Den matek: Sleva 30 % na hedvábné produkty s kódem „denmatek“ 

Nakoupit v akci

Bolest v třísle od páteře: Jak ji poznat a co s ní dělat?

Bolest v třísle je klamavá. Působí, že je od stehen, ale často bývá i od problémů vycházejících z páteře. Spojitost mezi páteří a tříslem není zřejmá na první pohled, ale tělo je komplexní systém, kde jeden problém může neuvěřitelně snadno ovlivnit další. Dnešní článek se zaměří na to, jak může bolest v třísle souviset s páteří,…

Autor: Marie Diblíčková  |   Zvěřejněno: 22. 4. 2025  |  Aktualizováno: 17. 4. 2025  |

Bolest v třísle je klamavá. Působí, že je od stehen, ale často bývá i od problémů vycházejících z páteře. Spojitost mezi páteří a tříslem není zřejmá na první pohled, ale tělo je komplexní systém, kde jeden problém může neuvěřitelně snadno ovlivnit další. Dnešní článek se zaměří na to, jak může bolest v třísle souviset s páteří, jak ji rozpoznat a co dělat, když vás dožene.

Jak může páteř ovlivnit tříslo?

Nejbližší spouštěč bolestí v tříslech je bederní páteř. Meziobratlové ploténky, klouby nebo svaly v této oblasti mohou tlačit na nervy, které vedou až do oblasti třísla. Když je nerv přiskřípnutý nebo podrážděný, může se bolest promítnout právě do třísla, i když původní problém leží v zádech. Tento typ bolesti se odborně nazývá přenesená bolest. Objevuje se často u pacientů s vyhřezlou ploténkou nebo degenerativními změnami páteře. Mnozí lidé si neuvědomují, že problém se zády může způsobit bolesti v jiných oblastech těla, a to včetně třísla, a hledají příčiny všude možně, přehlížejíc reálný problém.

obrazek 2025 04 17 154115111

Blokace nervů a její projevy

V důsledku vyhřezlé ploténky nebo komprese nervového kořene často dochází k blokaci nervů – a to dělá pěknou neplechu. Typické projevy tohoto problému jsou bolest, která začíná v zádech a vystřeluje do třísla, znecitlivění nebo mravenčení v oblasti třísla, pocit slabosti v dolních končetinách a omezená pohyblivost bederní páteře nebo kyčlí. Pokud tyto příznaky zaznamenáte, je pravděpodobné, že bolest v třísle může souviset s problémem v dolní části páteře.

Kdy navštívit lékaře?

Bolest v třísle se zhoršuje? Přetrvává déle než několik dní? Nebo je dokonce doprovázená dalšími potížemi (ztrátou citlivosti, svalovou slabostí…)? Neváhejte a vyhledejte lékařskou pomoc. Obzvláště pokud máte potíže s chůzí, kontrolou močového měchýře nebo se střevy, okamžitá konzultace s lékařem je bez diskuze. Mohlo by totiž jít o závažnější problém s páteří, například syndrom kaudy, který vyžaduje urgentní lékařskou péči.

Jak zmírnit bolest a předejít jejímu návratu?

Základem úspěšného řešení bolesti v třísle způsobené páteří je správná diagnóza. Jakmile je jasné, že bolest vychází z problémů s páteří, je možné zahájit léčbu zaměřenou na uvolnění svalů, zmírnění tlaku na nervy a obnovení správné funkce pohybového aparátu.

obrazek 2025 04 17 154137027

Nejlepší cviky na uvolnění páteře

Cviky na uvolnění bederní páteře a posílení zádových svalů jsou nejlepší pomocník pro zmírnění bolesti a prevenci jejího návratu. Vyzkoušejte třeba:

  • Kočičí hřbet: Pomáhá protáhnout a uvolnit celou páteř. Klekněte si na všechny čtyři a střídavě vyhrbujte a prohýbejte záda, soustřeďte se na rovnoměrné dýchání.
  • Rotace v leže: Lehněte si na záda, pokrčte kolena v pravém úhlu a nechte je střídavě padat na jednu a druhou stranu, hlavu otáčejte opačným směrem a záda držte na zemi. Tento cvik protáhne bederní páteř a sníží napětí.
  • Most: Lehněte si na záda, pokrčte kolena a zvedejte pánev směrem nahoru, stahujte hýždě. Tento cvik posiluje dolní zádové svaly a hýždě a podporuje stabilitu páteře.

Cvičit je potřeba pravidelně, nejlépe v rámci komplexního rehabilitačního programu zaměřeného na zlepšení stability páteře a snížení rizika blokace nervů.

Jaké pohybové návyky upravit?

Kromě cílených cviků vnímejte i své každodenní pohybové návyky. Špatné držení těla, nesprávná technika zvedání těžkých předmětů nebo dlouhé sezení zatěžují páteř a problém jen zhoršují, a to ať cvičíte, jak chcete.

Věnujte pozornost správné poloze páteře, v sedě i ve stoje. Seďte rovně, ramena držte vzadu, a pokud možno si pořiďte ergonomickou židli, která podpírá bederní oblast (nebo alespoň bederní polštář na židli). Při zvedání břemen ohýbejte kolena a udržujte rovná záda. Váhu předmětu přenášejte na nohy, ne na záda. Obzvlášť pokud máte sedavé zaměstnání, každou hodinu se postavte, protáhněte se a projděte se.

 

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

Obsah Vašeho košíku