Poslední šance! Sleva 30 % na hedvábí kódem s „denmatek“ končí dnes v 23:59  

Nakoupit v akci

Bolest v rameni při dýchání nebo nádechu: Kdy může jít o vážnější problém?

Cítíte bolest v rameni při nádechu, při hlubokém dýchání nebo kašli? Možná by se vám mohlo zdát, že jde jen o natažený sval nebo špatné spaní, ale zůstaňte bystří a nepodceňujte to. Může to totiž být taky signál, který byste neměli ignorovat. Rameno je propojené s hrudníkem a dýchacím systémem víc, než si většina lidí…

Autor: Marie Diblíčková  |   Zvěřejněno: 19. 5. 2025  |  Aktualizováno: 29. 4. 2025  |

Cítíte bolest v rameni při nádechu, při hlubokém dýchání nebo kašli? Možná by se vám mohlo zdát, že jde jen o natažený sval nebo špatné spaní, ale zůstaňte bystří a nepodceňujte to. Může to totiž být taky signál, který byste neměli ignorovat. Rameno je propojené s hrudníkem a dýchacím systémem víc, než si většina lidí uvědomuje. Bolest ramene při nádechu nebo kašli může souviset jednoduše s pohybem hrudníku, mezižeberních svalů, ale i se srdcem nebo plícemi.

Možné příčiny bolesti ramene spojené s dýcháním

Nejčastější a většinou i méně závažné důvody, proč se objevuje bolest ramene při nádechu nebo dýchání, souvisí s pohybovým aparátem.

obrazek 2025 04 29 124605673

Mezižeberní svaly, bránice nebo zánět kloubu

Často jsou to jen natažené nebo podrážděné mezižeberní svaly. Při prudkém pohybu, cvičení nebo špatným držením těla si snadno něco natáhneme. Při nádechu se pak natažené svaly napínají, což může bolest zhoršit. Bránice, hlavní dýchací sval, který při nádechu klesá a zajišťuje proudění vzduchu do plic, se taky může přetížit. Když se tak stane, může bolest vystřelovat až do oblasti ramene. Zánět ramenního kloubu nebo šlach se ozývá bolestí ramene při kašli či hlubokém nádechu. Bývá v oblasti kloubního pouzdra, šlach nebo tzv. rotátorové manžety. Bolest bývá ostrá, bodavá, zhoršuje se při hlubokém nádechu a někdy vystřeluje do zad nebo paže. Obvykle se zhoršuje i při pohybu ruky nebo ležení na postižené straně.

Kdy může jít o příznak infarktu

Bolest ramene při dýchání může poukazovat i na vážnějšího stavy, například infarkt myokardu. Zpozorněte, jestli je bolest ramene při dýchání spojená s tlakem na hrudi, dušností, bolestí vystřelující do levého ramene, paže, krku nebo čelisti.

Zvláště zbystřete (a volejte sanitku), pokud se bolest objeví náhle, je silná a doprovázená dalšími příznaky:

  • dušnost nebo ztížené dýchání,
  • pocení,
  • pocit na omdlení,
  • nevolnost nebo zvracení,
  • úzkost, panika nebo „pocit, že něco není v pořádku“.
obrazek 2025 04 29 124822262

Infarkt se ale může projevovat i méně typicky – zejména u žen, diabetiků a starších osob. I zdánlivě „jen“ bolest ramene při nádechu tak může být pádný důvod, proč okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Jak si ulevit od bolesti v rameni při dýchání a kdy vyhledat lékaře

Jestli je bolest mírná, objevila se po fyzické námaze, sezení u počítače nebo přetažení svalů, můžete zkusit domácí péči. Ta bývá snadná a účinná, ale rozhodně na ni nespoléhejte, jestli si nejste jistí, že je příčina bolesti ramene při kašli nebo dýchání čistě mechanická.

Dýchací cviky, teplý obklad nebo relaxace

Dýchací cviky pomáhají uvolnit napětí v hrudníku i bránici. Pomalu a hluboce dýchejte nosem, snažte se o co nejdelší výdech. Zkuste dýchat „do břicha“, ne do hrudníku. Lokální prohřátí ramene a hrudníku uvolňuje svaly a zmírňuje bolest, navíc zvyšuje průtok krve, a tak urychluje regeneraci. Jemné protažení, jako je rotace ramen dozadu, pomalé rozpažování nebo uvolňující cvičení bez zátěže také udělá divy. Vždy ale jen s citem, nikdy přes bolest. Někdy nám tělo bolestí jednoduše říká, že si potřebuje oddechnout. Bolest v rameni při dýchání může být i v důsledku dlouhodobého napětí, stresu nebo nevhodné polohy při spánku (s tou pomůže kvalitní anatomický polštář). Jestli ale bolest trvá několik dní, neustupuje ani po klidovém režimu, nebo se zhoršuje, zapomeňte na domácí řešení a vyhledejte lékaře.

Rizikové faktory, které se nesmí podcenit 

Některé příznaky a faktory ukazují, že nejde o „běžnou“ bolest. Neváhejte a kontaktujte lékaře, jestli máte osobní nebo rodinnou anamnézu srdečního onemocnění, bolest je doprovázená teplotou, dušností, otokem nebo slabostí, je spojená s nedávným úrazem nebo pádem, nebo máte chronické onemocnění plic nebo srdce.

Důležité upozornění: Informace uvedené v tomto článku slouží pouze pro obecné účely a nenahrazují odbornou lékařskou radu, diagnostiku ani léčbu. Při zdravotních potížích se vždy poraďte se svým lékařem nebo jiným kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

 

Mrkněte na další naše články o spánku 👇

Obsah Vašeho košíku