Právě probíhá Jarní čištění skladu  – Slevy až 40 % 

Nakoupit v akci

Bolest v podbřišku od páteře: Jak ji poznat a řešit?

Bolest v podbřišku přichází spolu se spoustou problémů – zažívacími, hormonálními, se stresem… Je toho hodně. Jedna z méně často zmiňovaných příčin bolesti podbřišku je souvislost s problémy v oblasti páteře, konkrétně s bederní páteří. Bolest zablokované nebo poškozené bederní páteře se mnohdy přenáší do podbřišku. To je dost matoucí, protože se příznaky mohou podobat jiným zdravotním…

Autor: Marie Diblíčková  |   Zvěřejněno: 11. 4. 2025  |  Aktualizováno: 1. 4. 2025  |

Bolest v podbřišku přichází spolu se spoustou problémů – zažívacími, hormonálními, se stresem… Je toho hodně. Jedna z méně často zmiňovaných příčin bolesti podbřišku je souvislost s problémy v oblasti páteře, konkrétně s bederní páteří. Bolest zablokované nebo poškozené bederní páteře se mnohdy přenáší do podbřišku. To je dost matoucí, protože se příznaky mohou podobat jiným zdravotním problémům. Jak bolest v podbřišku souvisí s páteří, jak ji rozeznat od ostatních příčin a jak si s ní poradit? Odpovědi najdete v dnešním článku.

Jak souvisí bolest podbřišku s páteří?

Mohlo by se zdát, že podbřišek a bederní páteř spolu nemají nic společného. Opak je ale pravdou. Oblast dolní části zad, kde jsou umístěny obratle, nese velkou část tělesné hmotnosti a zajišťují stabilitu těla. Když dojde k problémům s touto částí páteře (například k blokádě, přetížení nebo jiným degenerativním změnám), bolest se často přenáší do okolních částí těla, včetně podbřišku. Hlavní mechanismus zodpovědný za tyto přenosy je nervové dráždění. Bederní páteř je obklopená nervovými kořeny, které vedou do spodních částí těla, včetně pánevní oblasti a podbřišku.

obrazek 2025 04 01 172848687

Blokáda bederní páteře a její důsledky

Blokáda bederní páteře je stav, kdy jsou obratle ztuhlé a nepohyblivé. Omezuje pohyb a způsobuje bolest. Jak si k blokádě bederní páteře přijdete? Může vzniknout v důsledku špatného držení těla, nadměrné fyzické zátěže, dlouhodobého sezení nebo i nešťastného náhlého pohybu. V důsledku blokády dochází k přetížení okolních svalů, které se reflexivně stahují, aby chránily poškozenou oblast, což dále zhoršuje bolest.

Kromě bolesti v dolní části zad se může objevit i bolest v podbřišku. Protože jsou bolesti v podbřišku většinou zapříčiněné problémy s vnitřními orgány, zejména pokud bolest vystřeluje do břicha, může se stát, že si problémy spletete. Než začnete panikařit, že máte třeba zánět slepého střeva, zkuste se zaměřit právě na páteř (nikdy ale nepodceňte prohlídku u doktora!).

Jak rozeznat svalovou bolest od jiných problémů?

Rozlišení mezi bolestí způsobenou problémy s páteří a bolestí spojenou s jinými zdravotními stavy (např. gynekologickými nebo zažívacími) není jen tak. Některé znaky se ale liší, a podle nich máte šanci od sebe problémy rozeznat. Jak poznat, že jde bolest od páteře? Když jde o záda, bolest se zhoršuje při dlouhodobém sezení nebo při určitých pohybech (ohýbání, zvedání těžkých předmětů), úleva přichází při změně polohy nebo lehkém cvičení zaměřeném na protažení zad, bolest bývá často jednostranná a nezlepšuje se po užití léků na zažívací potíže nebo léků zaměřených na gynekologické problémy.

obrazek 2025 04 01 173039703

Jak uvolnit bederní páteř a zmírnit bolest?

Jak uvolnit ztuhlé svaly kolem páteře a snížit bolest? Chce to kombinaci správných cvičení, fyzické terapie a případně použití vhodných pomůcek.

Nejlepší cviky na uvolnění spodní části zad

  1. Kočičí hřbet –pomáhá uvolnit bederní páteř.
  2. Most –posiluje hluboké stabilizační svaly kolem páteře.
  3. Kolena k hrudníku – lehněte si na záda a střídavě přitahujte jedno koleno k hrudníku. Cvičení uvolňuje spodní část zad a pomáhá při bolestech v podbřišku.

Jaké pomůcky mohou pomoci?

Kromě cvičení mohou být při bolestech v bederní páteři a podbřišku užitečné různé pomůcky, které napomáhají uvolnění a regeneraci svalů:

  1. Pěnový válec – masáž pěnovým válcem uvolňuje svalové napětí a podporuje průtok krve v postižené oblasti.
  2. Ortopedický polštář – speciální polštáře pod bedra nebo mezi nohy při spaní vyrovnávají páteř a snižují napětí během spánku.
  3. Elektrické masážní přístroje – uvolní i hluboké svalové vrstvy a zmírní chronickou bolest.
  4. Teplé obklady – aplikace tepla na bederní oblast podporuje uvolnění svalů a zlepšuje prokrvení. Ta zrychluje regeneraci.

Pokud se bolesti zhoršují nebo neustupují, je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

 

Mrkněte na další naše články o spánku 👇