Těhotné ženy to nemají snadné. Potýkají se se spoustou problémů, jeden náročnější než druhý. Bolest zad je jeden takový problém, který bohužel nemine skoro žádnou nastávající maminku. Zvyšující se váha, hormonální změny a změny těžiště těla dávají zádům zkrátka zabrat. Dobrá zpráva je, že jsou cesty, jak bolest zad v těhotenství zmírnit a předejít jejímu zhoršování.
Proč bolí záda během těhotenství?
V těhotenství prochází tělo ženy řadou fyziologických změn. Mnohé z nich způsobují nepohodlí, včetně bolesti zad. Nejde jen o růst bříška a nárůst váhy, změn je spousta a mají dopady snad na všechno.
Vliv hormonálních změn na svaly a klouby
Největší vliv na klouby má z hormonů, které se během těhotenství zvýšeně vylučují, hormon zvaný relaxin. Ten má za úkol připravit tělo na porod tím, že uvolňuje vazy a klouby (nejen) v oblasti pánve. Uvolnění vazů přichází i v dalších částech těla, včetně páteře. Tím dochází k oslabení stability kloubů, a zvyšuje se pravděpodobnost bolesti v oblasti beder a zad.
Navíc změny v hladinách estrogenů a progesteronu mohou ovlivnit svalovou elasticitu a vytrvalost. Svaly, které mají v normálním stavu za úkol podporovat páteř, mohou být vlivem hormonů náchylnější k únavě a přetížení, což dále přispívá k bolestem.
Když roste bříško, mění se držení těla
S postupem těhotenství, jak se děloha zvětšuje a bříško roste, se těžiště těla posouvá dopředu. To nutí ženu přirozeně měnit způsob, jakým stojí a chodí. Tato změna držení těla může způsobit, že bederní část páteře se více prohne a je nadměrně zatížená. Tento tzv. hyperlordotický postoj zvyšuje napětí svalů a tlak na obratle a meziobratlové ploténky.
Kromě toho může zvětšený objem břicha způsobovat dysbalanci mezi jednotlivými svalovými skupinami – svaly na přední straně těla jsou více napjaté, zatímco ty na zádech se oslabují. Bolesti pak můžete pociťovat jak v oblasti dolní části zad, tak i v horní části zad a v ramenou.
Jaké metody pomáhají na bolest zad v těhotenství?
Nebojte, bolesti zad v těhotenství nejste zcela na pospas, můžete proti ní bojovat. Váš arzenál je široký – od cvičení přes použití těhotenských pásů až po změnu každodenních návyků.
Nejlepší cviky pro těhotné ženy
Pravidelné cvičení uleví od bolestí zad v těhotenství nejbezpečněji. Není ale jen tak! Zaměřte se na cviky, které posilují svaly pánevního dna, břicha a zad, ale provádějte je opatrně. Výborné je například plavání – snižuje tlak na páteř a zároveň posiluje svaly bez zbytečného zatížení kloubů. Také vám na chvíli pomůže od váhy bříška, které voda příjemně nadzvedne. Skvělé jsou i různé formy těhotenské jógy a pilates, které posilují hluboké stabilizační svaly a zlepšují flexibilitu.
Jakou podporu poskytují těhotenské pásy?
Těhotenské pásy jsou velmi praktické, to vám potvrdí každá maminka. Fungují jako opora pro bříško a dolní část zad, snižují tlak na páteř a pomáhají udržet správné držení těla. Pomáhá totiž rozložit váhu bříška tak, aby odlehčil často přetěžovaným skupinám svalů. Těhotenský pás můžete nosit během dne, kdy je tělo nejvíce zatížené, například při chůzi nebo při delším stání. Hlavně ale dbejte na to, aby byl pás správně nasazený a používaný s mírou – nesmí být příliš utažený a je dobré ho kombinovat s pravidelným cvičením a nenosit ho neustále.
Každá žena má jiný průběh těhotenství, proto je naprosto zásadní konzultovat všechny změny a potíže se svým lékařem, fyzioterapeutem, nebo rovnou oběma. Doporučí vám konkrétní postupy na míru a vyloučí možnost komplikací. Ty se totiž mnohdy projevují bolestmi, takže rozhodně nic nenechávejte náhodě a choďte pravidelně na kontroly.
Důležité upozornění: Informace uvedené v tomto článku slouží pouze pro obecné účely a nenahrazují odbornou lékařskou radu, diagnostiku ani léčbu. Při zdravotních potížích se vždy poraďte se svým lékařem nebo jiným kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.