Klouby jsou ošemetná záležitost. Jak začnou zlobit, chce to hned řešit. Jeden takový velmi častý problém je bolest ramene vystřelující do ruky. A na tu se dnes spolu zaměříme. Její příčiny jsou různé, od přetížení až po úrazy nebo zánětlivá onemocnění. Pokud se s ní potýkáte, je důležité najít nejen její příčinu, ale také vhodnou léčbu. V tomto článku se podíváme na hlavní důvody vzniku bolesti ramene vystřelující do ruky a poradíme vám, jak se jí co nejrychleji zbavit.
Příčiny bolesti ramene vystřelující do ruky
Bolest ramene vystřelující do ruky může být ostrá nebo postupně narůstat a často omezí pohyb nejen v oblasti ramene, ale i celé paže. Často má svůj původ v zánětech šlach (tendinitida), kdy se vlivem přetížení nebo zranění zanítí šlachy v oblasti ramene, nebo impingement syndrom, stav, který je spojen s poškozením svalů a šlach, které stabilizují ramenní kloub. Bolest se při něm často zhoršuje při pohybu paží a vystřeluje až do ruky. Dále to často bývají nervové útlaky – pokud se nervy v oblasti krku nebo ramene skřípnou, stlačí, může se to projevit bolestí, která se šíří z ramene až do prstů. Také to může být jednoduše poraněním ramenního kloubu.
Přebytečné přetěžování a nesprávné držení těla
Kromě výše zmíněných zdravotních problémů může být bolest ramene vystřelující do ruky i otázkou životního stylu. Mnohem častěji než závažná onemocnění, za ni totiž může přetěžování svalů a šlach v oblasti ramene. To se často děje při opakovaných monotónních pohybech v práci nebo při sportu, nošení těžkých břemen nebo dlouhém sezení s nesprávným držením těla. Právě špatné držení těla, zejména při sedavém zaměstnání, velmi přetěžuje svaly krční páteře a ramen. To způsobuje ztuhlost, která se následně může projevit bolestí šířící se až do paže.
Často problém vzniká po úraze či operaci
Takové vykloubení ramene, natažení vazů nebo zlomeniny klíční kosti dokáží nadělat spoustu problémů, a to i potom, co se zahojí. Po úrazech se totiž často tvoří jizvy a dochází k omezení hybnosti. A to může mít opět za následek bolesti. Podobně i po operacích ramene často i měsíce (někdy i roky) přetrvává bolestivost kvůli srůstům nebo omezenému rozsahu pohybu. Obnova plné funkčnosti ramene a zmírnění bolesti je možná, ale jedině s rehabilitacemi – na které chodíte pravidelně a samozřejmě poctivě cvičíte i mimo ně.
Jak se zbavit bolesti ramene vystřelující do ruky?
Máme pro vás dobrou zprávu – jestli vás trápí bolest ramene vystřelující do ruky, jsou možnosti, jak se jí zbavit. Chce to odhodlání a trpělivost, ale není to nemožné.
Naučte se správné protahovací cviky
Pravidelné protahování pomáhá uvolnit svalové napětí a zlepšuje pohyblivost ramene. Už za týden každodenního protahování ucítíte rozdíl, stačí vytrvat. A co teprve za měsíc? Protahování by mělo být dlouhodobou součástí vaší každodenní rutiny, zvláště pokud pracujete v kanceláři nebo pravidelně zatěžujete ramena sportem. Zkuste do svého dne zakomponovat například tyto cviky:
- Kroužení rameny – Jemně otáčejte rameny vpřed a vzad, alespoň 15x.
- Protažení trapézových svalů – Jemně nakloňte hlavu k jednomu rameni a lehce na ni zatlačte rukou, abyste protáhli svaly krku a ramen.
- Protažení hrudních svalů – Opřete ruce o zeď, mírně se předkloňte a zhluboka se nadechněte. Tento cvik pomáhá narovnat záda a uvolnit ramena.
Vyzkoušejte rázovou vlnu
Rázová vlna je moderní metoda léčby bolesti svalů a šlach, která stimuluje regeneraci tkání. Pomocí speciálního přístroje se vysílají akustické vlny do postižené oblasti. To pomáhá zlepšit prokrvení svalů a šlach, snížit bolest a zánět a podporuje regeneraci a hojení. Terapie rázovou se často předepisuje u pacientů s chronickou bolestí ramene a může přinést úlevu již po několika sezeních. Počítejte ale, že tato terapie může být nepříjemná, někdy dokonce až bolestivá. Ale výsledky za tu chvíli diskomfortu stojí.