Právě probíhá Jarní čištění skladu  – Slevy až 40 % 

Nakoupit v akci

Bolest pod žebry od páteře: Co ji způsobuje a jak ji zmírnit?

Každá bolest je nepříjemná, ale ta pod žebry je rozhodně ve vedení. Příčiny má různé, ale my se dnes podíváme hlavně na jednu konkrétní – tu spojenou s problémy s páteří. Pojďme spolu prozkoumat, jak je možné, že od páteře bolí pod žebry, jak rozpoznat, kdy tomu tak je a jak si od ní ulevit.

Autor: Marie Diblíčková  |   Zvěřejněno: 15. 4. 2025  |  Aktualizováno: 8. 4. 2025  |

Každá bolest je nepříjemná, ale ta pod žebry je rozhodně ve vedení. Příčiny má různé, ale my se dnes podíváme hlavně na jednu konkrétní – tu spojenou s problémy s páteří. Pojďme spolu prozkoumat, jak je možné, že od páteře bolí pod žebry, jak rozpoznat, kdy tomu tak je a jak si od ní ulevit.

Jak poznat, že bolest pochází od páteře?

Problémy s páteří se s oblibou ozývají v okolních částech těla, včetně oblasti pod žebry. Charakteristické pro tuto bolest je, že se často zhoršuje při určitých pohybech, například při předklonu, otáčení trupu nebo při dlouhém sezení. Může se také častěji ozývat ve chvílích, kdy jste dlouho v jedné pozici, třeba při práci na počítači nebo při řízení auta. Další znak je, že bolest je provázena napětím svalů v oblasti zad nebo mezižeberních svalů. Často je doprovázená pocity omezené pohyblivosti nebo ztuhlosti páteře. Pokud bolest pochází od páteře, bývá typicky souvislá a častá, dlouhodobá.

obrazek 2025 04 08 145441116

Rozdíl mezi bolestí od páteře a vnitřních orgánů

Rozpoznat, zda bolest pod žebry pochází z páteře, nebo má jinou příčinu, například spojenou s vnitřními orgány, je ošemetné, ale jde to. Bolest vyvolaná problémy s vnitřními orgány bývá často ostrá, bodavá nebo se objevuje ve vlnách (například při problémech se žlučníkem nebo slinivkou). Může být provázena dalšími příznaky, jako je nevolnost, zvracení, horečka nebo problémy s trávením. Mnohdy bývá jednostranná, kolem orgánu, se kterým je problém. Naopak bolest od páteře bývá často symetrická, spojená s pohybem.

Kdykoli máte podezření na problémy s orgány, zajděte si raději k doktorovi. Ten vyloučí možnost vážnějších problémů, na které by bolest žeber mohla poukazovat. Nenechávejte nic náhodě.

Jak diagnostikovat příčinu?

Jak jsme zmínili, pokud si nejste jisti, odkud bolest pochází, je nejlepší navštívit lékaře. Lékař vás může poslat na rentgen, magnetickou rezonanci nebo CT vyšetření, aby se zjistilo, jestli jde o problém s páteří nebo vnitřními orgány. To doma ani googlením nevymyslíte. Vyšetření určí i jestli nejsou problémy spojené s páteří.

obrazek 2025 04 08 145504157

Jaké metody pomáhají na bolest pod žebry?

Léčba bolesti pod žebry, která pochází od páteře, se zaměřuje na uvolnění napětí v oblasti zad a zlepšení pohyblivosti páteře. Jaké metody pomáhají na bolest pod žebry?

  • Fyzická terapie – Profesionální fyzioterapeut vám ukáže specifické cviky a techniky pro uvolnění svalového napětí a posílení zádových svalů, přesně na míru vašemu problému.
  • Masáže – Uvolnění mezižeberních svalů a oblasti zad zmírní bolest a zlepší průtok krve do postižených oblastí.
  • Teplé obklady – Použití tepla na bolavá místa pomůže uvolnit ztuhlé svaly a zmírní napětí.
  • Správné držení těla – Pracujte na svém držení těla, ať si nepřetěžujete páteř. Dlouhodobě nesprávné sezení nebo stání může vést k chronickým bolestem.

Cviky na protažení páteře

Jako u všech problému s pohybovým aparátem, nejlepší lék je pohyb. Správné cvičení může výrazně pomoci i při úlevě od bolesti pod žebry. Jednoduché protahovací cviky zaměřené na protažení páteře a mezižeberních svalů jsou to nejlepší, co si můžete naordinovat. Doporučujeme zaměřit se na cviky, které zapojují jak horní, tak dolní část zad.

Zkuste třeba toto: Sedněte si na židli s rovnými zády, dlaněmi se chyťte za týl a pomalu se zaklánějte přes opěradlo židle. Tento pohyb vám pomůže otevřít hrudník a uvolnit napětí mezi žebry a v oblasti hrudní páteře. Skvělý je i „kočičí hřbet“, kdy na všech čtyřech střídavě prohýbáte a vyhrbujete páteř.

Jak správně dýchat pro uvolnění napětí?

Napětí kolem žeber se dá řešit i vědomým dýcháním. Hluboké dýchání pomáhá zlepšit okysličení tkání a uvolňuje napjaté svaly kolem páteře a žeber. Položte si ruce na břicho a pomalu se nadechujte nosem. Při nádechu sledujte, jak se vaše břicho zvedá. Pomalu vydechujte ústy a snažte se při tom uvolnit napětí v zádech a pod žebry. Opakujte několikrát denně, obzvláště když jste ve stresu.

obrazek 2025 04 08 145525990

 

Mrkněte na další naše články o spánku 👇