Dnešní doba je charakteristická tím, že velká část populace špatně spí. Na druhé straně existuje mnoho způsobů, jak si kvalitu našeho spánku zlepšit. Takovou vychytávkou může být akupresurní podložka, která kromě podpory zdravého spánku má též blahodárný vliv na další aspekty našeho života.
zdroj fotografie: https://www.medicalnewstoday.com/
Co je akupresurní podložka a jak funguje?
Termín akupresura pochází původem z tradiční čínské medicíny a jde o masáž lidského těla pomocí ostrých výstupků. Ty nijak nenarušují kůži, jen dochází k intenzivní masáži dané oblasti.
Akupresurní podložka je pak speciální karimatka s ostrými hroty. I když může být čas strávený na ní skutečně nepříjemný (zejména tehdy, pokud takovou podložku používáte poprvé) nemusíte se bát, že by vám tyto bodlinky způsobily jakákoliv poranění. Právě naopak – touto masáží dochází k prokrvení dané oblasti (proto je ošetřované místo zarudlé). V důsledku toho se odplavují metabolity, přichází úleva od bolesti (zad, hlavy, krční páteře), uvolňují se skřípnuté nervy, zlepšuje se funkce lymfatického systému (zbavuje celulitidy a dodává buňkám v těle více kyslíku). Současně má pozitivní vliv i na psychický stav – uvolňuje napětí v těle, zmenšuje únavu a redukuje stres. Tato akupresurní masáž vám také pomůže zlepšit držení těla.
Jak akupresurní podložka podporuje spánek?
Během spánku bychom si ideálně měli odpočinout, zregenerovat se a připravit na další den. Bohužel žijeme v době, kdy nás sžírají každodenní starosti. Stejně tak je poměrně časté, když pracujeme pozdě do noci, a tak ve výsledku naspíme jen pár hodin.
Proto pokud máte problémy s navozením spánku, pořiďte si akupresurní podložku a ve večerních hodinách na ní alespoň pár minut relaxujte. Na trhu je mnoho druhů akupresurních podložek – pokud si vyberete podložku ve tvaru polštáře (můžete zvolit i tvar „měsíčku”) dojde k uvolnění stresu a napětí v okolí krku. Jestliže potřebujete uvolnit páteř, poohlédněte se po klasické karimatce. Můžete si pořídit i akupresurní podložku na nohy.
Jakmile si na akupresurní podložku lehnete, zavřete oči a zaměřte se na pichlavý pocit, který způsobují hroty na ní. Jak si na tuto polohu zvyknete, malinko se rozhýbejte, abyste dotčené oblasti efektivně promasírovali. Tím dojde k uvolnění stresu a napětí, a vy tak budete skvěle připraveni na spánek. Navíc se začnou vyplavovat i endorfiny, které vás naplní příjemnými pocity. Taková akupresura pak zajistí, že váš spánek bude kvalitní a hluboký.
zdroj fotografie: https://www.lispinemed.com
Jaké jsou všechny účinky akupresurní podložky?
Kromě výše zmíněných blahodárných účinků na spánek může mít taková podložka vliv i na další oblasti našeho života.
Akupresurní podložka se hodí pro ženy, které trpí velkými menstruačními bolestmi. Stimulace bodů v oblasti spodní části zad a břicha, kde ženy často cítí menstruační bolest, pomáhá uvolnit napjaté svaly, zmírňuje křeče a podporuje krevní oběh. Zlepšení prokrvení zmírňuje bolest a přináší úlevu, jelikož stimuluje produkci endorfinů – tělesných „přírodních analgetik“.
Stejně tak správně provedená masáž touto podložkou může zmírnit bolest zubů a zad. Akupresura funguje na principu reflexních bodů – konkrétní oblasti těla jsou propojené s dalšími částmi. Přestože podložka neřeší přímo zubní problémy, tlak na určité body může zmírnit bolestivost tím, že uvolňuje svalové napětí, které může bolest zhoršovat. U zadních bolestí to funguje podobně; pravidelné používání pomáhá zlepšit svalovou pružnost a zredukovat napětí.
V neposlední řadě přispívá ke zlepšení psychického stavu. Při stimulaci bodů na akupresurní podložce se aktivuje parasympatický nervový systém, což má zklidňující efekt na tělo i mysl. Produkce endorfinů a snížení hladiny stresového hormonu kortizolu podporují pocit klidu a pohody. Pravidelné používání může přispět k lepšímu spánku a zvýšit schopnost zvládat každodenní stres.
Na závěr jedno varování – pokud se léčíte s cukrovkou, nemocemi oběhové/lymfatické soustavy, máte velmi citlivou pokožku nebo jste těhotná, měli byste se o využívání akupresurních podložek poradit se svým lékařem.