„Nemohu zvednout ruku!“ Bolest v rameni při zvednutí ruky často signalizuje dlouhodobé přetěžování. Tento problém se vyskytuje nejen u sportovců, ale i u lidí se sedavým zaměstnáním nebo špatným držením těla. Jaké jsou nejčastější příčiny a co s tím dělat? Pomoci může pravidelné protažení, správná technika pohybu a použití léčivých gelů. Přečtěte si náš dnešní článek, poradíme!
Nejčastější příčiny bolesti ramene při zvednutí ruky
Jak už jsme zmiňovali, problém mívají hlavně sportovci a lidé se sedavým zaměstnáním. Přetěžování ramene, dlouhodobé špatné sezení, monotónní pohyby ruky… možných příčin je spousta. Pojďme se na ně podívat blíž.
Nesprávné držení těla
Velmi častý důvod, proč se bolest v rameni při zvednutí ruky objevuje, je špatné držení těla. Když nosíte kulatá záda, hrbíte se nebo máte oslabené svaly na zádech, ramenní kloub je pod neustálým tlakem. To vede k nerovnoměrnému zatížení a postupnému přetížení svalů a šlach, což se projevuje právě touto bolestí.
Správné držení těla pomáhá nejen snížit bolest, ale také předejít dalším problémům, jako jsou blokády páteře nebo bolesti krku a zad. Zaměřte na aktivní posilování hlubokého stabilizačního systému (pomůže třeba plank nebo jiné cviky na svalstvo trupu) a věnujte se pravidelnému protahování.
Bolest v rameni při zvedání ruky způsobuje také sedavé zaměstnání
Trávíte většinu dne sezením? Například u počítače, za pokladnou nebo prostě v kanceláři? Pokud ano, vaše tělo pravděpodobně trpí nedostatkem pohybu. Dlouhodobé sezení oslabuje svaly zad. A to, jak už jsme si řekli, vede k přetížení ramen. Důležité je pravidelně si dělat krátké přestávky na protažení a kompenzační cvičení. Můžete například protahovat ramena, otáčet je v kroužcích nebo dělat jednoduché cviky na posílení mezilopatkových svalů.
Pozor si dejte také na přetěžování při sportu
Sport je sice pro tělo prospěšný, ale čeho je moc, toho je příliš. Když to přeženeme, může se i sport stát viníkem bolesti ramene. Často se s tímto problémem potýkají například lidé, kteří se věnují sportům s opakovanými pohyby rukou, například plavání, tenis nebo posilování s činkami. Důležité je dodržovat správnou techniku a nepřetěžovat ramena nadměrným tréninkem. Po každé sportovní aktivitě je vhodné věnovat čas protažení a regeneraci. Pokud se sportu věnujete velmi aktivně, stojí za zvážení i pravidelná fyzioterapie.
Co s tím, když nemohu zvednout ruku kvůli bolesti v rameni?
S vhodnou péčí je důležité začít co nejdříve. Nečekejte, až se problém zhorší. Máme pro vás připravené tipy, které vám pomohou zmírnit bolest a podpořit hojení.
Zaměřte se na protažení zad a rukou
Pravidelné protahování pomáhá uvolnit napětí v ramenním kloubu a zlepší jeho pohyblivost. Zaměřte se na cviky, které protahují nejen ramena, ale i celou horní část zad. Efektivní je například:
- Protažení ramen krouživými pohyby – pomalé kroužení rameny pomáhá uvolnit napětí.
- Protažení prsních svalů – opřete si celou paži o roh zdi nebo třeba skříně a hrudníkem se jemně natočte na opačnou stranu, než ucítíte tah v prsních svalech.
- Pozice dítěte (balasana) – tato jóga pozice uvolňuje ramena i záda a pomáhá předcházet bolestem ramen.
Důležité je cvičit pravidelně a vyhýbat se prudkým pohybům, které by mohly bolest ještě zhoršit.
Do služby povolejte léčivý gel
Pokud vás bolest v rameni při zvedání ruky omezuje v běžných aktivitách, zkuste léčivý gel s protizánětlivými účinky. Například gely s obsahem ibuprofenu nebo mentolu velmi dobře zmírňují bolest. Aplikujte gel několikrát denně na postiženou oblast a jemně vmasírujte. V kombinaci s lehkým cvičením a odpočinkem udělají zázraky.
Kdy navštívit lékaře?
Pokud bolest v rameni přetrvává několik týdnů, je velmi intenzivní nebo vás omezuje v běžném pohybu, neváhejte navštívit odborníka. Lékař může doporučit rehabilitaci, fyzioterapii nebo jinou vhodnou léčbu podle příčiny vašeho problému, a hlavně vyloučí závažnější problémy.