lidé se bohužel mohou potýkat s jeho nedostatkem. Jak tento nedostatek poznáme? A jak účinně dopamin do těla dodat?
Co je to dopamin a proč je důležitý?
Jak už bylo řečeno v úvodu, dopamin je neurotransmiter, jenž je nezbytný pro správné fungování mozku a nervového systému – ostatně v těchto částech lidského těla se přirozeně vytváří. Je zajímavé, že dopamin patří mezi katecholaminy, kam řadíme i další chemické látky, jako třeba adrenalin nebo noradrenalin.
Hlavním úkolem dopaminu je předávání vzruchů, díky čemuž má dopad na spoustu funkcí v našem těle. Dopamin slouží jako motivace (povzbuzuje nás k dosahování našich cílů), podporuje učení a paměť, ovlivňuje naši náladu (navozuje pocit štěstí a spokojenosti), pohyb a kognitivní funkce (zlepšuje soustředění, zpracovávání informací a rozhodování).
Dopaminový systém v našem těle funguje tak, že při specifických činnostech – např. během konzumace jídla, cvičení, sexuální aktivitě a dalších činnostech, které nám přináší radost – se dopamin aktivuje.
Jak poznat nedostatek dopaminu?
I když se může zdát, že dopaminu musíme mít přirozeně dostatek, není tomu tak. S nedostatkem dopaminu se však potýká poměrně dost populace, což se může odrazit na našem psychickém i fyzickém zdraví.
Nízká hladina dopaminu v těle se projevuje následujícími znaky:
- nedostatek motivace a energie – takové osoby jsou pasivní, unavené, bez chuti projevovat iniciativu,
- nechuť vykonávat běžné činnosti a vlastní koníčky – lidé s nízkou hladinou dopaminu se nechtějí věnovat tomu, co je dřív naplňovalo,
- zhoršená paměť a soustředění,
- psychické poruchy – dochází k rozvoji depresivních a úzkostlivých stavů,
- zhoršená kvalita spánku – spánek není dostatečně hluboký, objevují se problémy s usínáním,
Jak doplnit dopamin?
Pro zvýšení dopaminu někdy stačí upravit zdravý životní styl, v závažnějších případech je však potřeba navštívit lékaře. Jak tedy přirozeně zvýšit hladinu dopaminu?
Základem je zdravá strava. Váš jídelníček by měl obsahovat potraviny bohaté na L-tyrosin. Sem patří například bílkoviny (maso, ryby, vejce), ořechy (mandle), semínka (slunečnicová, sezamová), luštěniny (čočka, fazole, cizrna), ovoce a zelenina (špenát, brokolice).
Důležité je také zařadit do svého života pohyb. Pravidelné cvičení, zejména to aerobní, zlepšuje produkci dopaminu. Doporučujeme vyzkoušet běh, plavání, jízdu na kole, jógu nebo pilates.
Zapomenout nesmíte ani na dostatek spánku, samozřejmě kvalitního. Nastavte si pravidelný režim, který budete dodržovat (choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu) a upravte si místnost, ve které spíte (pořiďte si zatemňovací závěsy a kvalitní matrace, dostatečně si vyvětrejte, poslouchejte uklidňující hudbu nebo bílý šum, apod.).
Z dalších cenných tipů doporučujeme relaxační a meditační techniky (pomáhají snížit stres), dosahování stanovených cílů (i malý úspěch vám může přinést pocit štěstí a radosti), pobyt na sluníčku, zkoušení nových aktivit, učení se novým věcem a udržování kvalitních mezilidských vztahů.