Právě probíhá Jarní čištění skladu  – Slevy až 40 % 

Nakoupit v akci

Bolest mezi lopatkami: Jak se jí zbavit?

Bolest zad je nepříjemná vždycky, ale co teprve ta mezi lopatkami? Omezuje snad každý pohyb, a ještě se opravdu špatně prohýbává. Ti z nás se sedavým způsobem života by mohli vyprávět. Tak, jako vždy, i dnes vás ale zachráníme. Pojďme si dnes říct, jak bolesti zad mezi lopatkami předcházet a jak ji zmírnit, pokud už vznikla.

Autor: Marie Diblíčková  |   Zvěřejněno: 8. 4. 2025  |  Aktualizováno: 1. 4. 2025  |

Bolest zad je nepříjemná vždycky, ale co teprve ta mezi lopatkami? Omezuje snad každý pohyb, a ještě se opravdu špatně prohýbává. Ti z nás se sedavým způsobem života by mohli vyprávět. Tak, jako vždy, i dnes vás ale zachráníme. Pojďme si dnes říct, jak bolesti zad mezi lopatkami předcházet a jak ji zmírnit, pokud už vznikla.

Co nejčastěji způsobuje bolest mezi lopatkami?

Bolesti v oblasti mezi lopatkami přichází z různých důvodů. Abyste se mohli zaměřit na správnou prevenci a léčbu, musíte napřed zjistit, odkud vítr fouká.

obrazek 2025 04 01 165912134

Špatné držení těla při práci na počítači

Špatné držení těla při práci na počítači je zhouba pro celá záda (a nejen záda). Když sedíme u počítače, máme často tendenci se hrbit, předsouvat hlavu dopředu a zakulacovat záda. To přetěžuje svaly v oblasti lopatek a krku, a to potom dělá neplechu.

Dlouhodobé sezení v této pozici navíc vede k tomu, že se určité svaly zkracují (např. prsní svaly) a jiné oslabují (hluboké svaly zad). Vzniká svalová nerovnováha a přichází všemožné problémy se zády, včetně bolesti mezi lopatkami. Myslete na ergonomii pracovního místa a pravidelně měňte u práce polohu.

Svalová nerovnováha a oslabená záda

Svalovou nerovnováhu už jsme okrajově zmínili. Teď konkrétněji – je to stav, kdy jsou některé svaly příliš silné a zkrácené a jiné naopak oslabené. Typická je třeba situace, kdy jsou prsní svaly zkrácené, což táhne ramena dopředu a vytváří tlak na mezilopatkové svaly, které jsou naopak oslabené. Pak kromě bolesti zad bojujeme také s estetickým problémem – kulatými zády. Další problém je oslabení hlubokých svalů zad, který může způsobovat bolest. Když tyto svaly nefungují správně, svaly v oblasti lopatek musí přebírat jejich funkci, což vede k přetížení a bolesti.

Jak uvolnit napětí a posílit svaly?

Kromě správného držení těla a péče o ergonomii při práci je důležité se zaměřit i na cvičení a relaxační techniky, které uvolní napětí v mezilopatkové oblasti a zároveň posílit svaly.

obrazek 2025 04 01 165936081

Nejlepší cviky na mezilopatkovou oblast

Cviky zaměřené na mezilopatkovou oblast by měly zahrnovat jak protahování, tak posilování. Vyzkoušet můžete například:

  • Protahování prsních svalů: Postavte se do rohu místnosti, dlaně položte na obě stěny, lokty jsou v úrovni ramen. Pomalu se přenášejte tělem dopředu, dokud neucítíte tah v prsních svalech.
  • Anděl na zdi: Postavte se zády ke zdi, s nohama asi 10 cm od ní. Paže jsou roztažené do tvaru písmene „U“, lokty v úrovni ramen. Pomalu pohybujte pažemi nahoru do pozice „V“, celým tělem se opírejte o zeď.
  • Římský mrtvý tah: Tento cvik posiluje zádové svaly, především hluboké svaly podél páteře. Postavte se s mírně pokrčenými koleny, záda držte rovně, hrudník vypnutý. Pomalu se předklánějte, přičemž nechávejte paže volně viset dolů (ideálně s činkou, ale pokud na to nemáte sílu, můžete začít i bez ní). Poté se vraťte zpět do vzpřímené pozice.
  • Posilování mezilopatkových svalů pomocí gumy: Držte posilovací gumu oběma rukama, paže jsou natažené před tělem. Pomalu rozpažujte, přičemž lopatky přitahujte k sobě. Tento cvik pomáhá posílit mezilopatkové svaly.

Jaká masáž pomáhá při bolesti?

Co je na bolavé svaly lepší, než pořádná masáž? Masáže pomáhají uvolnit napětí ve svalech, zlepšit krevní oběh a podpořit tak regeneraci. Jaký tip masáže si vybrat? To záleží hodně na vás a vašich preferencích. Hodí se třeba:

  • Klasická masáž: Zaměřuje se na uvolnění ztuhlých svalů a zlepšení prokrvení. Pomůže snížit napětí v oblasti lopatek a podpořit celkovou regeneraci svalů.
  • Trigger point masáž: Tento typ masáže se zaměřuje na uvolnění tzv. spoušťových bodů, což jsou malé uzlíky ve svalech. Masáž spoušťových bodů bývá velmi účinná pro zmírnění chronické bolesti mezi lopatkami.
  • Baňkování: Tato technika využívá podtlak k uvolnění svalového napětí a zlepšení průtoku krve. Je trochu specifičtější, ale stojí za vyzkoušení.
obrazek 2025 04 01 170017544

 

Mrkněte na další naše články o spánku 👇