Právě probíhá Jarní čištění skladu  – Slevy až 40 % 

Nakoupit v akci

Co je umělé hedvábí a jak se liší od pravého?

Pravé hedvábí, získávané z kokonů bource morušového, je drahý a exkluzivní materiál. I když má úžasné vlastnosti, ne každý si ho může dovolit. Vedle pravého hedvábí ale existuje i umělé hedvábí s vlastnostmi, které napodobují pravé hedvábí. Umělé hedvábí je syntetický materiál, vyrobený z chemických sloučenin nebo celulózy, a i když může na první pohled…

Autor: Marie Diblíčková  |   Zvěřejněno: 10. 4. 2025  |  Aktualizováno: 1. 4. 2025  |

Pravé hedvábí, získávané z kokonů bource morušového, je drahý a exkluzivní materiál. I když má úžasné vlastnosti, ne každý si ho může dovolit. Vedle pravého hedvábí ale existuje i umělé hedvábí s vlastnostmi, které napodobují pravé hedvábí. Umělé hedvábí je syntetický materiál, vyrobený z chemických sloučenin nebo celulózy, a i když může na první pohled působit podobně jako přírodní hedvábí, jsou mezi nimi výrazné rozdíly.

Umělé vs. pravé hedvábí: Jak poznat rozdíl?

Pravé hedvábí je přírodní materiál, zatímco umělé hedvábí je vyrobeno z chemicky upravené celulózy nebo syntetických vláken. To se projevuje nejen v jejich složení, ale i ve vzhledu, pocitu na dotek a vlastnostech látky.

obrazek 2025 04 01 171744456

Klíčové vlastnosti umělého hedvábí

Umělé hedvábí je oblíbené díky své cenové dostupnosti a schopnosti napodobit luxusní vzhled pravého hedvábí. Na pohled má často lesklý povrch a jemnou strukturu, která připomíná pravé hedvábí. Napodobuje i jeho lehkost, měkkost a schopnost udržet barvy, ale ne tak úplně. Umělé hedvábí také velmi dobře absorbuje vlhkost, což ho činí prodyšným a pohodlným při nošení. Na rozdíl od pravého hedvábí je ale méně odolné a veškeré zmíněné vlastnosti má o něco horší.

Proč se umělé hedvábí používá v textilním průmyslu?

Textilní průmysl používá umělé hedvábí hlavně kvůli jeho cenové dostupnosti a jednoduššímu zacházení oproti pravému hedvábí. Dá se také snadno barvit a vhodné je i pro tisk různých vzorů. To se hodí při výrobě šatů, halenek a dalších barevných kousků. Díky jeho dostupnosti se umělé hedvábí používá také i dekoracích a textiliích pro domácnost.

Jak poznat umělé hedvábí na dotek?

Spolehlivý způsob, jak rozlišit mezi pravým a umělým hedvábím, je pocit materiálu na dotek. I když obě látky na první dotek působí podobně, při důkladnějším prozkoumání jsou rozdíly patrné.

Rozdíl hledejte v jeho struktuře a jemnosti

Pravé hedvábí má velmi hladkou a jemnou strukturu, která mezi prsty působí chladivě. Umělé hedvábí dokáže napodobit hladkost pravého hedvábí, ale často postrádá jeho přirozenou jemnost. Umělé hedvábí je na dotek poněkud hrubší a méně elastické a měkké než pravé hedvábí. Může se také mírně lepit na kůži, hlavně když je horko, pravé hedvábí si vždy zachovává svůj chladivý efekt.

Test spalování: Jak zjistit, zda jde o pravé hedvábí?

Na omak se sice pravé a umělé hedvábí od sebe poznat dají, ale nikdy si nemůžete být jistí na 100 %. Jak mít jistotu? Můžete zkusit zapálit odstřižek látky a sledovat, jak hoří. Když zapálíte malý kousek pravého hedvábí, bude hořet pomalu, cítí bude podobně jako spálené vlasy a shoří na popel, který se snadno rozpadá. Umělé hedvábí hoří rychleji, často má chemický zápach a seškvaří se do tvrdých shluků, které se nedají snadno rozdrtit.

obrazek 2025 04 01 171838554

Jak se starat o umělé hedvábí, aby vydrželo?

Stejně jako u všech syntetických materiálů si i u umělého hedvábí musíte dávat pozor, jak se o něj staráte.

Správné praní a žehlení

Umělé hedvábí vyžaduje opatrné zacházení, hlavně při praní a žehlení. Nejlepší je prát ho ručně ve vlažné vodě s jemným pracím prostředkem. Pokud se nemůžete vyhnout praní v pračce, použijte program na jemné prádlo a vždy ho perte v sáčku na jemné prádlo, který ho ochrání před mechanickým poškozením. Po praní doporučujeme látku agresivně neždímat, ale nechat ji okapat na sušáku. Co se týče žehlení, umělé hedvábí vyžaduje nízkou teplotu, aby se neseškvařilo. Vždy používejte žehličku s napařováním, ideálně také navlhčenou ochrannou vrstvu látky mezi žehličkou a hedvábím.

Nejčastější chyby při údržbě umělého hedvábí

Pojďme se společně vyvarovat nejčastějším chybám při údržbě umělého hedvábí. Taková je třeba použití vysoké teploty při praní nebo žehlení. Vysoká teplota látku snadno zkroutí, nebo ji připraví o její lesk. Další častá chyba je ždímání hedvábí, které může poškodit vlákna a tvar látky. Vyhýbejte se také agresivním pracím prostředkům a chemickým čistidlům.

 

Mrkněte na další naše články o spánku 👇