Bolí vás ramena a nemůžete přijít na to, proč? Možná je na vině krční páteř! Málokoho napadne, že zdroj nepohodlí může být v krční páteři. Špatné držení těla, dlouhodobé sezení nebo stres krční páteři nesvědčí, a ona se potom ozývá různě, mnohdy právě bolestí v ramenou. Dnes se podíváme na to, proč k tomu dochází, jak bolesti předcházet a co dělat, když už ramena cítíte.
Proč bolí ramena kvůli krční páteři?
Krční páteř hraje zásadní roli v pohyblivosti a zdraví ramen. Páteř slouží jako opora pro hlavu a krční oblast je v ní spousta důležitých nervů, které se táhnou až do oblasti ramen. Když je problém s obratli nebo stlačené nebo zablokované nervy, bolesti se často přenáší do okolních svalů, a to potom způsobuje bolesti ramen.
Blokáda nervů a její příznaky
Blokáda nervů v krční páteři se může projevovat různě. Bolest nemusíte cítit jen v krku, ale často zasahuje i ramena, paže nebo dokonce prsty. Typické příznaky blokády nervů v krční páteři jsou:
- Bolest vyzařující z krku do ramen
- Necitlivost nebo brnění v rukou a prstech
- Omezená pohyblivost krku a ramen
- Pocity tlaku nebo napětí v šíji a ramenou
Blokády nervů často vznikají kvůli špatnému držení těla, dlouhému sezení bez přestávek, stresu nebo nesprávnému pohybu.
Jak dlouhodobé sezení ovlivňuje ramenní svaly?
Dlouhodobé sezení, zejména u počítače, je u bolestí ramen a krční páteře na vině asi nejčastěji. Když dlouhé hodiny bez přestávky sedíte a ruce máte na klávesnici nebo myši, svaly v oblasti krku a ramen jsou přetěžované. Hlava má tendenci naklánět se dopředu, a to klade enormní tlak na krční páteř a svaly v okolí ramen. Potom se dá jen velmi těžko vyhnout přetížení, ztuhlosti a blokádám. Tento stav se ještě zhoršuje, když máte špatně nastavené pracoviště – například pokud máte monitor příliš nízko nebo sedíte na neergonomické židli (ta se dá vylepšit ergonomickým bederním polštářem).
Jak bolest zmírnit a předejít jí?
Jak zmírnit bolest ramen způsobenou problémy s krční páteří? Odpovědí je správná péče o páteř, uvolnění napětí ve svalech a posilování svalů v zádech i ramenou.
Nejlepší cviky na protažení ramen
Pravidelné protahování a posilování svalů v zádech a ramenou dělá zázraky. Stačí pár minut denně, ale pravidelně, konzistentně. Zkuste třeba:
- Kroužení rameny – Postavte se rovně, ramena spusťte dolů a udělejte s nimi pár krouživých pohybů tam a zpět. Tento, ač úplně jednoduchý cvik, výrazně pomáhá uvolnit napětí a zlepšit krevní oběh v ramenou.
- Protahování krční páteře – Sedněte si rovně, jednou rukou jemně přitáhněte hlavu na stranu, dokud neucítíte mírný tah v ve svalech na krku. Vydržte několik sekund a potom opakujte na druhou stranu.
- Most na lopatkách – Lehněte si na záda, pokrčte kolena a ruce nechte volně vedle těla. Zvedněte boky směrem vzhůru a zároveň zatlačte lopatky k sobě. Tento cvik pomáhá posilovat svaly v oblasti ramen a zad.
- Kočka-kráva – Z pozice na všech čtyřech střídavě prohýbejte a hrbte záda. Tím se protahují nejen svaly krku a ramen, ale také ty kolem páteře.
Jakou polohu při spaní zvolit?
Na zdraví krční páteře má opravdu velký vliv i to, jak spíte. Správná poloha při spaní je základ. Nejhorší pro páteř je spaní na břiše, které výrazně přetěžuje krční páteř. Způsobuje nepřirozené napětí v krčních svalech a ramenou a problém jen zhoršuje. Nejlepší je naopak spaní na zádech nebo na boku. Pokud spíte na boku, pořiďte si vyšší, tvrdší polštář, který podepře krk a udrží hlavu v rovině s páteří. Také je dobré mít mezi koleny menší polštář, aby se vyrovnalo napětí v bederní oblasti. Při spaní na zádech je nejlepší používat středně vysoký polštář, který podepírá krční lordózu, přirozené zakřivení páteře.