Právě probíhá Jarní čištění skladu  – Slevy až 40 % 

Nakoupit v akci

Bolest ramene a rakovina: Může být bolest varovným příznakem?

Bolest ramene je naprosto běžný zdravotní problém, který může mít celou řadu příčin, od přetížení svalů po zranění nebo zánět. Většina případů bolesti ramene není vážná a po čase odezní. I tak se ale najdou případy, kdy bolest ramene mohla upozorňuje na vážnější zdravotní problém, jako je třeba rakovina. I když není bolest ramene typický…

Autor: Marie Diblíčková  |   Zvěřejněno: 17. 4. 2025  |  Aktualizováno: 8. 4. 2025  |

Bolest ramene je naprosto běžný zdravotní problém, který může mít celou řadu příčin, od přetížení svalů po zranění nebo zánět. Většina případů bolesti ramene není vážná a po čase odezní. I tak se ale najdou případy, kdy bolest ramene mohla upozorňuje na vážnější zdravotní problém, jako je třeba rakovina. I když není bolest ramene typický příznak rakoviny, v některých případech opravdu může být varovným signálem, který není radno ignorovat.

Jaké typy rakoviny mohou způsobovat bolest ramene?

Ne všechny druhy rakoviny mohou způsobit bolest ramene. A i u těch, které ji způsobují, to není nejčastější příznak. Některé druhy rakoviny mohou způsobovat bolest kloubu v důsledku rozšíření nádoru do okolních tkání nebo metastázování do kostí, nervů nebo dalších struktur v oblasti ramene. Jaké typy rakoviny mohou být spojeny s bolestí ramene?

  • Rakovina plic: Bolest ramene může být jedním z příznaků rakoviny plic, pokud nádor tlačí na nervy nebo metastázuje do blízkých oblastí.
  • Rakovina prsu: Bolest ramene může souviset i s rakovinou prsu, protože i ta může metastázovat do ramene.
  • Lymfom: Tento druh rakoviny postihuje lymfatické uzliny, které se nacházejí po celém těle, například v podpaží, odkud může bolet právě i celé rameno.
  • Rakovina kostí a chrupavek: Rakovina může postihnout také vaše kosti nebo chrupavky, tedy i ty v ramenou.
obrazek 2025 04 08 151039479

POZOR: Toto není medicinální článek, pokud máte podezření na jakékoli závažné onemocnění včetně rakoviny, navštivte ihned lékaře!

Rakovina prsu a bolest ramene – co je normální a co ne?

Pro klid v duši je dobré vědět, jak rozlišovat mezi běžnými problémy s ramenem a těmi, které by mohly být spojené s rakovinou. Normální bolest ramene může být důsledkem např. špatného držení těla, nevhodného cvičení nebo přetížení svalů. Tento typ bolesti většinou přichází postupně a může se zhoršovat při pohybu ramene. Na druhou stranu, bolest způsobená rakovinou bývá spíše konstantní, nevymizí při odpočinku a může být doprovázena dalšími příznaky, jako je neobvyklá únava, nevolnost nebo nevysvětlitelný úbytek hmotnosti.

obrazek 2025 04 08 151108821

Pokud máte bolest ramene, která je neobvyklá, intenzivní nebo se postupně zhoršuje, je důležité nechat se co nejdříve vyšetřit lékařem, obzvlášť máte-li v rodinné anamnéze rakovinu prsu nebo jiné rizikové faktory.

Další možné příčiny bolesti ramene, které nesouvisí s rakovinou

Hlavně nepodlehnout panice, bolest ramene nemusí být vždy známkou rakoviny. Ve skutečnosti jsou spousty úplně běžných důvodů, proč bolest v této oblasti přichází. Může to být třeba zánět šlach – přetížení svalů nebo šlach v rameni může způsobit zánět, který také vede k bolestem. Častá je také artritida, zánětlivé onemocnění kloubů, které způsobuje bolest a ztuhlost v různých kloubech, tedy i v rameni. Tento typ bolesti se zhoršuje při pohybu a často se zlepšuje s odpočinkem a léky proti bolesti. Z příčin, které nejsou nemoci, stojí za to zmínit například poranění rotátorové manžety, skupiny svalů a šlach, které drží rameno na místě. Poranění v této oblasti přináší bolesti a omezenou pohyblivost ramene. U žen a lidí starších 40 let je častý také syndrom zmrzlého ramene, stav, který způsobuje ztuhlost a bolest v rameni, která se zhoršuje postupně, dlouhodobě. Důvodů bolesti v rameni je samozřejmě mnohem více, a jediný, kdo dokáže s jistotou určit, co postihlo právě vás, je váš lékař.

Kdy se nechat vyšetřit, pokud bolest neustupuje?

Pokud vás bolest ramene trápí dlouhodobě a neustupuje ani po odpočinku, vždy konzultujte svůj stav s lékařem. Dlouhodobá bolest, která se postupně zhoršuje nebo se pojí s dalšími příznaky, jako je nevysvětlitelný úbytek váhy, noční pocení nebo únava, by měla být důvodem k obavám.

obrazek 2025 04 08 151150937

K lékaři byste měli jít také v případě, že bolest zasahuje do běžných denních aktivit, je doprovázena ztrátou pohyblivosti nebo otokem v oblasti ramene. Lékař může provést fyzické vyšetření, objednat rentgen nebo magnetickou rezonanci, a v některých případech může být nutné podstoupit biopsii nebo další diagnostické testy k vyloučení závažnějších příčin, jako je právě rakovina.

Důležité upozornění: Informace uvedené v tomto článku slouží pouze pro obecné účely a nenahrazují odbornou lékařskou radu, diagnostiku ani léčbu. Při zdravotních potížích se vždy poraďte se svým lékařem nebo jiným kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

 

Mrkněte na další naše články o spánku 👇