Když máte zmrzlé rameno, neznamená to, že je doslova zmrzlé chladem. Je to název pro zdravotní stav, odborně syndrom zmrzlého ramene (adhesivní kapsulitida). Nese s sebou ztuhlost a omezení pohybu ramenního kloubu. Vyvíjí se postupně, trvá měsíce až roky, a značně komplikuje běžné činnosti, jako je oblékání, česání nebo zvedání věcí. Jako většina problémů s pohybovým aparátem se dá řešit cvičením. Jak? To si povíme v dnešním článku.
Co je syndrom zmrzlého ramene a proč vzniká?
Syndrom zmrzlého ramene je stav, při kterém vám ztuhne rameno, pocitově opravdu zamrzne. Má 3 fáze – mrznoucí stádium (rameno pobolívá a hůř se s ním hýbe), zmrzlé stádium (pohyb ramene už je velmi obtížný) a rozmrazovací stádium (léčené rameno získává zpět svou pohyblivost). Když se nemoc vyvíjí, dochází k usazování vápníku kolem poraněných šlach a úponků v rameni, mnohdy i k zánětu okolních tkání v oblasti ramenního kloubu, poruchám krční páteře a bolestem rotátorové manžety.
Syndrom často vzniká v důsledku úrazu, přetížení nebo prochladnutí a jeho léčba běžně trvá rok až rok a půl, ale může se natáhnout i na tři roky.
Příčiny ztuhlosti a omezené hybnosti
Častá příčina problémů s rameny je i dlouhodobá nečinnost ramene, která může být způsobena zraněním, operací nebo onemocněním, jako je například cukrovka. Rizikové skupiny, které jsou na ztuhnutí ramen náchylnější, jsou lidé ve věku nad 40 let, ženy a ti, kdo si zrovna prochází hormonálními změnami.
Jak poznat, že máte zmrzlé rameno?
Ze začátku jde zmrzlé rameno poznat celkem těžko – přichází velmi pomalu a plíživě. Obvykle projevuje postupným omezením pohyblivosti ramene a zvyšující se bolestí. Ze začátku můžete mít problém s pohybem jen v jednom směru, ztuhlost se potom rozšiřuje a jakýkoli pohyb začíná být bolestivý. Typické je, že bolesti jsou nejhorší v noci.
TIP: Přidejte do svého arzenálu proti ztuhlému rameni ortopedický polštář na spaní a dopřejte si kvalitní odpočinek i přes zmrzlé rameno.
Nejlepší cviky na obnovení pohybu ramene
Fyzická terapie a pravidelné cvičení jsou pro obnovení pohybu a zlepšení stavu ramene nezbytné. Bez nich to nejde. Důležité je začít jemnými cviky a postupně zvyšovat intenzitu podle toho, jak se stav zlepšuje. Než začnete řešit problém domácím cvičením, poraďte se vždy se svým lékařem.
Pár cviků, které můžete vyzkoušet:
- Stůjte rovně, kružte pažemi na obě strany a udržujte hlavu vytaženou vzhůru.
- Opřete předloktí o zárubně dveří, udělejte výpad vpřed a jemně protahujte ramena 15 sekund s klidným dechem.
- Lehněte si na břicho, ohněte bolavou ruku v lokti, tlačte loktem nahoru a při výdechu uvolněte směrem k podložce.
Jemný strečink pro uvolnění kloubu
Posilování nestačí, musíme se i protahovat. Zkuste se opřít o stůl a jemně kružte volnou rukou ve vzduchu. To pomáhá uvolnit svaly a šlachy kolem ramene. Fajn je i protahováni přes hrudník – zvedněte ruku nad hlavu a jemně ji táhněte k protějšímu rameni – pomáhá rozšířit rozsah pohybu.
Jak cvičit bezpečně a vyhnout se bolesti?
Vždy postupujte opatrně a vyhýbejte se náhlým pohybům. Pamatujte, že cíl rehabilitačních cvičení není okamžité překonání bolesti, ale postupné zlepšování pohyblivosti. Pokud pociťujete ostrou nebo výraznou bolest, je lepší všeho nechat a poradit se s odborníkem.
Jak rozehřát rameno před cvičením
Hlavně před začátkem cvičení nezapomeňte rameno správně rozehřát. Skvělé je přiložit si na rameno na 10–15 minut teplý obklad, který pomůže prokrvit postiženou oblast a zlepší pružnost svalů a šlach.
Přecházejte syndromu zmrzlého ramene správným polštářem na spaní
Prevence zmrzlého ramene může začíná během spánku. Špatná poloha při spánku totiž může stav ramene zhoršovat nebo dokonce přispívat ke vzniku syndromu. Správný polštář je základ. Vyberte si takový, který udržuje krk a ramena ve správné poloze. Sázka na jistotu jsou ortopedický polštář nebo polštář z paměťové pěny.