Bolest za krkem a hlavy je otravná nepříjemnost. I když často neznamená nic vážného, někdy poukazuje i na vážnější potíže. Ne vždy jde jen o běžné napětí z dlouhého sezení, občas bolest hlavy a za krkem ukazuje na přetížení těla, jeho špatné držení, ale také na dlouhodobý stres nebo větší potíže s krční páteří. Dnes si vysvětlíme, kdy je čas zpozornět, co za bolestí může stát a jak si ulevit.
Spojitost mezi bolestí hlavy a za krkem
Když se objeví bolest hlavy a zároveň bolest za krkem, nebývá to náhodou. Tyto dvě oblasti jsou úzce propojené – zejména přes krční páteř, svaly a nervové dráhy. Jedna oblast může přetěžovat druhou, a tak vzniká začarovaný kruh bolesti.
Napětí v oblasti šíje
V důsledku dlouhého sezení u počítače, špatného držení těla nebo stresu často zatínáme a přepínáme svaly kolem krční páteře. Tento typ bolesti bývá tupý, vleklý a může se šířit do temene hlavy, čela nebo spánků. Napjaté šíjové svaly mohou utlačovat nervy a cévy, tím se snižuje prokrvení mozku, a to potom způsobuje nejen bolest, ale i motání hlavy. Typický projev těchto problémů je pocit „těžké hlavy“, mlhy v hlavě nebo závratě při rychlé změně polohy.
Cervikokraniální syndrom
Cervikokraniální syndrom označuje soubor potíží, které vznikají v oblasti horní krční páteře a šíří se směrem k hlavě. Příčinou bývá blokáda obratlů, degenerativní změny nebo funkční porucha kloubů. Bolest za krkem a hlavy v tomto případě bývá intenzivní, ostrá, často jednostranná a může být doprovázena poruchou rovnováhy nebo hučením v uších. Tento syndrom by měl být vždy šetřen odborníkem, obzvlášť pokud se bolest zhoršuje, vrací nebo neustupuje ani po odpočinku.
Možné příčiny motání hlavy a bolesti za krkem
Když se k bolestem přidá i motání hlavy, je na místě větší obezřetnost. Motání hlavy a bolest za krkem spolu často souvisí, a to nejen kvůli fyzickému přetížení, ale i z jiných důvodů, které je dobré znát. Jaké to jsou?
Blokády páteře, stres a únava očí způsobují bolesti za krkem i motání hlavy
Krční páteř sehrává svou roli v udržování rovnováhy a přenosu nervových signálů. Pokud dojde k blokádě nebo disbalanci v této oblasti, tělo to pozná – a bolest za krkem a motání hlavy na sebe nenechají dlouho čekat. Stres zase napíná svaly, omezuje pohyb a zvyšuje citlivost nervové soustavy. K tomu se často přidává únava očí, která vzniká z dlouhého koukání do monitoru. Oči a krk spolu úzce souvisejí – při přepínání zraku dochází k dalšímu napětí svalů a bolest se ještě zhoršuje. Přetížení očí může způsobit i krátkodobé závratě, problémy s ostřením a nevolnost.
Co dělat s bolestí za krkem a hlavy
Dobrá zpráva je, že s bolestí za krkem a hlavy se dá účinně bojovat – často i bez léků. Hlavní je pochopit, co bolest spouští, a upravit svůj režim tak, abyste postižené oblasti nepřetěžovali.
Cviky, relaxace, správná židle a monitor
Každodenní lehké protažení krku, šíje a ramen dokáže s bolestí udělat divy. Efektivní je například:
- Pomalu kroužit hlavou ze strany na stranu.
- Jemně táhnout hlavu k rameni a držet několik vteřin.
- Protažení lopatek dozadu, jako byste chtěli spojit lokty za zády.
Kromě cvičení vsaďte i na relaxaci – ideálně ve formě vědomého dýchání, jógy nebo masáží. Důležitá je také ergonomie: správně nastavená židle a monitor v úrovni očí uleví krku i zádům. Nezapomeňte ani na kvalitní polštář. Ten by měl podpírat krční páteř a držet ji v neutrální poloze.
Fyzioterapie a prevence bolesti hlavy a za krkem
Jestli se vám bolest vrací nebo se zhoršuje, je nejvyšší čas vyhledat fyzioterapeuta. Ten odhalí, jestli náhodou nemáte funkční poruchu, blokádu nebo svalovou nerovnováhu, a navrhne cílený plán cvičení. Fyzioterapie může zahrnovat mobilizaci kloubů, techniky na uvolnění svalů nácvik správného držení těla.
Dlouhodobě je důležitá prevence: pravidelný pohyb, přestávky při práci u počítače, dostatečný spánek a duševní hygiena. I tady hraje roli kvalitní polštář. A pro ten nemusíte ani chodit daleko! Koukněte se do naší nabídky a pořiďte si českou kvalitu!