Den matek: Sleva 30 % na hedvábné produkty s kódem „denmatek“ 

Nakoupit v akci

Jak šít ze saténu a nezbláznit se? Tipy i pro úplné začátečníky

Láká vás ušít si elegantní šaty, jemnou halenku nebo třeba saténové noční prádlo? Satén je na pohled nádherný a na dotek luxusní, ale kdo s ním někdy pracoval, ví, že to není úplně jednoduchá látka. Je kluzký, snadno se tahá a každá chyba je na něm vidět dvakrát tolik. Ale nebojte – se správným přístupem…

Autor: Marie Diblíčková  |   Zvěřejněno: 5. 5. 2025  |  Aktualizováno: 27. 4. 2025  |

Láká vás ušít si elegantní šaty, jemnou halenku nebo třeba saténové noční prádlo? Satén je na pohled nádherný a na dotek luxusní, ale kdo s ním někdy pracoval, ví, že to není úplně jednoduchá látka. Je kluzký, snadno se tahá a každá chyba je na něm vidět dvakrát tolik. Ale nebojte – se správným přístupem a přípravou to zvládne i začátečník. Dnes pro vás máme průvodce, který vám ukáže, jak šít satén, aniž byste přišli o nervy (a zbytečně moc látky).

Satén jako látka: co byste měli vědět dřív, než začnete stříhat

Než vůbec vezmete do ruky nůžky, pojďme si říct pár základních faktů o tom, co látka satén vlastně je. Satén není typ materiálu, ale způsob tkaní. Saténová vazba vytváří na jedné straně hladký, lesklý povrch, zatímco spodní strana bývá matnější. Můžete narazit na satén z polyesteru, viskózy, hedvábí nebo třeba bavlny, kdy každý má trochu jiné vlastnosti.

obrazek 2025 04 27 140204779

Nejlevnější je ten polyesterový, ale z něho stojí za to vyrábět spíše dekorace než věci, které chcete opravdu nosit. Na začáteční pokusy doporučujeme sehnat si second hand satén, ať vás tolik nemrzí chyby, a později si sehnat metráž satén, ideálně bavlněný nebo hedvábný, protože ty mají nejlepší vlastnosti na nošení.

Pružnost, lesk a klouzavost = výzva pro každého

Ne každý satén se chová stejně. Pružný satén, nebo také strečový satén, který má příměs elastanu, může při šití „utíkat“ do všech stran a švy se na něm vlní víc než na rovném polyesteru. Hlavní je pochopit, jak moc látka pruží, kam se leskne a jak se chová při napnutí. Vždy si na začátku ustřihněte kousek látky a udělejte si malý test šití – upravíte si napětí nitě i steh bez rizika.

Jak si připravit stůl, špendlíky a stroj

Šití ze saténu není jen o kvalitním stroji, ale hlavně o tom, jak máte připravené zázemí. Co budete potřebovat?

  • Velký, hladký stůl: Satén se rád sesouvá, proto si, pokud možno, dejte záležet na tom, aby měl dost prostoru a nikde se „nehrnul“ přes okraj.
  • Hodně jemných špendlíků: Používejte tenké, ostré špendlíky. Tlusté v saténu nechají díry a zadrhávají vlákna. Satén je bohužel velmi choulostivý a moc vám toho neodpustí.
  • Stroj se správnou jehlou: Satén šijte jehlou na jemné látky (č. 60–70). Všímejte si, jestli nezadrhává látku nebo netrhá nitě. Pomáhá i teflonová patka, která po hladkém povrchu lépe klouže.
obrazek 2025 04 27 140010291

Nejčastější chyby při šití ze saténu

Chyby se dějí, ale u satén je bohužel nerad odpouští. Je dobré dopředu vědět, co vás může potkat – tady jsou ty nejčastější chyby při šití ze saténu a jak se jim vyhnout.

Tahání, párání a křivé švy

Satén se snadno tahá – a jednou vytažené nitě už většinou nejdou zachránit. Proto ho stříhejte ostrými nůžkami, ideálně entlovacími. Nikdy látku netahejte při šití, nechte ji klouzat pod patkou, a když se něco nepovede, nepárejte hned – raději zvažte, jestli se nedá šev překrýt nebo jemně rozžehlit. Každé párání totiž zanechává stopy, které jsou zrovna na saténu dost vidět. Křivé švy jsou také častý problém – pomáhá šít pomalu, látku jemně přidržovat a používat rovnače švů, pokud je váš stroj má.

Kdy pomáhá podlepování a kdy raději dát satén do výztuhy

Jestli máte velké problémy s tím, že vám satén při stříhání utíká, zkuste si ho podložit. Hodně pomáhá buď ustřihnout dvě vrstvy látky naráz, nebo pod ni dát hedvábný papír, který se po sešití snadno odstraní. U větších projektů, jako jsou živůtky, kabátky nebo šaty s přesnými liniemi, je někdy lepší rovnou použít výztuhu – například slabou nažehlovací (např. vlizelín nebo tenký flís). Dejte si ale pozor, aby vám výztuha nedeformovala povrch a neztratila se tím typická „splývavost“ saténu.

TIP: U saténu vždy počítejte s tím, že se bude trochu víc hýbat než třeba bavlna. Střih si proto připevněte nejen špendlíky, ale klidně i lepicí páskou.

A jestli se vám šít vlastně moc nechce, zkuste se podívat, co už ze saténu máme ušitého my! Třeba se vám v naší nabídce něco zalíbí a ušetříte si hodiny strávené nad strojem.

 

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

Obsah Vašeho košíku