Náš spánek může narušit mnoho poruch. Jednou z nich je parasomnie, která zahrnuje specifickou skupinu poruch spánku projevující se neobvyklým chováním a fyziologickými projevy během našeho nočního odpočinku. Patří sem například náměsíčnost, noční můry nebo mluvení ze spaní, jež mohou být znepokojivé nejen pro samotného jedince, ale také pro jeho okolí. O druzích parasomnie a o tom, zda byste měli zbystřit, pokud vám vstoupila do života, pojednává tento článek.
Nejčastější druhy parasomnie a její příznaky
Jak už bylo naznačeno, parasomnie spočívá ve zvláštních projevech, k nimž dochází během hluboké fáze spánkového cyklu (NREM fáze) nebo bezprostředně po probuzení. Jedná se o jevy nepředvídatelné a pokud jde o běžný život, tak i neobvyklé. Jinak řečeno během spánku se různě hýbeme a chováme, ale nemáme nad těmito procesy žádnou kontrolu.
V rámci parasomnie rozlišujeme náměsíčnost, noční děsy a zmatené probuzení. Mezi příznaky parasomnie však lze zařadit i pomočování (noční enuréza), skřípání zubů (bruxismus), syndrom neklidných nohou nebo mluvení ze spánku. Všechny uvedené druhy parasomnie se u jednoho člověka mohou vyskytovat samostatně nebo se střídat.
Náměsíčnost
Pokud jde o náměsíčnost, tu lze charakterizovat jako stav mezi spánkem a bděním, kdy část těla ještě spí, ale druhá už je probuzená. To vede k chování, nad kterým nemá člověk kontrolu. Náměsíčný člověk může fungovat, jako kdyby byl vzhůru (patří sem např. vstávání, konzumace jídla nebo pití, stěhování nábytku), ba dokonce může i komunikovat s okolím.
Noční děsy
Druhým velmi častým typem jsou noční děsy (neplést s nočními můrami – k nočním děsům dochází v NREM fázi, noční můry v REM fázi spánku). Ty lze charakterizovat jako náhlé probuzení doprovázené akutní úzkostí, výkřikem, zvýšeným tepem nebo pocením. Takový člověk je pak dezorientovaný, nerozeznává osoby, má problémy s reakcemi a mluví nesrozumitelně. Také se může objevovat zmatenost nebo agresivita.
Zmatené probuzení
Zmatené probuzení se někdy označuje jako spánková opilost. Jde o stav, kdy se člověk náhle probudí a v té souvislosti má zpomalené reakce, problémy s porozuměním a zhoršenou krátkodobou paměť.
Příčiny parasomnie a jak ji léčit
Dosud není jasné, co přesně parasomnii způsobuje, nicméně tyto faktory přispívají k jejím projevům:
- spánková deprivace
- konzumace drog a alkoholu
- léky
- genetika
- zhoršený psychický stav (stres, úzkosti)
- některé nemoci (např. neurologického charakteru)
- špatný životní styl
- vyčerpání organismu
- rušivé nebo nevhodné prostředí
Vzhledem k tomu, že není zmapovaná přesná příčina vzniku parasomnie, je v této souvislosti problematické nastavit i případnou léčbu. Nejčastěji lékaři doporučují behaviorální terapii, úpravu spánkové hygieny (přizpůsobte si ložnici tak, aby co nejvíce odpovídala pravidlům zdravého spánku nebo bezpečnostní opatření (zejména v případě náměsíčnosti). Až poté, co tyto rady nezaberou, lékaři přistupují k předepsání vhodných léků.
Pravidla zdravého spánku
- Pořiďte si kvalitní matraci a polštář: Jakou zvolit tvrdost matrace: stupnice
- Eliminujte veškeré zdroje světla
- Nastavte si přiměřenou teplotu v ložnici: Jaká je ideální teplota na spaní?
- Zařaďte relaxační techniky před spánkem: Jak se uklidnit před spaním pro lepší
- Omezte hluk v okolí
- Eliminujte zdroje modrého světla
Parasomnie a její vliv na každodenní život
Parasomnie se vyskytuje u všech osob bez rozdílu věku, nicméně častější je u dětí než u dospělých. I když tak parasomnie s přibývajícím věkem ustupuje, přesto se s ní někteří lidé potýkají i v dospělosti.
Ačkoliv se parasomnie může zdát děsivá, přesto nejde o vážnou chorobu. I tak může ovlivnit váš každodenní život, protože narušuje celkovou kvalitu spánku. Jedním z hlavních důsledků je chronická únava, která může vést k problémům se soustředěním, sníženou výkonností nebo pozorností. Parasomnie může mít dopad i na psychický stav, přičemž se projevuje stresem, úzkostmi, nebo dokonce depresemi.