Ramenní kloub patří k nejsložitějším v lidském těle a na potíže s ním spojené má vliv hromada věcí. Lidské tělo není stroj, a proto je přirozenou součástí života, že se pomalu opotřebovává. U kloubů je to znát nejvíc, obzvláště u těch namáhaných a složitých. Opotřebení ale není jediný původce bolesti a praskání v rameni.
Nejčastější důvody praskání a lupání v rameni
Opotřebení je, jak bylo výše nastíněno, přirozené, a nikdo se mu nevyhne. Důvody pro opotřebení jsou ale různé. Velmi často je na vině věk – s ním tělo ztrácí schopnost plně se regenerovat a čím déle člověk žije a pohybuje se, tím více jsou klouby opotřebované. Jaké další důvody může mít praskání v rameni?
Opotřebení kloubní chrupavky
Nevhodným pohybem, genetickými problémy i špatnou výživou v dlouhodobém horizontu mnohdy dochází k pomalému ztenčování chrupavky mezi kostmi a může dojít až k situaci, kdy je zcela opotřebovaný a kosti v kloubu o sebe navzájem „dřou“. Pak přichází velké bolesti, mnohdy doprovázené právě lupáním v kloubech. Tento stav je velmi bolestivý a vyžaduje chirurgickou výměnu kloubu.
Nestabilita ramenního kloubu
Další situace, která způsobuje „lupnutí“ v kloubu, je nadměrná zátěž kloubu. Tento problém se týká především vrcholových sportovců a kulturistů, nebo více sportovně založených lidí, kteří dlouhodobě ramenní kloub využívají, případně lidí, kteří mají problémy s hypermobilitou. Stává se, že námaha vynaložená na kloub je tak veliká, že kloub neudrží obě kosti ve správné pozici a při nevhodném pohybu, který překročí míru, kloub „přeskočí“. Není to vážný stav (i když se najdou výjimky vyžadující lékařskou péči) nicméně i takovéto prasknutí (lupnutí) v rameni není příjemné.
Jak zastavit praskání a bolest?
Při prvních příznacích praskání v kloubu a jeho bolesti hned hledejte původ. Pak se dá lépe vymyslet, co s problémem dělat.
Pokud sportujete, lépe si všímejte svých pohybů a snažte se je zlepšit po ergonomické stránce. Zaměřte se na správné provádění cviků a držení těla. Jestli máte monotónní fyzické zaměstnání, zkuste se zamyslet, jestli byste nemohli občas změnit polohu, nebo si sem tam dát pauzu a protáhnout se. Ustavičná jednostranná zátěž může napomoci k bolesti ramene.
Nejlepší je na nic nečekat, a jak začne rameno lupat, hned jít k doktorovi. Ten vám předepíše léky na bolest, s jistotou zjistí, co je s kloubem špatně, a navrhne další postup. Jak už jsme zmínili, některé stavy, při kterých rameno lupe, vyžadují až chirurgické zákroky – není tedy na co čekat. Čím dřív problém podchytíte, tím snazší bude léčba.
Jako prevence jsou dobré doplňky stravy (kolagen, vitamin C, vápník, hořčík…), které podporují zdraví chrupavek. Nejlepší je vsadit na odborníky a koupit si rovnou směsi pro zdraví kloubů, které obsahují více účinných látek.
Cviky pro zpevnění ramene a snížení praskání
U tak závažných problémů, jako je praskání v kloubech, není nejlepší sázet jen na domácí cvičení – ideální je třeba fyzioterapie, řešení s podporou profesionála, který dokáže procvičit rameno tak, aby ustala bolest. Zároveň přesně ví, co dělat, aby zabránil další bolesti, a jeho služby zahrnují edukaci o řešení problému.
Pokud zůstanete u domácího cvičení, zkuste třeba plavání. To je výborný sport na posílení ramenních svalů, a to bez zatěžování kloubu. Je to nejšetrnější způsob, jak posílit vnitřní svaly okolo kloubu, tak, aby mu byly oporou a neměl tendence přeskakovat. Pokud vás trápí bolest kloubů kvůli opotřebení, mohlo by být plavání pohybem, které nebude tolik bolestivé, jako jakýkoliv sport mimo vodu.