🌲 Při objednání do 19.12.2024 12:00 garantujeme doručení do Vánoc na Zásilkovnu a Balíkovnu.

Brýle proti modrému světluMasky na spaníŠpunty do ušíDoplňky stravyZnačky🎁 Vánoční balíčkyKontaktBlog
Porovnání brýlí

Co znamená, když člověk pořád spí? Možné příčiny a co s tím dělat

Neustále jste unavení? Ať spíte, jak dlouho chcete, nikdy se nevyspíte, a už nevíte, co s tím? Až moc často se přistihnete říkat: „Proč jsem pořád unavený“, „Chce se mi stále spát,“… ale nějak se pořád nic nelepší? Možností, které zkusit, je celkem mnoho – my vám dnes představíme některé z nich a s nimi i důvody, proč…

Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 5. 12. 2024  |  Aktualizováno: 5. 12. 2024  |

Neustále jste unavení? Ať spíte, jak dlouho chcete, nikdy se nevyspíte, a už nevíte, co s tím? Až moc často se přistihnete říkat: „Proč jsem pořád unavený“, „Chce se mi stále spát,“… ale nějak se pořád nic nelepší? Možností, které zkusit, je celkem mnoho – my vám dnes představíme některé z nich a s nimi i důvody, proč nadměrná ospalost nejčastěji přichází.

shane hfvFunLkFgg unsplash

Nejčastější příčiny nadměrné ospalosti

Proč spíme? Naše tělo to jednoduše potřebuje, na regeneraci. A potřebuje to opravdu nutně – když mu spánek nedopřejete, dá vám to vědět. Nadměrná ospalost a únava jsou běžný projev nedostatku spánku nebo reakce na zvýšenou psychickou a fyzickou zátěž. To víme všichni. Co ale, když spíme dost, žádná zvláštní námaha se neobjevila a vyčerpání přišlo tak jako tak? Dlouhodobá únava může být příznakem mnoha různých nemocí, mnohdy i závažných – nejčastěji jsou na vině chronický stres, deprese, cukrovka, nebo dokonce závažnější onemocnění jako roztroušená skleróza. Lidé mají bohužel tendenci únavu jako symptom přehlížet a často ji přisuzují pouze hektickému životnímu stylu. Dlouhodobá únava by měla ale být velkým varovným signálem a vést vaše kroky rovnou k lékaři.

Jedním z častých původců nadměrné únavy je spánková apnoe, porucha spánku charakterizovaná krátkými zástavami dechu během spánku. Tento stav vede k tomu, že tělo není dostatečně zásobováno kyslíkem, což se může projevovat ranní únavou, ospalostí během dne a problémy s koncentrací. Často je únava spojená i s poruchou funkce štítné žlázy. Ta způsobuje sníženou nebo i zvýšenou produkci hormonů, což může ovlivnit metabolismus i psychické zdraví a následně pak přispívat k pocitu malátnosti a únavy.

V některých případech se za chronickou únavou může skrývat také chronický únavový syndrom, který postihuje 2–3 % populace a vyznačuje se dlouhotrvající únavou, bolestmi svalů a kloubů, zvýšenou teplotou a dalšími příznaky, jež zásadně omezují běžné každodenní aktivity. Málokdy, ale přece, stojí za problémy s únavou i narkolepsie.

sander sammy DIBwWsoshGE unsplash

Zdravotní rizika spojená s nadměrnou únavou

Nadměrná a dlouhodobá únava může být způsobená čistě špatnou spánkovou hygienou, ale zároveň i poukazovat na různá opravdu závažná onemocnění. Často jde ruku v ruce s onemocněními, jako jsou různé infekce, diabetes, srdeční potíže, poruchy jater či imunity, krevní nebo nádorové choroby. V momentě, kdy se vám únava začne zdát příliš velká a odpočinek ani zlepšení spánkové hygieny s ní nepomáhá, co nejdříve svůj stav konzultujte s lékařem. Může se stát, že vám testy vyjdou v pořádku – pak je pravděpodobné, že příčinou únavy je nějaké psychické onemocnění, jako je zmíněný chronický únavový syndrom, který bývá spojen s depresemi nebo úzkostí.

Chronická únava se vyznačuje únavou přetrvávající i po dostatečném spánku, trvající týdny až měsíce. To je taková ta únava, když si pořád říkáte: „Proč jsem furt unavená?“ ale nemůžete přijít vůbec na nic. Obvykle s sebou nese i poruchy spánku, bolesti hlavy, svalů či kloubů, problémy se soustředěním a výkyvy nálad. Vážné případy mohou vést i k trvalé invaliditě. Nejčastěji jsou postiženy ženy středního věku, které čelí vysokým nárokům v práci i v domácnosti a mnohdy mají problém najít rovnováhu mezi povinnostmi a odpočinkem. Rizikový je dlouhodobý stres, nedostatek odpočinku, špatná životospráva či syndrom vyhoření.

nathan dumlao D4GjwNpXtV0 unsplash

Možnosti, jak zlepšit energii a bojovat proti ospalosti

Základní pilíř boje proti chronické únavě je vyvážená strava – ta by měla být bohatá na živiny, vitamíny a zdravé tuky, které poskytují tělu dlouhodobý zdroj energie a pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi. Důležité je také vyhýbat se přejídání, a raději se zaměřit na menší, pravidelné porce, které vám zajistí stabilní příjem energie během dne bez únavy po velkém obědě.

Vedle vyvážené stravy musíme myslet i na kvalitní spánek. Tělo se během spánku regeneruje a obnovuje všechny své funkce, bez něj to jednoduše nejde. Nestačí jen spát hodně, myslete i na prostředí, ve kterém spíte, a správnou spánkovou hygienu.

Nezbytné je také pravidelné cvičení, které zlepšuje krevní oběh, podporuje tvorbu endorfinů a celkově dodává tělu energii. Pohyb navíc pomáhá nejen fyzickému, ale i mentálnímu zdraví – snižuje stres, který chronickou únavu jen prohlubuje. Jestliže víte, že vám stres způsobuje problémy s energií, můžete zkusit zakomponovat i relaxační a mindfulness techniky.

pexels ella olsson 572949 1640774

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

My cart
Nakupte ještě za 500  a získáte dopravu zdarma 🚚
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.