Brýle proti modrému světluMasky na spaníŠpunty do ušíDoplňky stravyZnačkyBLACKFRIDAYKontaktBlog
Porovnání brýlí

Nejlépe vstřebatelný hořčík: Který to je a jak ho poznáme?

Bez hořčíku naše tělo funguje prakticky na omezený režim, který může tělu v mnohém uškodit. Když už si chceme pomoci nějakým doplňkem stravy, měli bychom vybírat z těch kvalitnějších, aby vliv na naše tělo byl co nejefektivnější. Bohužel jsou mezi doplňky stravy velké rozdíly, což často poznáte na ceně. V tomto článku vám tedy přiblížíme,…

Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 24. 7. 2024  |  Aktualizováno: 25. 7. 2024  |

Bez hořčíku naše tělo funguje prakticky na omezený režim, který může tělu v mnohém uškodit. Když už si chceme pomoci nějakým doplňkem stravy, měli bychom vybírat z těch kvalitnějších, aby vliv na naše tělo byl co nejefektivnější. Bohužel jsou mezi doplňky stravy velké rozdíly, což často poznáte na ceně. V tomto článku vám tedy přiblížíme, jak poznat kvalitní hořčík a který se nejlépe vstřebává.

pexels julie viken 148496 593451

Proč potřebujeme hořčík?

Hořčík (latinsky magnesium) lze charakterizovat jako minerál, bez kterého lidský organismus nemůže prakticky fungovat. Jeho hlavním účelem je udržování normální funkce energetického metabolismu. Kromě toho ale hořčík zajišťuje, abyste měli zdravé kosti, zuby, svalstvo a nervovou soustavu, dále bojuje s únavou, vyčerpáním a psychickými problémy. Mimo to reguluje krevní tlak a cukr.

To, jaké negativní důsledky nás postihnou, pokud budeme mít málo hořčíku, lze do jisté míry odvodit z předchozího odstavce. Nicméně nedostatek magnesia se projevuje mnoha dalšími obtížemi, které mohou vést až k tzv. hypomagnesémii, která značí kritický nedostatek hořčíku v těle. Hypoteticky se můžeme také magnesiem předávkovat, nicméně takový stav je poměrně nepravděpodobný.

Hořčík můžeme do těla dostat prostřednictvím správně nastaveného jídelníčku nebo doplňků stravy. O těch si řekneme více na dalších řádcích.

pexels prasanthinturi 1051838

Jak poznat kvalitní hořčík?

Vybrat si mezi pestrou škálou dostupných produktů s hořčíkem je na první pohled poměrně složité. Nejprve byste si samozřejmě měli přečíst složení, abyste zjistili, co vše výrobek obsahuje. Pokud složení zahrnuje zbytečná aditiva, rovnou ho vraťte zpět do regálu. Snažte se vybírat takový přípravek, který obsahuje minimum přídatných látek (sem patří různé konzervanty, aditiva, plnidla, aromata apod.).

Druhým ukazatelem kvalitního hořčíku je kombinace s vitamínem B6. To proto, že tyto dva prvky spolu působí efektivněji, tj. mají lepší účinky na organismus.

Pozor byste si měli dát i na to, zda množství magnesia není navyšováno pomocí oxidu nebo stearanu hořečnatého, jejichž vstřebatelnost a využitelnost pro tělo je velmi nízká.

pexels karolina grabowska 4021817

Který hořčík je nejlépe vstřebatelný?

Samozřejmě platí, že čím lepší vstřebatelnost, tím kvalitnější hořčík. Pokud chcete postupovat podle této rovnice, vybírejte suplementy s organickou podobou magnesia. Udává se totiž, že vstřebatelnost anorganické formy se pohybuje pouze okolo několika procent, naproti tomu organická podoba hořčíku může vykazovat vstřebatelnost až okolo cca 80–90 %.

V obchodech často narazíte na oxid hořečnatý – je levný, nicméně jeho vstřebatelnost se pohybuje okolo 4 %. Vyhnout byste se měli také hydroxidu, uhličitanu nebo síranu hořečnatému. Jedná se o výše zmíněné anorganické formy, a tedy se hůře vstřebávají.

Naproti tomu nesrovnatelně lepší vstřebatelnost najdete u citrátu, laktátu, glukonátu, bisglycinátu, malátu, citrátu, orotátu, taurátu, treonátu nebo glukonátu hořečnatého. Nejlepší z tohoto seznamu je pak bisglycinát, neboť za dobrou cenu získáte skvělé výsledky.

Na závěr je třeba dodat, že pro nejlepší účinky byste měli užívat hořčík večer před spaním nebo brzy ráno.

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

Obsah Vašeho košíku