Bolest krční páteře je něco, co známe všichni. Ne všichni ale ví, odkud se vlastně bere, a že si za ni často můžeme sami. Může se projevovat nejen jako bolest samotné šíje, ale také jako bolest hlavy, ramen nebo horní části zad. Příčin je celá řada – od špatného držení těla po přetížení svalů nebo průvan. V dnešním článku se podíváme na hlavní důvody, proč bolest krční páteře vzniká, a především na to, co primárně hledáte – co pomáhá na bolest krční páteře?
Nejčastější příčinou bolesti krční páteře a hlavy je nesprávné držení těla
Běžný spouštěč bolesti krční páteře a hlavy je špatné držení těla. Moderní životní styl, který většinou vyžaduje hodiny sezení u počítače nebo s mobilním telefonem v ruce, zatěžuje krční páteř. Když neustále ohýbáme hlavu dolů k obrazovce, svaly na krku se nadměrně napínají a mohou se dostat do křeče. To pak vede k bolesti nejen krční páteře, ale i hlavy. Důležité je sedět vzpřímeně, monitor mít ve výšce očí a při používání telefonu se snažit udržovat hlavu v co nejvíce neutrální poloze.
Příčinou bolesti krční páteře může být také přetížení svalů
Přetížení svalů je zákeřná věc. Dostavuje se například při dlouhém nošení těžkých tašek na jednom rameni, jednostranném zatížení při sportu nebo i při spaní na nevhodném polštáři. Zkrátka kdykoli, kdy musí některé svaly vyrovnávat nevhodnou pozici jiných. Přetížené svaly bývají bolestivé, ztuhlé a omezují pohyblivost krku. Dbejte na rovnoměrné rozložení zátěže, vyhýbejte se jednostrannému přetěžování a vyberte si kvalitní polštář, který poskytne dostatečnou oporu krční páteři.
Oblíbené produkty
Zejména v létě je problémové také „ofouknutí“
V létě přichází další riziko pro krční páteř – tzv. „ofouknutí“. Klimatizace, ventilátory nebo otevřená okna v autě vytváří velké výkyvy teplot a mohou způsobit prochladnutí svalů a jejich následné zatuhnutí. To pak vede k bolesti, omezené pohyblivosti a někdy i bolestem hlavy. Abychom tomuto problému předešli, je dobré se vyhýbat přímému proudu studeného vzduchu na krk a ramena. V klimatizovaných prostorech mějte při ruce lehký šátek nebo svetr s rolákem a chraňte si jím citlivou oblast šíje.
Příznaky bolesti krční páteře
Jak poznáte, že vaše problémy pramení od krční páteře? Projevují se různě. Pojďme se na to podívat.
Obvykle bolest doprovází ztuhlý krk
Pohyby hlavou bývají při problémech s krční páteří omezené a bolestivé, nejčastěji při otáčení do stran nebo při záklonu. Kromě toho se mohou objevit i bolesti hlavy, pocit tlaku v zátylku nebo bolest vystřelující do ramen a horní části zad. V některých případech přidávají i další nepříjemné příznaky, jako je mravenčení v rukou, závratě nebo pocity únavy. Pokud se bolest krční páteře přerodí v chronickou a běžné metody úlevy nezabírají, nepodceňujte to a vyhledejte lékaře.
Co pomáhá na bolest krční páteře?
Jako většina problémů, i ty s krční páteří mají svoje řešení. Co pomáhá na bolest krční páteře a hlavy?
Vhodné jsou cviky i volně prodejná analgetika
Tělo funguje správně jen, pokud ho používáme, a svaly potřebují péči. Tou je pravidelné protahování a posilování. Doporučujeme cviky na protažení šíje, posilování hlubokého stabilizačního systému a relaxační cvičení, jako je jóga nebo pilates. Pomůžou vám i volně prodejná analgetika, jako jsou ibuprofen nebo paracetamol, které zmírní bolest a zánět, ale rozhodně se nespoléhejte jen na ně. Sice skryjí příznaky, ale na rozdíl od cvičení nevyřeší příčinu bolesti krční páteře a hlavy.
Jestliže kromě bolesti pociťujete i ztuhlost, mohou být užitečné i hřejivé obklady nebo masáže. Důležité je také dbát na ergonomii při práci i odpočinku – správné sezení, kvalitní matrace a polštář a pravidelné přestávky při dlouhém sezení jsou nedílná součást prevence bolestí krční páteře. Nezapomeňte ale, že v případě dlouhodobých potíží je nutné poradit se s lékařem nebo fyzioterapeutem.