Brýle proti modrému světluMasky na spaníŠpunty do ušíDoplňky stravyZnačkyBLACKFRIDAYKontaktBlog
Porovnání brýlí

Jak vydržet nespat celou noc a zůstat produktivní?

Někdy se zkrátka stane, že potřebujeme pracovat nebo studovat co nejdéle to jde. Ať už nás čeká prezentace, deadline na odevzdání nějakého úkolu nebo zkouška, fungujeme na úkor spánku. Probdít celou noc a přitom zůstat produktivní je výzva, která vyžaduje víc než jen pevnou vůli. Tělo spánek potřebuje a bez něj můžeme podávat zhoršené výkony.…

Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 7. 11. 2024  |  Aktualizováno: 7. 11. 2024  |

Někdy se zkrátka stane, že potřebujeme pracovat nebo studovat co nejdéle to jde. Ať už nás čeká prezentace, deadline na odevzdání nějakého úkolu nebo zkouška, fungujeme na úkor spánku. Probdít celou noc a přitom zůstat produktivní je výzva, která vyžaduje víc než jen pevnou vůli. Tělo spánek potřebuje a bez něj můžeme podávat zhoršené výkony. Pokud ale skutečně potřebujete být celou noc vzhůru, existují strategie, jež vám mohou pomoci být bdělí a produktivní.

alexandra gorn smuS jUZa9I unsplash

Praktické tipy, jak neusnout a udržet se vzhůru

Každý člověk je jiný, a proto neexistuje univerzální návod, jak zůstat vzhůru celou noc. Nicméně jsme sepsali pár tipů, které by vám mohly pomoci. Doporučujeme je všechny vyzkoušet, abyste si z nich vybrali ty pro vás účinné.

  1. Buďte celou noc aktivní. Fyzické nebo intelektuální činnosti vás udrží dlouho vzhůru. Můžete si třeba i zacvičit.
  2. Vyvarujte se těžkým jídlům, budou vás totiž uspávat. Jíst byste naopak měli potraviny bohaté na bílkoviny (např. maso nebo luštěniny).
  3. Vyzkoušejte studenou sprchu, která vás dozajista probudí. Otužování je navíc zdravé. S tím souvisí i dostatečné vyvětrání prostoru, kde se nacházíte.
  4. Noc byste měli trávit v osvětleném prostředí. Tmavá a klidná místnost bude navozovat pocit ospalosti. Doporučujeme si také pustit energickou hudbu.
  5. Zůstaňte v kontaktu s lidmi, kteří jsou také vzhůru. Konverzace zabrání pocitu ospalosti.
  6. Pijte dostatečné množství vody nebo jiných nealkoholických nápojů.
  7. Pokud se rozhodnete pro povzbudivé nápoje, zkuste zelený čaj nebo Yerba maté. Oba nápoje obsahují kofein, resp. tein, které vás solidně nabudí. Výhodou oproti kávě nebo energetickým nápojům je ten, že vás minou vedlejší účinky jako třes, zrychlený srdeční tep nebo úzkosti.
  8. Vyhněte se monotónnosti. Pokud dlouho sedíte u práce nebo učení, nabourejte tento stereotyp tak, že si krátce zacvičte, poslechněte si hudbu nebo koukněte na inspirativní videa.

Člověk by měl pracovat během dne a v noci spát. Někdy ale potřebujeme z různých důvodů tento rytmus prohodit. Zkuste proto během dne spát v temné a tiché místnosti a v noci si nasimulovat denní podmínky.

pexels fariphotography 1112598

Jaké má nedostatek spánku dopady na zdraví?

Kvalitní spánek má blahodárný vliv na naše fyzické i psychické zdraví. Pokud si jej budeme jakkoliv odpírat, může se dřív nebo později jeho absence na nás projevit – patří sem

únava, bolest hlavy, přibírání na váze, snížená imunita, zvýšené riziko rozvoje chronických onemocnění (např. diabetes II. typu, obezita, srdeční choroby), podrážděnost, zhoršený psychický stav, ale i celkové rozhození cirkadiánního rytmu.

Bohužel se může dlouhodobá spánková deprivace projevit i na kvalitě spánku. Existuje mnoho lidí, kteří mají problémy s usínáním nebo spí jen pár hodin denně.

Mějte na paměti, že díky dlouhému bdění se u vás může projevit mikrospánek. Tenbohužel přichází i ve chvíli, kdy se od vás vyžaduje hodně pozornosti – např. při řízení auta nebo v práci. Zároveň se nedostatek spánku projevuje sníženou koncentrací nebo zpožděnou reakční dobou.

Kvalitní spánek potřebuje lidské tělo i k produkci hormonů, jako je kortizol (stresový hormon, jeho produkce přirozeně kulminuje ráno) a melatonin (spánkový hormon, ten naopak lidské tělo nejvíce vyrábí večer). Má však vliv i na produkci hormonů, jenž mají na svědomí růst, regeneraci a plodnost. Malé množství spánku tak může všechny tyto přirozené procesy výrazně narušit.

sander sammy DIBwWsoshGE unsplash 1

Rekordy a příběhy lidí, kteří nespali několik dní

Čas od času se stává, že jednu noc z různých důvodů nespíme. To se pak těšíme do postele, až tento spánkový deficit, který doprovází nepříjemné projevy, doženeme. Představte si, že rekord v nespaní je mnohem delší. Drží jej od roku 1963 tehdy sedmnáctiletý americký student Randy Gardner, který vydržel pod odborným dohledem nespat celých 11 dní a 24 minut.

Randyho urputná snaha o co nejdelší bdělý stav doprovázely projevy ohrožující zdraví. Ačkoliv během pokusu stále prokazoval jisté fyzické schopnosti, dlouhá absence spánku se odrážela na jeho mentálním zdraví – zhoršila se mu paměť, byl paranoidní, trpěl halucinacemi a nedokázal se soustředit. V závěrečné fázi experimentu navíc trpěl výraznými výpadky paměti.

Tento rekord později překonal další Američan Robert McDonald, který vydržel bez spánku celých 18 dní a 22 hodin. Bohužel jeho stav během tohoto pokusu nezaznamenával lékař, a tak nejde o neoficiální rekord.

Dříve se tyto úspěchy zapisovaly do Guinessovy knihy rekordů, nicméně v roce 1997 se rozhodlo, že odpírání spánku je nezdravé, a tak se tyto rekordy již nezaznamenávají.

pexels vanyaoboleninov 935777

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

Obsah Vašeho košíku