Bolest ramene, která se šíří do paže, lokte nebo dokonce až ke konečkům prstů, může být nejen nepříjemná, ale i matoucí. Na první pohled to vypadá, že problém je v rameni – jenže bolest ruky a ramene často značí složitější problém. Důležité je vědět, kdy jde o přetížení svalů a kdy už může být na vině útlak nervů, zánět nebo jiné postižení mimo samotný ramenní kloub.
Co všechno může způsobit bolest, která se šíří z ramene do ruky
Bolest rukou od lokte k rameni nebo obráceně – od ramene k lokti – nemusí mít jednu příčinu. Tělo je propojený systém, a pokud něco nefunguje správně v oblasti krční páteře, lopatky nebo nervových drah, promítne se to bolestí právě do ramene a paže.
Příznaky, jako je tupá bolest v horní části ruky, brnění, pocity slabosti nebo ztráta citlivosti, mohou ukazovat na vážnější příčiny, které vyžadují cílenou léčbu. Nejčastějšími viníky jsou útlaky nervů, zánětlivá onemocnění nebo svalové dysbalance způsobené přetěžováním (například nošením těžké tašky nebo batohu na jednom rameni).
Útlak nervů, zánět nebo přetížení
Mnohdy bývá příčina bolesti vystřelující z ramene do ruky je útlak krčního nervu. Ten může vzniknout například při výhřezu meziobratlové ploténky, ale také při zablokování krční páteře nebo dlouhodobém přetížení. Bolest se může zhoršovat při otáčení hlavy nebo zvedání paže.
Bolesti ruky a ramene může ukazovat i na zánět šlachy nebo úponů v oblasti ramene, jako je například tendinitida bicepsu nebo rotátorové manžety. Tyto potíže se objevují často u lidí, kteří vykonávají opakované pohyby rameny (sportovci, manuálně pracující lidé…), ale i u těch, kdo tráví dlouhé hodiny u počítače.
Nelze opomenout ani svalové přetížení a spoušťové body (trigger points). Tyto uzlíky ve svalech mohou „vysílat“ bolest do jiných částí těla – například bolest rukou od ramene k lokti.
Jak poznat, že nejde jen o lokální problém
Když vás bolí rameno a bolest se šíří dál, měli byste zbystřit. Následující příznaky často značí, že problém nesouvisí jen s ramenním kloubem:
- Bolest se zhoršuje při určitých polohách krku nebo při kašli
- Cítíte brnění, pálení nebo slabost v ruce
- Nemůžete zvednout paži nebo máte omezený rozsah pohybu
- Bolest trvá několik dní bez zlepšení, i když se šetříte
V těchto případech je na místě navštívit odborníka – může jít o potíže, které se samy nezlepší a bez léčby se mohou zhoršovat.
Jak probíhá léčba bolesti ramene a co můžete udělat doma
Léčba bolesti ramene vystřelující do ruky se vždy odvíjí od příčiny. Jestli jde jen o obyčejné přetížení, většinou pomůže klid a šetrné cvičení. Když ale problém způsobuje útlak nervu nebo zánět, je potřeba cílená terapie a odborný přístup.
Klid, zatejpování, jemná rehabilitace
V akutní fázi bolesti je důležité postiženou oblast šetřit. Vyhněte se prudkým pohybům, jednostrannému zatížení a dlouhému sezení bez opory. Pomůže tejpování, které zafixuje rameno a uleví od bolesti, ledování nebo naopak suché teplo, podle toho, zda jde o zánět (ten se leduje) nebo stažené svaly (ty chtějí teplo), a jemné protahování a cviky, ale jen pokud bolest není ostrá nebo vystřelující. Vhodné je také upravit ergonomii pracovního místa – často totiž bolest vzniká kvůli špatnému držení těla, například u počítače. Můžete také vsadit na anatomický polštář, který bude problém pomáhat řešit i přes noc, zatímco vy v klidu spíte.
Oblíbené produkty
Kdy vám pomůže s bolestí ramene vystřelující do ruky fyzioterapeut nebo ortoped
Když se bolest do několika dní nezlepší, nebo je výrazná a omezující, obraťte se na odborníka. Fyzioterapeut vám pomůže s diagnostikou pohybových stereotypů, provede jemnou mobilizaci a naučí vás vhodné cviky, které uleví a posílí správné svaly. Ortoped nebo neurolog pak může v případě potřeby doporučit další vyšetření (např. rentgen, magnetickou rezonanci, EMG), předepsat léky proti zánětu nebo bolestem, a v těžších případech navrhnout i injekční léčbu nebo zákrok.
Důležité upozornění: Informace uvedené v tomto článku slouží pouze pro obecné účely a nenahrazují odbornou lékařskou radu, diagnostiku ani léčbu. Při zdravotních potížích se vždy poraďte se svým lékařem nebo jiným kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.