Probudit se uprostřed noci a pak dlouhé minuty, někdy i hodiny, znovu čekat, než konečně usneme – zažili jste to? Nejste sami. Přerušovaný spánek je bohužel velmi častý problém, který nám dokáže rozházet nejen náladu, ale i celkové zdraví a energii. Co s tím? Připravili jsme si pro vás článek, který vám pomůže pochopit, proč se v noci budíte, a nabídne praktické rady, jak si vytvořit prostředí a návyky, které vám pomůžou spát celou noc.
Příčiny častého buzení v noci
Nespavost v noci je problém, který může výrazně ovlivnit kvalitu našeho spánku i celkové zdraví. Mnoho lidí se během noci probouzí, často ve stejnou hodinu, a příčinou může být nejen fyzický diskomfort, ale také psychické nebo emoční zatížení. Velmi častým strůjcem problémů se spánkem je i stres, který se projevuje hlavně potížemi s usínáním, ale může nás i budit ze spánku.
Nejsem ve stresu, tak proč se v noci budím?
I když nejčastěji může za časté buzení v noci stres, není jediným viníkem. Možností je víc:
- Poruchy dýchání během spánku: Například spánková apnoe, která narušuje průběh hlubokého spánku.
- Noční potřeba močení (nykturie): Časté buzení kvůli nutnosti navštívit toaletu.
- Hormonální změny: Například menopauza, těhotenství nebo poruchy štítné žlázy.
- Nevhodné stravovací návyky: Konzumace těžkého jídla, kofeinu nebo alkoholu před spaním.
- Příliš vysoká nebo nízká teplota v ložnici: Nepohodlné prostředí může narušit spánek.
- Psychické poruchy: Deprese, úzkostné poruchy nebo posttraumatická stresová porucha (PTSD).
- Vnější vlivy: Hluk, světlo nebo jiné rušivé podněty z okolí.
- Léky: Některé léky, například diuretika, stimulanty nebo antidepresiva, mohou narušit spánek.
- Nepravidelný spánkový režim
Jak stres a životní styl ovlivňují kvalitu spánku
Moderní životní styl je plný stresových situací, jako jsou pracovní povinnosti, finanční tlak či osobní problémy, což aktivuje sympatický nervový systém. Tím dochází k produkci stresových hormonů, jako je adrenalin a kortizol, které povzbuzují tělo a komplikují tak usínání. Současně je těmito hormony oslaben parasympatický nervový systém, který má tělo uklidňovat. Pokud je tato nerovnováha dlouhodobá, může nejen zhoršit kvalitu spánku, ale i zvýšit riziko závažných zdravotních problémů, jako jsou srdeční choroby nebo metabolické poruchy.
Pro zvládání stresu a zlepšení spánku je nezbytné zaměřit se na zdravý životní styl. Dodržování pravidelného spánkového režimu, vyhýbání se stimulujícím aktivitám před spaním a omezování elektroniky může výrazně podpořit tvorbu melatoninu, hormonu, který reguluje spánek. Brýle proti modrému světlu vám pomohou modré světlo blokovat a dosáhnout kvalitního spánku. Kvalitní spánek a snížení stresu dále podpoří pravidelná fyzická aktivita, vyvážená strava a relaxační techniky, jako jsou meditace a hluboké dýchání.
Osvědčené techniky pro klidný a nepřerušovaný spánek
Kromě stresu jsou za problémy se spánkem zodpovědné i další problémy, které je možné zahrnout do konceptu tzv. spánkové hygieny. Ten spočívá v dodržování určitých pravidel a zásad, které zajišťují kvalitní spánek a kompletní regeneraci mozku. Patří mezi ně například udržování příjemného klimatu v ložnici s teplotou mezi 15 až 18 °C, včasné odložení všech elektronických zařízení, která mohou modrým světlem narušit spánkový cyklus, či vyhýbání se těžkým jídlům a stimulujícím nápojům večer.
V boji s nespavostí lze využít i různé relaxační techniky, doplňky stravy i přírodní prostředky. Za vyzkoušení rozhodně stojí meditace, klidná hudba, příjemné vůně nebo teplé mléko s medem.
Tyto rady pomáhají odbourat napětí a stres, které často vedou k opakovaným nočním probuzením nebo problémům s usínáním. Pokud jste už všechno vyzkoušeli a problémy se spánkem přetrvávají, neváhejte a zajděte si k doktorovi. Dlouhodobý nedostatek a nízká kvalita spánku může mít vážné dopady na fyzické i psychické zdraví, kromě toho se za nimi mohou schovávat i velmi závažné zdravotní potíže.