Brýle proti modrému světluMasky na spaníŠpunty do ušíDoplňky stravyZnačkyPodzimní výprodejKontaktBlog
Porovnání brýlí

Jak se zbavit komárů v noci? A proč pijí krev zrovna vám?

Komáry nemá rád nikdo z nás. Ať už jde o čas strávený u vody, táborák nebo spánek, i jen jeden hmyzí zástupce tohoto otravného druhu vám zkazí náladu. V prvních dvou případech můžete řešit situaci pomocí repelentů, ale co dělat, pokud se komáři v noci rozhodli pro invazi do vaší ložnice? Jak na komáry vyzrát…

Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 5. 9. 2024  |  Aktualizováno: 5. 9. 2024  |

Komáry nemá rád nikdo z nás. Ať už jde o čas strávený u vody, táborák nebo spánek, i jen jeden hmyzí zástupce tohoto otravného druhu vám zkazí náladu. V prvních dvou případech můžete řešit situaci pomocí repelentů, ale co dělat, pokud se komáři v noci rozhodli pro invazi do vaší ložnice? Jak na komáry vyzrát a skvěle se vyspat vám poradíme v tomto článku.

Co jsou komáři zač?

Komár je dvoukřídlý hmyz, jehož samice pijí krev teplokrevným živočichům včetně lidí. Krev však nesají z důvodu potravy, ale proto, aby samice měly dostatek bílkovin pro vývoj vajíček.

Prostřednictvím těchto útoků přenáší na svého hostitele různá onemocnění a viry. Každý dozajista slyšel o malárii, žluté zimnici nebo viru Zika. Díky tomu byli americkým Ústavem pro kontrolu a prevenci nemocí označeni jako nejnebezpečnější zvíře na světě. Za rok usmrtí až 725 000 lidí, což je pomalu dvakrát tolik co zvládne člověk napáchat na svém vlastním druhu.

inland floodwater mosquito 8840742 1280

Na celé planetě existuje až 3 000 druhů komárů, přičemž v České republice se vyskytuje cca 50 druhů. Nejvíce nás trápí komár pisklavý a komár obtížný (oba jsou z rodu Culex). Nejčastěji se nachází v oblastech s dostatkem vlhkosti (řeky, jezera, lesy). Většina druhů komárů shání potravu v noci, což je právě doba, kdy nám nejvíce lezou na nervy.

K sání krve dochází tak, že si samice vybere dobře prokrvené místo, do kterého zabodne svůj sosák. Poté vypustí do svého hostitele sliny snižující srážlivost krve a obsahující anestetikum, takže si často ani nevšimnete, že vás komár bodl. Když účinky vstříknuté látky odezní, dostaví se známé nepříjemné svědění.

Proč na někoho jdou komáři více?

Určitě jste si alespoň jednou položili otázku, jak je možné, že někdo komáry láká více a někdo zase méně? Komáry totiž přitahuje oxid uhličitý a kyselina mléčná. Obě tyto látky se nachází v lidském těle. Skutečný důvod, proč dá komár přednost konkrétnímu člověku, jsou mikroorganismy na pokožce, které vydávají pach vábící komáry. Prostředí na naší pokožce závisí na místě, kde žijeme a pohybujeme se, co jíme nebo pijeme. Zkrátka vše, s čím přijdeme do styku a co na nás přenese své vábivé mikroby.

mosquito 2566773 1280

Tipy jak se zbavit komárů

Jak se tohoto obtěžujícího hmyzu zbavit, abyste mohli klidně spát? Jako vhodnou variantou se jeví sítě do oken a dveří, které brání průniku komárů do místnosti. Jistým řešením mohou být i moskytiéry – ty sice zabrání tomu, aby vás komár kousnul, ale jeho bzučení vás bude nadále otravovat.

Účinnou prevencí je i výběr správného osvětlení. Běžně dostupné žárovky komáry (stejně jako další zástupce hmyzí říše) lákají. Pokud můžete, rozmístěte LED diody nebo sodíkové výbojky do vnějších prostor okolo vašeho bydlení. Doma se pak snažte vyhnout večernímu svícení. Využít můžete i speciální UV zářič, který naláká hmyz a poté jej zabije elektrickým proudem. Jestliže s vámi bydlí zvířata nebo děti, nemusíte se bát, že by elektrický proud zasáhl i je. Elektroda s proudem je totiž schovaná pod mřížkou, a tak se k němu dostane jen hmyz.

Na trhu je současně dostupná pestrá škála účinných odpuzovačů komárů a dalších elektrických odpařovačů na chemickém základě. Stačí jej umístit do zásuvky a zařízení se postará zbytek – látky v těchto produktech komáry odpuzuje a posléze likviduje. Za zmínku stojí i repelenty ve spreji a oleje vhodné i pro malé děti.

Jestliže vás spíše lákají přírodní varianty, mohou být řešením bylinky, které svou pronikavou vůní zabrání vniku hmyzu do domu. Pro tyto účely je nejlepší anýz, bazalka, levandule, máta, meduňka, rozmarýn, šalvěj nebo skořice. Bylinky můžete použít sušené, nicméně i živé rostliny na oknech mohou fungovat jako účinná prevence.

Pořídit si můžete i aromalampu nebo difuzér, kam stačí přidat komáry odpuzující esenciální olej. Nemusíte se bát, že by vám domov páchl. To, co komáry odpuzuje, lidem naštěstí voní – doporučujeme si pořídit levandulový nebo citronelový olej.

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

Obsah Vašeho košíku