Bolí vás hlava, ztuhl vám krk, nebo rovnou obojí? To je opravdu nepříjemné… co teď s tím? Nebojte, problém se dá poměrně snadno vyřešit. Napřed je důležité pochopit, odkud pramení – to bývá hlavně v důsledku špatného držení těla, nevhodné pozice během spánku nebo dokonce stresu. Dnes vám poradíme, jak se těchto problémů co nejrychleji zbavit, ať můžete svůj čas zase využívat naplno a užívat si každou chvíli.
Ztuhlý krk a bolest hlavy vznikají z mnoha důvodů
I když ztuhlý krk a bolest hlavy může být jednorázová záležitost, třeba když si s ním špatně hnete, často je to i dlouhodobý problém způsobený nevhodnými návyky.
Špatná pozice během spánku
Nevhodně zvolený polštář nebo spaní v nepřirozené poloze jsou doslova pozvánka pro ztuhlý krk a bolest hlavy. Hlavně proto, že na špatném polštáři nebo matraci jsou svaly v oblasti krku a ramen po celou noc napjaté a vzniká dlouhodobá svalová tenze, která se projeví ráno jako ztuhlost krku a často ji doprovází i bolest hlavy. To platí obzvláště, když spíte na břiše.
Nevhodné držení těla
Skupina lidí, kteří jsou na bolest hlavy a ztuhlý krk nejnáchylnější, jsou ti, kteří mají sedavé zaměstnání nebo tráví dlouhé hodiny u počítače. Když shlížíte dolů na obrazovku, dochází k nadměrnému zatížení krčních svalů, které jsou pak neustále v napětí. Špatná ergonomie v práci, kdy máte monitor příliš nízko nebo sedíte příliš dlouho v jedné pozici, je velmi nebezpečná. Dávejte si pauzy na protahování, zajistěte si vhodnou ergonomii pracovního místa a pravidelně posilujte zádové svaly.
Příčin bolesti hlavy a ztuhlého krku je spousta
Sedavý životní styl je pro bolest hlavy a ztuhlý krk nejhorší, ale není to zdaleka jediná příčina. Stres, únava, dehydratace nebo i nedostatečná fyzická aktivita jsou za ním hned vzápětí. Stres způsobuje napětí v těle, které se často hromadí v oblasti krku a ramen, dehydratace je problematická pro všechny svaly v těle a nedostatečná fyzická aktivita vede k ochabnutí svalů, které později nedokážou držet tělo ve zdravé pozici a vzniká tak svalová nerovnováha.
Příznaky ztuhlého krku
Když vám krk začíná tuhnout, musíte hned jednat. Jak ale poznat, že to přichází? Jaké má ztuhlý krk příznaky?
Snížená pohyblivost a bolest
První, čeho si všimnete, je omezená pohyblivost, konkrétně potíže s otáčením hlavy do stran doprovázené bolestí v oblasti krku a ramen, která může vystřelovat až do hlavy. Přidává se i pocit napětí nebo tlaku v oblasti krku, který se projevuje i během odpočinku.
Tipy, jak se zbavit ztuhlého krku a bolesti hlavy
Jak si rychle ulevit, když už vás bolest hlavy a ztuhlý krk doběhli? Hlavní je zasáhnout včas, ať se problém nezhorší.
Jako první vyzkoušejte hluboké prohřátí
Hluboké prohřátí je nejlepší, co pro svaly můžete udělat. Jak po fyzické námaze, tak při zatuhnutí. Pomáhá uvolnit svaly a zlepšit průtok krve do postižené oblasti a zmírňuje bolest i ztuhlost. Jak na to? Můžete použít teplý obklad, nahřátý ručník nebo speciální hřejivé polštářky (teplo nechte působit alespoň 15 minut, ideálně dvakrát až třikrát denně). Nejlepší jsou samozřejmě horká vana nebo sauna, kde se svaly prohřejí úplně celé a opravdu do hloubky.
Jemné protahování krku
Po prohřátí (ideálně opravdu až po něm) můžete přejít k jemným protahovacím cvikům. Zkuste si třeba najít relaxační jóga sekvenci zaměřenou na bolesti zad – jóga je ideální, protože myslí na celé skupiny svalů, integruje více částí těla a zaměřuje se na pomalou relaxaci svalů a jejich posílení zároveň. Jestli nemáte čas nebo energii na celou jóga sekvenci, postačí pár protahovacích cviků jako je třeba naklánění hlavy směrem k rameni, dokud neucítíte tah na straně krku.