Brýle proti modrému světluMasky na spaníŠpunty do ušíDoplňky stravyZnačkyZlevněné balíčkyKontaktBlog
Porovnání brýlí

Jak připravit ložnici na kvalitní spánek? Tipy pro dokonalý odpočinek

Víte, že kvalita spánku se hodně odvíjí od prostředí, ve kterém spíte? Svoje udělá nejen rozložení nábytku, ale i osvětlení a to, jak prostor využíváte. Pojďme se společně podívat, jak si ložnici uspořádat pro optimální spánek a příjemný odpočinek.Ideální teplota a vlhkost v ložniciPro kvalitní spánek je velmi důležité vytvořit vhodné podmínky – na co…

Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 5. 12. 2024  |  Aktualizováno: 5. 12. 2024  |

Víte, že kvalita spánku se hodně odvíjí od prostředí, ve kterém spíte? Svoje udělá nejen rozložení nábytku, ale i osvětlení a to, jak prostor využíváte. Pojďme se společně podívat, jak si ložnici uspořádat pro optimální spánek a příjemný odpočinek.

image

Ideální teplota a vlhkost v ložnici

Pro kvalitní spánek je velmi důležité vytvořit vhodné podmínky – na co se zaměřit? Pozornost bychom měli věnovat nejen teplotě, ale i vlhkosti vzduchu. Relativní vlhkost by se měla pohybovat mezi 40 % a 60 %. Příliš suchý vzduch může vést k podráždění očí, vysoušení pokožky nebo dýchacím potížím, nadměrná vlhkost zase podporuje růst plísní a vytváří dusné prostředí, které spánku rozhodně neprospívá. Jak zjistíte, jakou máte v pokoji vlhkost? Prodávají se speciální vlhkoměry, které vám vlhkost vzduchu změří. Upravit se pak vlhkost dá odvlhčovači se speciálními tabletami, naopak přidat na vlhkosti pomůže zvlhčovač nebo třeba i sušení prádla.

Teplota v ložnici by měla být příjemná, ne příliš vysoká ani příliš nízká. Ideální rozmezí je 16 °C až 19 °C. Vyšší teploty jsou ve spánku nepohodlné, přinášejí neklid ve spánku, pocení a dehydrataci, zatímco chladnější prostředí může vést k napětí svalů a problémům s usínáním.

erik mclean fSLI8RdCdyk unsplash 4

Výběr správného osvětlení pro klidný spánek

I správné osvětlení v ložnici udělá svoje. Jak vybrat to správné? Hlavní je vyhnout se světlu s vysokým podílem modré složky. Modré světlo totiž narušuje tvorbu melatoninu – hormonu nezbytného pro usínání. Ideální jsou svítidla s teplým, měkkým světlem, jako jsou klasické žárovky nebo LED osvětlení s označením amber, které minimalizují modré záření. Volte světelné zdroje s teplotou chromatičnosti mezi 2700 a 3000 K.  Pokud preferujete variabilitu během dne, RGB LED pásky nabízejí možnost nastavení barevného spektra, včetně uklidňujících červených tónů před spaním.

Praktické je také inteligentní osvětlení, které můžete ovládat pomocí mobilní aplikace, hlasových asistentů nebo časovačů. Snadno si tak nastavíte ideální světelné podmínky pro relaxaci před spaním a světla se navíc automaticky vypnou během noci a rozsvítí ráno v předem nastavený čas.

Spánek neovlivňuje jen umělé světlo, ale i to přirozené zvenku, nebo třeba pouliční lampy. Zaměřte se i na něj – zatemněte okna nebo zvažte masky na spaní, pokud světlu z venku nejde zamezit.

Strategické rozmístění osvětlení

Při zařizování ložnice pro spánek je důležité nejen jaké světlo zvolíte, ale také kam ho umístíte. Hlavní stropní světlo by mělo být měkce rozptýlené a nenápadné, aby prostor rovnoměrně osvětlilo, ale nepůsobilo rušivě. Noční lampičky nebo nástěnná svítidla u postele by měly naopak mít přímý kužel světla, který vám umožní si před spaním pohodlně číst nebo pracovat na svých koníčcích, aniž byste zbytečně osvětlovali celou místnost a rušili ostatní.

rawkkim ASgs9ve1ZjM unsplash

Jak ložnici uspořádat a uklízet?

Ložnice je místem, nás nezajímá ruch každodenního života, práce, nic. Všechno vypustíme a jen relaxujeme. A podle toho bychom si v ní měli vytvořit i prostředí. Jak na to?

Velký úklid

Napřed si připravte čtyři koše označené jako nechat, vyhodit, do jiné místnosti a prodat či darovat. Třídění vám pomůže rozhodnout, co ve vaší ložnici zůstane. Buďte přísní, každou věc ohodnoťte. Máte ji rádi? Používáte ji pravidelně (a přímo v ložnici)? Odpovídá vašim potřebám? Pokud je odpověď na jakoukoli z těchto otázek ne, patří do boxíku.

kadarius seegars S6OvsSwm5sE unsplash

Postel a okolní prostor

Pojďme se podívat na rozložení ložnice. Postel by měla být centrem uklidňující ložnice. Na jejím povrchu by nemělo být nic víc než polštáře, přikrývky a případné dekorativní polštářky. Pokud máte úložný prostor pod postelí, udržujte ho organizovaný a využívejte ho například na sezónní věci a věci, které nepoužíváte moc často, ať ho nemusíte moc otevírat. Prostor okolo postele by měl zůstat co nejčistší – na nočním stolku mějte jen minimum věcí, třeba aktuálně čtenou knihu, budík nebo sklenici vody.

benjamin voros X63FTIZFbZo unsplash

Šatní skříň a zbytek místnosti

Šatní skříň je často výzva. Je uzavřená a je v ní spousta místa, čímž láká k tomu, abychom ji plnili nepořádkem. Kompletně ji vyprázdněte a zvažte každou věc. Zpět by mělo přijít jen oblečení, které nosíte rádi, je v dobrém stavu a cítíte se v něm pohodlně.

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

Obsah Vašeho košíku