Brýle proti modrému světluMasky na spaníŠpunty do ušíDoplňky stravyZnačkyKontaktBlog
Porovnání brýlí

Insomnie: Co to je a jak se s ní vypořádat?

Každou noc ležíte v posteli a ne a ne usnout? Nebo se během noci několikrát sami od sebe vzbudíte? Nemluvě o tom, že v důsledku takového ponocování bude další den velmi náročný. Pokud na vás tento popis platí, pak zřejmě trpíte nespavostí, známou také jako insomnie. Vzhledem k tomu, že nespavostí trpí poměrně velká část…

Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 27. 9. 2024  |  Aktualizováno: 27. 9. 2024  |

Každou noc ležíte v posteli a ne a ne usnout? Nebo se během noci několikrát sami od sebe vzbudíte? Nemluvě o tom, že v důsledku takového ponocování bude další den velmi náročný. Pokud na vás tento popis platí, pak zřejmě trpíte nespavostí, známou také jako insomnie. Vzhledem k tomu, že nespavostí trpí poměrně velká část populace, vám přinášíme článek, který vám poskytne cenné rady v boji proti této zákeřnému onemocnění.

jordan bauer XDq93oKp4bo unsplash

Co je to insomnie?

Insomnie (insomnia, nespavost) je jednoduše řečeno porucha, která negativně ovlivňuje spánkový proces. Lidé trpící insomnií (insomniaci), buď nemohou usnout nebo jejich spánek netrvá potřebnou délku. Nespavost může být dvojího charakteru – krátkodobá (v řádu několika dnů či týdnů) a dlouhodobá (trvá více než měsíc).

Vzhledem k tomu, že kvalitní spánek je stěžejní pro lidské fungování a regeneraci, byste ani podezření na insomnii neměli podcenit. Příčin insomnie je celá řada – může za to stres, bolesti, nemoci (srdeční selhání, pálení žáhy), menopauza, některé léky nebo návykové látky (kofein, nikotin, alkohol). Svoji roli sehrává i práce v noci nebo spánková apnoe.

Nespavost je v populaci poměrně rozšířená. Více se s ní setkávají lidé nad 65 let, může se ale vzácně vyskytnout i u dětí. Pokud jde o pohlaví, častěji postihuje ženy než muže.

yuris alhumaydy mSXMHkgRs8s unsplash

Příznaky insomnie

Hlavním příznakem nespavosti je samozřejmě neschopnost usnout – nejen že člověku nejde usnout, ale současně mu dělá i problém nalézt vhodnou spací polohu. Často se jedná ale též o přerušovaný spánek, samovolné buzení brzy ráno či náhlé přerušení spánku, které doprovází úzkost.

Důsledkem takového nekvalitního spaní je potom ospalost, málo energie, podrážděnost, deprese, úzkost nebo snížená schopnost koncentrace a učení. V neposlední řadě může být projevem nespavosti celkové snížení imunity organismu, zvýšené riziko infekčních nemocí nebo dopravních nehod.

pexels olly 3791136

Kdy navštívit lékaře kvůli insomnii?

Pokud se s výše uvedenými příznaky potýkáte déle než týden, měli byste navštívit ordinaci svého praktického lékaře. Čím dřív totiž budete nespavost řešit, tím větší je šance, že předejdete nástupu chronického stavu nebo vzniku dalších nemocí.

Jestliže váš praktik uzná za vhodné, pošle vás za odborníkem (psychiatr, neurolog). Až poté, co si tato pomyslná druhá instance nebude vědět rady, navštivte spánkovou laboratoř.

Co dělat, když nemůžete spát?

Spánek je sice přirozená potřeba lidského těla, ale usnout může být opravdu složité. Jak si pomoci, když nemůžete lidově řečeno „zabrat”?

Omezte kávu a cvičení před spaním

Měli byste omezit konzumaci povzbuzujících nápojů (káva, zelený a černý čaj, alkohol, kolové nápoje nebo energetické drinky), těžkých jídel (naposledy byste se měli najíst cca 3–4 hodiny před spaním) a nikotinu. Večer si najděte prostor na relaxační aktivity, a proto se vyhněte náročnému cvičení, stresující práci nebo sledování zpráv, které by vás mohly rozrušit.

Vhodné prostředí na spaní

Kvalitnímu spánku byste měli přizpůsobit i ložnici a váš pobyt v ní – postel používejte jen k spánku (žádné čtení nebo sledování televize), nastavte si příjemnou teplotu (18–20 °C) a omezte světlo zvenčí (k tomu vám dopomohou kvalitní závěsy nebo žaluzie). Doporučuje se též chodit spát a vstávat ve stejnou dobu každý den.

Pomůcky na spaní

Dále můžete využít dostupných pomůcek, které vám spánek zpříjemní a ulehčí usínání. Šáhnout můžete po masce na spaní, která vám umožní úplnou tmu během spánku. Populární jsou teď velmi hedvábné masky na spaní, které mají kromě zatemnění i další benefity jako zlepšení pleti a prodyšnost materiálu.

Nebo používejte brýle na spaní proti modrému světlu, které dokáží blokovat rušivé světlo z mobilních telefonů a dalších obrazovek jako je notebook nebo televize. Tím nenarušujete své vnitřní biologické hodiny, které nám pomáhají vytvářet hormony, jako je právě melatonin, díky kterému se nám chce spát.

Nebo pokud vás ruší hluk partnera nebo hluk z ulice, nebojte se vyzkoušet špunty do uší, které jsou vytvořeny pro pohodlný spánek, aniž by vás tlačily během noci.

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

Obsah Vašeho košíku