Brýle proti modrému světluMasky na spaníŠpunty do ušíDoplňky stravyZnačkyBLACKFRIDAYKontaktBlog
Porovnání brýlí

Jak doplnit serotonin: Poradíme vám jak doplnit hormon štěstí

Serotonin je mezi lidmi známý jako „hormon štěstí“. Potřebujeme ho k celé řadě procesů, jenž se odehrávají v našem těle. Pokud máme serotoninu nedostatek, negativně se projevuje na našem fyzickém i psychickém stavu. Existují však způsoby, jak hladinu serotoninu přirozeně podpořit. Kromě vyvážené stravy, pravidelného pohybu, pobytu venku na sluníčku a relaxačních technik si můžeme…

Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 31. 10. 2024  |  Aktualizováno: 31. 10. 2024  |

Serotonin je mezi lidmi známý jako „hormon štěstí“. Potřebujeme ho k celé řadě procesů, jenž se odehrávají v našem těle. Pokud máme serotoninu nedostatek, negativně se projevuje na našem fyzickém i psychickém stavu. Existují však způsoby, jak hladinu serotoninu přirozeně podpořit. Kromě vyvážené stravy, pravidelného pohybu, pobytu venku na sluníčku a relaxačních technik si můžeme pomoci i speciálními doplňky. Přečtěte si náš článek, ve kterém se na toto vše zaměřujeme.

austin schmid hRdVSYpffas unsplash

Co to je serotonin a proč je důležitý?

Serotonin se chemicky označuje jako 5-hydroxytryptamin, zkráceně 5-HT (vychází z L-tryptofanu). Jedná se o monoamin, jenž se vyskytuje v krevních destičkách, buňkách trávicí soustavy a centrální nervové soustavě. V lidském těle zastává funkci neurotransmiteru, tedy přenáší nervové vzruchy a ovlivňuje serotoninergní systém.

V těle se nejvíce nachází ve střevech,90 % serotoninu je přítomno v buňkách trávicí soustavy, zbylých 10 % produkuje váš mozek. Obvyklá hladina serotoninu v lidském těle by se měla pohybovat okolo 101 až 283 nanogramů na 1 ml krve.

Serotonin se podílí na mnoha procesech – v centrálním nervovém systému má na starosti vznik nálad, proces učení, paměť nebo pocit štěstí. Stejně tak reguluje tělesnou teplotu, navozuje spánek, ovlivňuje sexuální chování, trávení a v neposlední řadě zlepšuje zdraví svalů, kostí a krevní srážlivost (podporuje hojení). Současně jeho dostatek zajistí, že se cítíme v psychické pohodě.

V kruzích zaměřených na zdravý životní styl nebo v ordinaci lékaře se můžeme potkat s tzv. serotoninovým syndromem. Tento pojem značí nadměrnou přítomnost serotoninu v krvi, která může ve svém vážném důsledku znamenat i ohrožení pro život člověka. Ovšem častěji se setkáváme s nedostatkem serotoninu.

surface X1GZqv F7Tw unsplash

Symptomy nedostatku serotoninu

Nedostatek serotoninu se v lidském těle ukáže mnoha špatnými projevy, a to jak po fyzické, tak i psychické stránce.

Pokud jde o fyzické projevy, nejčastěji se setkáme se zhoršeným hojením ran, nevolnostmi, zvracením, bolestmi hlavy, migrénami nebo změnami chuti k jídlu (může být zvýšená nebo naopak snížená, dlouhodobý nedostatek může vést k rozvoji poruchy příjmu potravy).

Příznaky nedostatku serotoninu:

Dopad nízké hladiny serotoninu na duševní zdraví se projevuje především:

  • depresivními a úzkostlivými stavy
  • bipolární poruchou
  • zhoršenými náladami
  • emocionální nestabilitou
  • hůře se soustředíme
  • únava, neklid
  • zlobí nás paměť
  • problémy se spánkem

Nedostatek serotoninu může mít za následek i rozvoj nebo zhoršení projevů některých onemocnění. Jde nejčastěji o:

  • cukrovku
  • obezitu
  • nemoci srdce
  • gastrointestinální problémy
  • osteoporózu.
nik shuliahin BuNWp1bL0nc unsplash

Tipy jak doplnit serotonin

Možností, jak zvednout hladinu serotoninu v našem těle je naštěstí spousta. Níže vám představíme ty nejpraktičtější možnosti. Na vás už je si vybrat metody, které vám nejvíc vyhovují.

Klíčovou roli při tvorbě serotoninu hraje vyvážená strava. Do svého jídelníčku byste měli zařadit potraviny bohaté na tryptofan (drůbež, mléčné výrobky, sója, ořechy a semínka) a omega-3 mastné kyseliny (ryby, oříšky, semínka). Zároveň byste měli snížit příjem rafinovaných cukrů. Skvělé účinky přinesou i některé bylinky (např. šalvěj).

Zapomínat byste neměli ani na pravidelnou fyzickou aktivitu. Časté cvičení zvyšuje hladiny neurotransmiterů, tedy serotoninu a dopaminu. Skvělé jsou druhy kardio cvičení – třeba chůze, běh nebo plavání. Pokud se těmto aktivitám navíc budete věnovat venku na slunečním světle, hladina serotoninu poroste nahoru.

S tím ostatně souvisí i zařazení relaxačních a meditačních technik, kvalitního spánku, pozitivních myšlenek a celotělových masáží do svého života.

Pomoci si můžete i doplňky na stimulaci hladiny serotoninu. Na trhu jsou dostupné přípravky s 5-hydroxytryptofanem, který se získává z tryptofanu (aminokyselina), jehož důsledkem je zvýšená tvorba serotoninu v mozku.

pexels jeshoots com 147458 7432

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

Obsah Vašeho košíku