Maminky i tatínci jsou vždy štěstím bez sebe, když jim jejich novorozený poklad konečně usne. Uspávání miminka bývá pro rodiče jednou z nejnáročnějších částí péče o dítě – vyžaduje totiž hodně energie, trpělivosti a pochopení potřeb malého človíčka. Každé miminko potřebuje jiný přístup, aby se připravilo na spánek. Důležitou roli hrají nejen pravidelná rutina, ale i správné prostředí. V tomto článku se dozvíte, jak uspat miminko a současně i odpověď na palčivou otázku, proč vám malé dítě nemůže usnout.
Proč miminko nechce spát?
Mezi nejčastější důvody neschopnosti usnout je přetažení, nepohodlí nebo potřeba blízkosti. Odhalit pravou příčinu, proč miminko nemůže usnout, může být složité. Je tedy nezbytné vnímat signály, které děťátko vysílá.
Unavené miminko se nejčastěji projevuje takto:
- často mrká a tře si oči
- hodně zívá
- je neklidné
- zažívá nečekaný přísun energie
Vytvořte miminku spánkovou rutinu
Aby miminko nemělo problémy se spánkem a už jako malé se naučilo zdravé spánkové hygieny, je třeba mu vytvořit spánkovou rutinu. Taková rutina je důležitá pro kojence, nicméně začít můžete už i s novorozencem (ideálně do šesti až osmi týdnů života).
Velmi malé děti mají úplně jiné cirkadiánní rytmy než větší dítka, a je potřeba se jim přizpůsobit. Zároveň každé miminko je jedinečné, a tak jedno může usnout ihned, druhému může navození spánku chvíli trvat. Stejně tak některé dětičky spí v kuse několik hodin, jiné se často budí.
Komunikace s miminky je složitá, a proto je třeba přijít s podněty, které dítěti dají najevo, že se blíží spánek. Doporučujeme vytvořit miminku pravidelný rituál – koupání, jemná masáž bříška, obličeje nebo celého tělíčka a čtení pohádky jsou skvělé varianty, děťátko pozná, že je čas jít spát.
Mějte ale na paměti, že miminku nesmíte nic nutit. Pokud se mu něco nebude zamlouvat, nesnažte se mu násilně nastavit režim.
Účinné tipy pro uspání miminka
Současně je nezbytné vytvořit ideální prostředí pro spánek. Dostatečně miminku v místnosti vyvětrejte, zajistěte pohodlnou matraci a pusťte mu relaxační hudbu nebo bílý šum. Pokud jde miminko spát večer, zatáhněte mu žaluzie nebo závěsy.
Někdy může pomoci i fyzický kontakt s rodičem – houpání nebo kolébání je skvělý uspávací prostředek. Některé děti blízkost rodiče vyžadují, jinak neusnou. Takový kontakt navíc navozuje pocit bezpečí, který je pro malinké děti nezbytný.
Přistoupit můžete i zavinovací metodě. Spousta miminek sebou totiž během spánku cuká a nemotorně se pohybuje, díky čemuž se pak probudí. Jedná se o tzv. Moroův reflex. Ten můžete redukovat tak, že děťátko zabalíte do zavinovačky nebo spacího pytle. Dávejte však pozor na přehřátí děťátka a zajistěte, aby mělo dítě prostor pro pohyb boků a nohou (zamezíte tím problémům s kyčlemi).