Speciální akce: Doprava zdarma na všechny objednávky přes balíkovnu 🚚

Co pomáhá na bolest ramene? Nejlepší metody léčby

Bolest ramene, stejně jako jakákoliv jiná nepříjemnost, dokáže ztížit život, a především zhoršit jeho kvalitu. Bolest může být krátkodobá, vyvolaná přetížením svalů, nebo dlouhodobá, a to převážně u chronického onemocnění kloubů. Četnost tohoto onemocnění přinesla svým způsobem štěstí v podobě specialistů, kteří od ní dokáží efektivně ulevit, nebo alespoň snížit.

Autor: Marie Diblíčková  |   Zvěřejněno: 2. 4. 2025  |  Aktualizováno: 28. 3. 2025  |

Bolest ramene, stejně jako jakákoliv jiná nepříjemnost, dokáže ztížit život, a především zhoršit jeho kvalitu. Bolest může být krátkodobá, vyvolaná přetížením svalů, nebo dlouhodobá, a to převážně u chronického onemocnění kloubů. Četnost tohoto onemocnění přinesla svým způsobem štěstí v podobě specialistů, kteří od ní dokáží efektivně ulevit, nebo alespoň snížit.

Domácí prostředky pro rychlou úlevu

U náhlých projevů bolesti ramene je nejsnazší pomocí obklad. Podle způsobu použití se obklady dělí na chladivé a hřející. Ty hřející pomáhají rozproudit krev ve svalech, uvolnit je a obecně zlepšit prokrvení postižené oblasti, což napomáhá k rychlejšímu hojení, chladivé obklady naopak využijete v případě, kdy máte rameno oteklé a uleví se vám po něm i tehdy, pokud víte, že původ bolesti pramení ze zánětu.

Krátkodobou úlevu přináší i volně dostupné masti s analgetickými účinky. Tyto masti v převážné většině obsahují ibuprofen, či na stejné bázi založenou látku. Máte radši přírodní řešení? Skvělé jsou i bylinné masti pro příklad s eukalyptem, nebo esenciálními oleji z levandule. Mezi radami našich babiček najdete i Alpu, která má hřejivé a protizánětlivé účinky, takže také napomáhá od bolesti.

obrazek 2025 03 28 034226064

Fyzioterapie a léčba vleklých bolestí

Domácí léčba je vhodná, když víte původ bolesti ramene. Pokud tomu tak není, bolest se vrací, nebo dlouhodobě neustupuje, je vždy vhodné navštívit lékaře a poradit se s ním o řešení potíží. Jednou z možností je pomoc fyzioterapeuta, který dokáže zjistit, co bolest způsobuje, a podnikne vhodnou léčbu.

U fyzioterapeuta nejde pouze o cvičení s postiženou částí těla pod dohledem odborníka. Má k dispozici metody léčby, které doma jen tak nenajdete, jako například ultrazvukovou terapii nebo elektro-stimulaci. Ve výsledku je ale cvičení právě to, co klouby dokáže rozhýbat, svaly posílit a tím ulevit právě namáhaným kloubům.

Jaké cviky jsou nejúčinnější?

Pro úlevu od bolesti ramene a také prevenci je vhodné pravidelně cvičit a protahovat se. Ramenní pletenec je propojený paže s vrchní částí trupu, kde se upíná řada svalů v jednom místě a obecně se jedná o namáhanou a často používanou část těla – při cvičení je důležité myslet nejen na rameno, ale brát ho v potaz celý. Máme pro vás tipy na cviky, které pomáhají protáhnout zkrácené svaly, budovat svalovou hmotu a podpořit správné držení těla:

Kyvadlové pohyby se provádějí v mírném předklonu, kdy se zdravou rukou opřete o jakýkoliv pevný vyšší materiál, ideální je židle nebo stůl. V předklonu necháte bolavou ruku volně viset dolů a pomalu se snažíte zvyšovat úhel mezi maximy, kam se s paží dostanete. Toto cvičení pomáhá uvolnit rameno.

Cviky s odporovou gumou pomáhají budovat svalovou hmotu. Pro toto cvičení si ale nejdříve nastudujte správné provedení. Při špatném pohybu byste si mohli buď ublížit, nebo by se cíl minul s účinkem.

Protažení praních svalů je důležité, pokud máte sedavé zaměstnání. Obzvlášť u prací s počítačem se může prsní svalstvo zkracovat, a to následně ovlivní celkové držení těla, zad a ramen.

cviky s odporovou gumou

Kdy vyhledat lékaře?

Výše uvedené způsoby zmírnění bolesti ramene a způsobu cvičení jsou první domácí pomocí k ulevení si. Pokud bolesti přetrvávají, nebo se dlouhodobě vracejí, nepodceňujte své síly a poraďte se s lékařem. To samé platí, pokud jste po úrazu pádem, nebo při sportu a v oblasti ramene máte otok. Pomoc lékaře je rychlá, nestojí tedy za to se několik dní či týdnů trápit.

Pro ty z vás, kteří bolesti ramen nemají, ale mají z ní obavy: investujte čas do prevence. Rozhodně se vám to vrátí. Pro povzbuzení máme například informaci, že se odborníci všeobecně shodují na tom, že pravidelné cvičení a fyzická aktivita pomáhá snížit míru stresu, mít kvalitní spánek (k tomu se hodí kvalitní anatomický polštář) a v neposlední řadě pomáhá proti psychické nepohodě.

 

Mrkněte na další naše články o spánku 👇