Trapézový sval se nachází v horní části zad, prochází přes ramena a spojuje krk s rameny. Je zodpovědný za pohyby jako je zvedání ramen nebo pohyb hlavy. Když ho přetěžujeme, je ztuhlý, začne bolet a někdy dokonce až pálit. Dnes si společně vysvětlíme nejčastější příčiny bolesti trapézového svalu a řekneme si cviky, které můžete vyzkoušet na zmírnění problémů s tímto důležitým svalem.
Co se podílí na bolesti trapézového svalu?
Jak si přijdete k bolestem trapézového svalu? Nejčastěji špatným držením těla, dlouhodobými monotónními pohyby nebo stresem. Hlubší pochopení těchto příčin vám pomůže lépe se s bolestí vypořádat a předejít jejímu opakování.
Na vině jsou monotónní pohyby ruky
Monotónní pohyby rukou s sebou nesou nadměrné přetížení trapézového svalu. Lidé, kteří vykonávají manuální práci (například u pásu), dlouhodobě pracují na počítači nebo se věnují sportům, při kterých opakovaně zvedají ruce, jsou k bolestem trapézů náchylnější. Monotónní pohyby totiž vedou k tomu, že svaly zůstávají moc dlouho napnuté a nemají se kdy uvolnit, odpočinout si. Takovéto dlouhodobé přetěžování trapézového svalu přináší bolest, pálení a ztuhlost, a mohou až omezit pohyblivost krku a ramen.
Často bolest trapézového svalu způsobuje i stres
Příčiny bolesti trapézových svalů nemusí být jen fyzické, často je viníkem například i stres. Když jsme pod psychickým tlakem, máme podvědomou tendenci zvedat ramena a stahovat krk. Tím si zaděláváme na dlouhodobé napětí v trapézovém svalu, což stejně jako u fyzického přetěžování vyvolává bolest a nepříjemné pocity.
Bolest trapézového svalu při chůzi značí špatné držení těla
Cítíte bolest trapézového svalu i při chůzi? To by mohlo ukazovat na špatné držení těla. Když máme nesprávnou polohu páteře nebo hrudníku, svaly musí kompenzovat špatné vyvážení těla, a zase se přetěžují. Bolest trapézového svalu při chůzi by pro vás měl být signál, že se tělo snaží upozornit na dlouhodobé napětí v oblasti ramen a krku. Dávejte si pozor také na nošení těžkých tašek nebo batohů, a hlavně na nesymetrické zatížení ramen.
Tipy na cviky proti bolesti trapézového svalu
Tak, jako většinu problémů se svaly, i bolest trapézového svalu se dá zmírnit dobře prováděnými cviky. Dnes jsme si pro vás připravili na bolest trapézového svalu cviky. Vyzkoušejte je v klidu doma, nebo i během krátké přestávky v práci:
- Protažení krku do stran – Sedněte si vzpřímeně, přiložte ruku na jednu stranu hlavy a jemně ji naklánějte směrem k rameni, zatímco druhou ruku nechte volně viset.
- Zdvih ramen – Postavte se rovně a pomalu zvedejte ramena k uším, potom je pomalu spouštějte dolů.
- Kroužení rameny – Posaďte se nebo se postavte a dělejte pomalé kruhy rameny dopředu a dozadu. Tento cvik zlepšuje pohyblivost a pomáhá odstranit ztuhlost v oblasti krku a ramen.
- Protažení s pomocí ručníku – Uchopte ručník na koncích za zády oběma rukama a jemně ho táhněte směrem nahoru.
Proti bolestem trapézového svalu ze stresu se dá skvěle bojovat také relaxačními technikami – zkuste třeba meditace, horkou vanu nebo delší procházku.
Pálení trapézového svalu zmírní doplňky stravy
Přidává se k bolesti trapézového svalu i pálení? Možná máte nedostatek živin. Doplňky stravy jako je hořčík, vápník nebo vitamín D snižují svalové napětí a podporují jejich regeneraci. Tím zároveň zmírňují jak bolesti, tak pálení trapézového svalu. Obzvláště důležitý pro uvolnění svalů a prevenci jejich přetížení je hořčík. Doplňky stravy zařaďte jako součást své pravidelné péče o svaly, zejména pokud trpíte dlouhodobými problémy s trapézovým svalem.